Choć ból brzucha w ciąży to powszechne zjawisko, może budzić niepokój. W artykule wyjaśniamy, dlaczego w ciąży boli brzuch i podpowiadamy, jak sobie z bólem radzić.
Konsultacja merytoryczna: Lek. Bartosz Grabowski
Specjalista położnictwa i ginekologii
#Przyczyny bólu brzucha w ciąży
Ból brzucha w ciąży doskwiera bardzo często przyszłym mamom. Może mieć różne przyczyny i występować w poszczególnych etapach ciąży. Sprawdź, z czego wynika i kiedy udać się do lekarza:
Większość przyszłych mam odczuwa ból brzucha w ciąży. To zupełnie normalne. Przyczyny bólu brzucha w ciąży są różne. Nasilenie bólu również. Brzuch może boleć na skutek przebiegu samej ciąży, wzrostu płodu, który naciska na narządy. Przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą też być fizjologiczne np. z powodu dolegliwości układu pokarmowego, jak gazy czy wzdęcia.
Na różnych etapach ciąży może pojawić się ból o innym podłożu. Zwykle przyszłe mamy uskarżają się na dolegliwości na początku ciąży i pod sam jej koniec, rzadziej natomiast w środku ciąży. Rodzaje bólu brzucha w ciąży możemy podzielić w zależności od trymestrów ciąży na:
1 trymestr to okres, w którym ból podbrzusza w ciąży przypomina bóle miesiączkowe, dlatego na początkowym jej etapie łatwo go pomylić z nadchodzącym okresem. Zwykle ból brzucha w ciąży w tym czasie świadczy o tym, że ciało kobiety przygotowuje się do macierzyństwa. Macica się rozciąga, rozluźniają się stawy biodrowo-krzyżowe, robiąc miejsce na rosnący zarodek.
Ból może się wzmagać w trakcie wysiłku i dźwigania. Ból może pojawić się również w związku z zagnieżdżaniem się zarodka w ściankach macicy. Upewnij się, czy ból podbrzusza nie jest spowodowany zapaleniem przydatków.
Poznaj nasz laktator Expert 3D Pro
Ból podbrzusza w ciąży w drugim i trzecim trymestrze powodują skurcze Braxtona Hicksa lub Alvareza. Pod ich wpływem Twój brzuch będzie delikatnie twardniał. To zupełnie naturalne. W tym czasie zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Rosnący maluch będzie się coraz bardziej rozpychał, uciskając organy. To może powodować ból.
Ból brzucha przed porodem nie musi oznaczać skurczy porodowych. Zanim się pojawią, najpierw zaczniesz odczuwać skurcze przepowiadające. To ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze, który świadczy o tym, że organizm przygotowuje się do porodu.
Skurcze przepowiadające zwykle zaczynają się koło 37 tygodnia ciąży. Będą Ci towarzyszyć pojawiając się nieregularnie do czasu porodu. Nie są zbyt bolesne, a do tego potrzebne. Sprawiają, że szyjka macicy skraca się i staje bardziej miękka a dzięki temu poród jest krótszy.
Mamy często boją się, że pomylą je z tymi właściwymi porodowymi i nie zorientują się że poród się zaczyna. Skurcze przepowiadające są łagodniejsze i ustępują po zażyciu kąpieli. Skurcze porodowe są bardziej bolesne, przypominają silne bóle miesiączkowe, są dłuższe i nie ustępują ani po zażyciu środków rozkurczowych ani kąpieli.
Powyższe rodzaje bólu brzucha w ciąży są charakterystyczne dla tego okresu i występują u wszystkich przyszłych mam. Natomiast zdarza się, że ból podbrzusza i ból żołądka w ciąży mogą być spowodowane przez różne przypadłości niezależnie od tego, czy spodziewasz się dziecka, czy nie. Ból może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, infekcji intymnej czy zatruciu pokarmowym.
Choć ból brzucha w ciąży z reguły nie jest niebezpieczny, zawsze poinformuj o nim lekarza prowadzącego ciążę. Zgłoś się do niego natychmiast, kiedy towarzyszą mu:
Jeśli ból jest uporczywy, niezwłocznie udaj się do szpitala. Może świadczyć np. o ciąży pozamacicznej. Ból w dolnej części pleców w pierwszych 20 tygodniach ciąży, któremu towarzyszy krwawienie może świadczyć o poronieniu. Jeśli towarzyszą mu częste skurcze, brzuch twardnieje, macica jest stwardniała i tkliwa, może oznaczać przedwczesne oddzielanie się łożyska. Ból brzucha w ciąży może sygnalizować stan przedrzucawkowy, infekcję dróg moczowych, zapalenie trzustki, wątroby czy kamienie nerkowe.
Mamy często się zastanawiają, co na ból brzucha w ciąży jest zarazem skuteczne, jak i bezpieczne. Zwykle pomaga odpoczynek. Jeśli ból brzucha w ciąży nie jest spowodowany przez konkretne schorzenie, najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest ciepła, relaksująca kąpiel, częsta zmiana pozycji ciała w trakcie leżenia i wypoczynek. A
Tu konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który najpierw zleci badanie moczu a następnie odpowiednie leczenie.
Aby złagodzić bóle żołądkowe należy wprowadzić przede wszystkim prawidłowo zbilansowaną, lekkostrawną dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Podczas spożywania posiłków nie należy się spieszyć. Pomóc może ciepła, rozluźniająca kąpiel.
Bez względu na przyczyny bólu brzucha w ciąży, nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Jedną z częstych przypadłości ciążowych są bóle głowy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla mamy ani dziecka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Poznaj nasze sposoby na ból głowy w ciąży.
Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...
Przez pierwszy trymestr życia płodowego dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki zaburzające jego rozwój. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zagrożenia w tym okresie oraz jak dbać o siebie aby zmniejszyć szansę ...
Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.
Łożysko to organ niezbędny do rozwoju i życia płodu w ciele przyszłej mamy. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jak powinno. Jakiego rodzaju kłopoty może sprawiać łożysko?