Aktywnie przez ciążę

Kiedy Dorota ukończyła półmaraton, była w drugim miesiącu ciąży. Kilka koleżanek znacząco postukało się wtedy w głowę. - Bieganie? W ciąży? - dziwiły się. Dorota odpierała ich ataki i mówiła: ruch to zdrowie. - Jeśli nie ma przeciwwskazań, to aktywność w ciąży ma same plusy. Wbrew przesądom ciężarna kobieta nie musi znacznie przytyć - popiera ją dr Jacek Tulimowski, warszawski ginekolog-położnik.

Piotr Hykawy-Zabłocki

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Od razu wyjaśnijmy: nie każda pani w ciąży powinna startować w biegach długodystansowych. Dorota, menadżerka z Poznania, trenuje od wielu lat, startowała w maratonach, dlatego jej lekarz nie miał wątpliwości, że półmaraton nie zaszkodzi ani jej, ani dziecku.

Ale kobiety, które na co dzień ruszają się mniej niż Dorota też powinny pomyśleć o swojej kondycji. - Brak przeciwwskazań to właściwie wskazanie do aktywności - mówi dr Tulimowski.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jeśli kobieta zanim zajdzie w ciążę prowadzi aktywny tryb życia, wtedy problemu nie ma. Powinna tylko być w kontakcie z lekarzem, bo nie każdy sport nadaje się dla kobiet w ciąży. Czasami trzeba też zmienić natężenie ćwiczeń, czy obciążenia. - Ja pierwsze badanie kontrolne miałam po południu, a rano zrobiłam sobie rozruch - śmieje się Dorota. Od razu powiedziała, że nie ma zamiaru przeleżeć ciąży w łóżku. - Mój ginekolog zbadał mnie, powiedział, że jestem zdrowa, że ciąża jest ok i powiedział, że mogę biegać. Rozpisaliśmy razem grafik, kiedy powinnam skrócić dystanse i zwolnić tempo - opowiada Dorota, która teraz jest w siódmym miesiącu ciąży. - Z takim ciężarem - tu z dumą prezentuje swój brzuch - teraz pozostały mi tylko spacery. Ale czuję się świetnie - mówi. W międzyczasie zdążyła jednak wejść na kilka tatrzańskich szczytów, ale jak podkreśla, miała wtedy mniejszy brzuszek.

Do roboty, drogie panie

- Brawo, brawo, brawo - mówi dr Jacek Tulimowski, gdy usłyszał o Dorocie. Od razu zaczyna tłumaczyć, że kobiety, które są aktywne w ciąży, mają lepsze samopoczucie, lepiej znoszą poród i okres połogu, szybciej wracają do swojej normalnej wagi, słowem: same plusy.

- Oczywiście dotyczy to pań, które były aktywne już wcześniej. Wtedy naprawdę warto to kontynuować w czasie ciąży - dodaje.

Wiadomo, że wysiłek będzie stopniowo coraz mniejszy, ale ruszać się trzeba. - Mój trener fitnessu rozpisał mi po kolei, tydzień po tygodniu, kolejne zajęcia. Jest równocześnie rehabilitantem, więc wie co robi, poza tym pokazałam mój grafik lekarzowi. Ćwiczę dużo mniej niż kiedyś, ale sprawia mi to frajdę - opowiada Ania, farmaceutka z Warszawy.

Lekarz już w czasie pierwszej wizyty powinien określić, czy są jakieś zagrożenia dla ciąży, zapytać o aktywność fizyczną, sprawdzić BMI (czyli współczynnik masy ciała). Bo wielkim wrogiem kobiet w ciąży jest waga. W skrócie: jedzą za dwie osoby i odpoczywają. - Błąd! - denerwuje się Jacek Tulimowski. - Kobieta ma jeść dla dwóch osób, a nie za dwie osoby. Dziecko w brzuchu da sobie radę. A dodatkowa bułka, lody, duża kolacja - idą w biodra, jak to się popularnie mówi - dodaje.

Dlatego właśnie oprócz ruchu ważna jest dieta: więcej warzyw i owoców zamiast klusek i razowe pieczywo zamiast pszennych bułek.

Na kanapie już nie leży leń

A jeśli kobieta nie uprawiała sportów przed ciążą? - Wtedy nie powinno się nagle zaczynać treningów - zaznacza dr Tulimowski. Ale to też nie znaczy, że wystarczy „leżeć i pachnieć”. Aquatreningi, spacery, specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży - taka lekka sportowa aktywność na pewno nie zaszkodzi, jeśli ciąża jest prawidłowa.

- Zresztą jeśli kobieta planuje ciążę, to warto pół roku wcześniej zacząć ćwiczyć - podpowiada Jacek Tulimowski. Wtedy organizm będzie w lepszej formie, a kobieta będzie mogła więcej rzeczy robić przez całe dziewięć miesięcy.

Trzeba też pamiętać, że aktywność fizyczna to nie tylko sport. Można przecież chodzić na spacery - one też dają wspaniałe efekty.

