Fizjoterapeuta uroginekologiczny - dlaczego warto się do niego wybrać w ciąży

30.6.2021

Czy każda przyszła mam powinna udać się na wizytę do fizjoterapeuty urologicznego? Czym on się zajmuje i jakie problemy zdrowotne pomaga rozwiązać ciężarnym? Tłumaczymy. 

some desc

Fizjoterapeuta uroginekologiczny - dlaczego warto się do niego wybrać w ciąży

Ciało kobiety zmienia się w ciąży. Niektóre z tych zmian powodują kłopotliwe dolegliwości. Wzrastający poziom hormonów rozluźnia więzadła stawowe, w tym te w obrębie miednicy. Rosnący brzuch, zmiana środka ciężkości i powiększająca się macica mogą doprowadzić do dysfunkcji mięśni dna miednicy, a to do kolejnych przypadłości. Z leczeniem nie musisz czekać do porodu. W przypadku wystąpienia objawów zapisz się do specjalisty.  

Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina wciąż rozwijająca się. W Polsce funkcjonuje zaledwie od 10 lat i łączy w sobie inne nauki. Składają się na nią elementy ginekologii, urologii, proktologii, jak również seksuologii czy psychologii. 

Uroginekologia zajmuje się patologią dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny wdraża postępowanie zachowawcze, uzupełniając pracę ginekologa w przypadkach związanych z dysfunkcją mięśni przepony miednicy. W uroginekologii stosuje się elektrostymulację,  biofeedback i ćwiczenia terapeutyczne.

Kiedy ciężarna powinna skorzystać z pomocy fizjoterapeuty urologinekologicznego  

Fizjoterapeuta urologiczny skupia się na terapii zaburzeń oraz na profilaktyce. Możesz się do niego udać już na etapie planowania ciąży. Z reguły jednak do fizjoterapeuty urologicznego trafiają kobiety przed porodem i czekającym je połogiem, w wyniku pojawienia się niepokojących objawów. 

Gabinet fizjoterapeuty urologicznego odwiedzają też przyszłe mamy, które chcą skontrolować swoje dno miednicy, zawczasu sprawdzając, czy wszystko jest w porządku. 

Są też pacjentki, które do ciąży podchodzą kompleksowo. Są aktywne i chcą swoją aktywność kontynuować, utrzymać dobrą formę mimo zmieniającej się w ciąży fizjologii. 

Jakie dolegliwości leczy fizjoterapeuta uroginekologiczny

Nawet co trzecia pacjentka ginekologiczna cierpi z powodu dolegliwości dna miednicy. Najczęstsze przypadłości to: 

  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe lub mieszane) 
  • częstomocz
  • zaleganie moczu w pęcherzu
  • nietrzymanie stolca i gazów 
  • zaparcia
  • bolesne współżycia
  • wypadanie narządów miednicy mniejszej

Przyczyny dolegliwości są różne, często jednak mają wspólne podłoże. Kobiety borykają się z problemami na skutek  dysfunkcji mięśni lub stawów w odcinku lędźwiowym lub miednicy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się problemów są:

  • nadwaga
  • liczne porody
  • duża masa urodzeniowa dzieci
  • porody siłami natury
  • wiek
  • zmiany hormonalne

Wizyta u fizjoterapeuty urologicznego po porodzie

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga mamie wrócić do formy sprzed ciąży. Na wizytę warto się udać, jeśli poród odbył się przez cięcie cesarskie, lub jeśli kobieta w trakcie porodu siłami natury miała nacinane krocze. Fizjoterapeuta  skontroluje stan blizny i pomoże w pracy nad mobilizacją blizny.

 Jeśli po porodzie podczas czynności ruchowych np. kaszlu czy kichania pojawią się u Ciebie problemy z nietrzymaniem moczu, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Dolegliwość powoduje nadmierne napięcie lub rozluźnienie warstwy mięśni. Fizjoterapeuta wykona badanie przezpochwowe, sprawdzi stan mięśni dna miednicy, określi przyczynę problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.

Diagnostyka

Specjalista wykonuje badanie USG przedsionka pochwy oraz dna miednicy, na podstawie którego ocenia cewkę moczową, pęcherz, struktury sąsiadujące, określi stopień i rodzaj obniżenia narządu rodnego, odbytnicy oraz pęcherza i ocenia stan odżywienia śluzówki pochwy.

Pełna diagnostyka pozwala na wdrożenie prawidłowej  terapii. W pierwszej kolejności zwykle fizjoterapeuta zaleca terapię nieinwazyjną. W przypadku zaawansowanych problemów fizjoterapeuta może zalecić dodatkowo leczenie operacyjne i terapię hormonalną.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapeuta opracowuje terapię indywidualnie. Program ćwiczeń dostosowuje pod konkretne potrzeby pacjentki, odpowiednio dobierając ćwiczenia dla dna miednicy. W zależności od potrzeb ćwiczenia mają na celu wzmacniać je i poprawiać ich wytrzymałość lub rozluźnić albo uelastycznić.
Równolegle do ćwiczeń dna miednicy fizjoterapeuta pokazuje sposób optymalnego oddychania.