Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu, to częsta przypadłość przyszłych mam. Przeczytaj, jak możesz im zapobiegać i jak sobie radzić, gdy się już pojawią.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Pojawiają się zwykle w 3. trymestrze ciąży i stanowią jedną z niedogodności, spotykającą przyszłe mamy. Wypróbuj nasze sposoby na hemoroidy w ciąży.
Hemoroidy to żyły w okolicy odbytu, które powiększyły się na skutek ucisku dziecka na naczynia krwionośne. Krew nie płynie swobodnie, tworząć tzw. guzki krwawnicze. Nie pomagają też zaparcia, na które cierpi wiele kobiet w okresie ciąży, spowodowane spowolnionym działaniem układu trawiennego.
Hemoroidy rozwijają się najpierw bezobjawowo. Guzki zwykle schowane są w środku i nie są wyczuwalne. Pierwszymi objawami hemoroidów mogą być świąd, pieczenie lub ból w okolicy odbytu. Pod wpływem parcia podczas wypróżniania guzki czasem pojawiają się na zewnątrz odbytu ale zwykle chowają się z powrotem. Jeśli wyczujesz zgrubienie a także pojawi się krwawienie, powinnaś czym prędzej skonsultować się z lekarzem i przemyśleć zmianę diety. W bardzo zaawansowanym stadium hemoroidy nie cofają się już i nie dają się odprowadzić wewnątrz. Towarzyszy temu krwawienie, ból a objawy pogłębiają się podczas wysiłku fizycznego.
Pamiętaj! Hemoroidy stają się coraz bardziej uciążliwe z każdą kolejną ciążą, dlatego im wcześniej zaczniesz im zapobiegać – tym lepiej.
Hemoroidy same w sobie nie są groźne, choć bywają dość uciążliwe. Dlatego warto im zapobiegać, bo jak wypadku wielu innych dolegliwości, tak i tutaj profilaktyka jest kluczowa, tym bardziej, że leczenie bywa żmudne.
Dieta
Aby zapobiegać hermoroidom musisz zadbać o dietę bogatą w błonnik. Dzięki niemu unikniesz zaparć, a tym samym zminimalizujesz ryzyko powstania żylaków odbytu, albo przynajmniej w znaczący sposób zmniejszysz związany z nimi dyskomfort. Jedz surowe owoce i warzywa, owsiankę, jogurty naturalne, otręby, pełnoziarniste produkty, suszone śliwki. Unikaj słodyczy, szczególnie czekolada ma właściwości zapierające.
Woda
Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu zmniejszych ryzyko występowania przykrych zaparć. Pij wodę, herbatki ziołowe stymulujące trawienie, soki warzywne.
Ruch
Regularną aktywnością fizyczną wesprzesz perystaltykę jelit. Wybierz odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży, maszeruj, pływaj lub zapisz się na specjalne zajęcia dla przyszłych mam.
Ćwiczenia Kegla
Ćwiczenia mięśni dna miednicy przyniosą Ci same korzyści. Pomogą przy porodzie, pozwolą szybciej wrócić do formy w połogu. Dzięki tym ćwiczeniom zapobiegniesz również powstawaniu żylaków odbytu. Ćwicz regularnie bo tylko wtedy zauważysz pozytywne skutki. Napinanie mięśni okolic pochwy i odbytu możesz wykonać praktycznie wszędzie – czekając w kolejce, ogladając telewizję czy spacerując.
Jeśli pomimo profilaktyki nie udało Ci się ustrzec przed hemoroidami, zastosuj domowe sposoby na łagodzenie ich.
Chłodzące kompresy
Zimne okłady zmniejszą obrzęk, ból, zatamują krwawienie i przyniosą ulgę, gdy dokuczają Ci hemoroidy. W aptece możesz kupić specjalne żelowe kompresy, które po schłodzeniu przykłada się w obolałe miejsce.
Ziołowe napary
Kora dębu i rumianek przyspieszą gojenie, działają przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie. Naparem możesz podmywać się lub przygotować z niego kompres. Możesz również wykorzystać do nasiadówek. Na ranki dobrze działa też wyciąg z arniki. Dyskomfort zmniejszy przyłożenie torebki czarnej herbaty. Stany zapalne łagodzi również przykładanie liści kapusty.
Higiena
Aby nie dopuścić do infekcji zadbaj szczególnie o higienę okolic odbytu. Nie drap się i podmywaj po każdym wypróżnieniu, najlepiej stosując letnią wodę.
Jeśli guzki są w zaawansowanym stadium, a domowe sposoby i zmiana trybu życia nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem. Poleci Ci preparaty apteczne odpowiednie w ciąży, ewentualnie w czasie karmienia piersią. Jest ich spory wybór, są dostępne w postaci maści, żelów a także czopków, mają działanie ściągające, przeciwbólowe, odkażające.
Jeśli pomimo zastosowania preparatów leczniczych hemoroidy spędzają Ci sen z powiek, wybierz się do proktologa. On zaleci Ci odpowiednią terapię. Zabiegom można jednak zwykle poddać się dopiero w kilka miesięcy po porodzie. Dostępne zabiegi to binding (założenie gumki na guzek, która powoduje jego odpadnięcie), koagulacja (usunięcie tkanek za pomocą promieni podczerwonych lub ultrafioletowych) lub skleroterapia (obkurczanie gzuków za pomocą zastrzyków).
Ciąża może niekorzystnie wpłynąć na stan uzębienia przyszłej mamy. Część kobiet wierzy w to, że zębów w tym czasie nie należy leczyć. Dowiedz się, jak jest naprawdę.
Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi z powodu nudności. Bywa, że prowadzą one do wymiotów, ale choć bardzo nieprzyjemne – rzadko bywają groźne. Przeczytaj nasze rady na ich złagodzenie.
Problem nietrzymania moczu dotyka wiele kobiet po porodzie. Dowiedz się, co możesz zrobić by uniknąć tej dolegliwości.
Czym jest kwas foliowy i dlaczego jest niezbędny kobietom w ciąży? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tej witaminy.
Prawidłowa higiena intymna w okresie ciąży pozwala uniknąć infekcji bakteryjnych i grzybiczych groźnych dla rozwijającego się maleństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji narządów rodnych.
<p>Jeszcze zaczekam aż trochę rany poporodowe się zagoją dobrze, też się zastanawiam czy leczenie w trakcie kp jest możliwe </p>
<p>Pati pomagają na jakiś czas ale potem może wrócić to ale nie koniecznie. U mnie bardzo rzadko się uaktywniają </p>
<p>Nawet nie wiedziałam , że są takie gumki :O na pewno zdrowa dieta to też podstawa , przy zaparciach może być ciężko jak ktoś ma problem z hemoroidami .</p><p>Aneczka a to myślałam , że maści czy czopki pomogą na stałe ;(</p>