Leń też człowiek

Łatwo powiedzieć, w rzeczywistości trudniej to zrealizować. Warto więc pomyśleć o wszystkich koszmarnych nadciśnieniach, zakrzepicach i żylakach, które czyhają na kobiety, które w czasie ciąży przybiorą za bardzo na wadze. Ale przydałby się też jakiś bodziec pozytywny - i tu rola panów. Przyszli ojcowie mogą ćwiczyć z żonami, zachęcać je, i razem z nimi zdrowo się odżywiać. Razem jest przecież dużo łatwiej.

Psycholog Monika Cichomska z poradni psychologicznej Pomoc Rodzicom ostrzega jednak, by nie robić nic na siłę. - Jeśli mamy potrzebę ćwiczenia, to dobrze. Jeśli chcemy robić to nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, to są bardzo szlachetne pobudki - mówi. Ale jeśli kobieta po prostu ulega modzie na bycie piękną w ciąży, to niedobrze. Będzie wtedy ćwiczyła na siłę, i na pewno to nie poprawi jej samopoczucia. - Pamiętajmy też, że czasami kobieta w ciąży potrzebuje po prostu poleniuchowania w łóżku - śmieje się Monika Cichomska.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży ćwiczy na macie, która leży na podłodze. Ma na sobie szare legginsy i białą podkoszulkę. Z tyłu leży piłka do ćwiczeń. Czytaj więcej

9 miesięcy na sportowo

Ciąża to nie powód, żeby rezygnować z aktywności. Sprawna mama to same korzyści – nie tylko dla dziecka, ale i dla niej samej. Jak zadbać o to, by być w formie przez całe dziewięć miesięcy, podpowiada Katarzyna ...

Kobieta w ciąży siedzi przy białym biurku, patrzy na ekran białego laptopa i się uśmiecha. Jedną dłoń trzyma na klawiaturze, a drugą na brzuchu. Kobieta ma na sobie białą podkoszulkę i biały sweter. Na biurku leży szklanka wody. Czytaj więcej

Przyszła mama w pracy – jak o siebie zadbać

Okres ciąży nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Wymaga on jednak zadbania o siebie i zmiany złych przyzwyczajeń. Sprawdź, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę w pracy.

Kobieta w ciąży stoi przy drewnianej ścianie. Jest ubrana w sukienkę w niebiesko-białe paski. W jednej ręce trzyma czarną wagę, a drugą trzyma na brzuchu. Ma czerwone paznokcie. Czytaj więcej

Waga w ciąży - jaki powinien być optymalny przyrost

Prawdopodobnie nie ma ciężarnej kobiety, która choć raz nie zastanawiała się nad zmianami swojej wagi i kształtów ciała w ciąży. Przybyło za dużo kilogramów, a może za mało, do tego dochodzi obawa o pojawienie ...

Kobieta w ciąży siedzi w ogrodzie. Trzyma się obiema rękami za brzuch, który wystaje spod koszulki. Ma na sobie białą koszulkę i białą spódnicę. Z tyłu widać płot. Czytaj więcej

Jak przetrwać lato w ciąży

Ciąża, szczególnie zaawansowana, to w tym czasie duże wyzwanie, gdyż upały niestety nasilają zwykłe dla tego okresu objawy. Podpowiadamy, jak przetrwać lato w ciąży i nie zwariować.

Kobieta w ciąży siedzi na białej pościeli ze skrzyżowanymi nogami. Jest ubrana w białą podkoszulkę i szare legginsy. Prawą ręką trzyma się za kolano, a lewą przykłada do ust. Czytaj więcej

14 prostych rad na złagodzenie nudności w ciąży

Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi z powodu nudności. Bywa, że prowadzą one do wymiotów, ale choć bardzo nieprzyjemne – rzadko bywają groźne. Przeczytaj nasze rady na ich złagodzenie.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim przy białym biurku. Swoimi rękami obejmuje brzuch i uśmiecha się. Ma na sobie białą bluzkę. Za nią stoi łóżko. Czytaj więcej

6 pytań o kwas foliowy

Czym jest kwas foliowy i dlaczego jest niezbędny kobietom w ciąży? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tej witaminy.

Nasze produkty

Też uważam że nie powinno się mówić dziecku że nie możemy czegoś robić bo dzidziuś. Dziecko będzie wiedziało i pamiętało wtedy ze mama nie jest już taka sama jak przed "tym" dzidziusiem. Najlepiej znaleźć złoty środek i robić to samo tylko z mniejszą...
Kasia.S.
Ja pracowałam do samego końca prawie ciąży, więc byłam bardzo aktywna, dodatkowo dużo spacerowałam. Miałam też chęć na te ćwiczenia na piłce, akurat moja koleżanka prowadziła i nadal prowadzi zajęcia, jednak byłam raz i więcej jakoś się nie złożyło, ...
magros
Tak, takie tłumaczenie starszemu dziecku 'nie bo dzidziuś' też nie jest dobre. Na pewno trzeba jakoś wytłumaczyć dziecku taką zmianę, że teraz już nie będzie tylko ono jedno, ale że będzie siostrzyczka lub braciszek, ale też dziecko nie może mieć poc...
emmkao