8 zalet porodu rodzinnego

Zastanawiasz się nad porodem w towarzystwie bliskiej osoby? Nie chcesz być w tych pięknych ale przecież i trudnych chwilach sama? Być może masz jednak wątpliwości, czy to dobry pomysł. Przeczytaj nasz artykuł, pomożemy Ci podjąć decyzję.

Konsultacja merytoryczna: Eliza Komar, psycholog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Porody rodzinne w wielu krajach są normą, u nas również w ostatnich latach zyskują na popularności. I słusznie. Posiadanie przy sobie kogoś bliskiego w czasie porodu ma wiele zalet nie do przecenienia. Warto zaznaczyć, że za poród rodzinny szpital związany umową z NFZ nie powinien pobierać żadnej dodatkowej opłaty.

Poród rodzinny to najczęściej poród w towarzystwie partnera. Jednak nie zawsze. W takim porodzie może uczestniczyć Twoja mama, siostra lub przyjaciółka – ktokolwiek, z kim zechcesz dzielić to wydarzenie. Pamiętaj jednak, by była to osoba, której w pełni ufasz, która nie będzie się z Tobą ścigać w żaden sposób, porównywać, która również będzie potrafiła zrozumieć, jeśli na jakimś etapie stwierdzisz, że jednak wolisz zostać sama.

Najczęściej kobiety decydują się na poród w towarzystwie swojego partnera życiowego. Przy podejmowaniu decyzji o rodzinnym porodzie warto kierować się wspólnym przekonaniem, nie poddawajcie się żadnym modom ani presji otoczenia. Powinna to być decyzja obojga partnerów i nikt nie powinien być do niej zmuszany. Nie każdy mężczyzna chce uczestniczyć w porodzie ale też i niektóre kobiety wolą być wtedy same. Niektóre mają silne poczucie, że poród to sprawa kobiety, obawiają się, że partner zmieni swój stosunek do nich, że może to wpłynąć na ich atrakcyjność w jego oczach lub po prostu wolą skupić się na sobie i czyjakolwiek obecność może je rozpraszać. Jeśli taka jest decyzja kobiety – w porządku, powinna ona słuchać swojej intuicji.

Również część mężczyzn obawia się być przy porodzie i jeśli nie mają silnego przekonania, że tego chcą – nie należy na nich naciskać. To naprawdę nie świadczy o sile ich uczuć, często zależy od sposobu wychowania czy nawet zwykłego, ludzkiego lęku, że nie zniosą obciążenia. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujecie się na wspólne przeżywanie przyjścia na świat Waszego dziecka, to miejsce mężczyzny w czasie porodu jest raczej w okolicach głowy kobiety a nie jej krocza...

Jeśli nie zdecydujesz się na wspólny poród, można mimo wszystko rozważyć pobyt partnera w szpitalu razem z Tobą w początkowych fazach porodu. Obecność bliskiej osoby bardzo się wtedy przydaje, szczególnie jej wsparcie psychiczne.

Poniżej znajdziesz 8 powodów, dla których warto zdecydować się na poród rodzinny:

 1. Wsparcie emocjonalne i bliskość

  Na każdym etapie porodu obecność bliskiej osoby doda Ci otuchy. Partner, mama czy przyjaciółka wesprą Cię dobrym słowem, pocieszą, wysłuchają kolejnego: „ja już nie mogę”. W najtrudniejszych momentach dobrze jest usłyszeć, że ktoś w Ciebie wierzy, że na pewno dasz radę, że jesteś silna i dzielna. Osoba, która towarzyszy Ci przy porodzie, samą swoją obecnością przyniesie Ci ulgę, zaopiekuje się Tobą i okaże troskę. Możliwość potrzymania kogoś za rękę, zwykłego przytulenia, rozmowy, doda Ci odwagi i siły.
 2. Brak poczucia osamotnienia

  Świadomość, że nie jesteś sama w tych często trudnych chwilach na pewno poprawi Ci samopoczucie. Poród ma to do siebie, że jest nieprzewidywalny, nigdy nie wiadomo, jak się potoczy. Kochająca Cię osoba spowoduje, że nie będziesz czuła się sama i niepewna.
 3. Niższy poziom lęku / bólu / stresu

  Znajoma, bliska twarz wśród wielu obcych z personelu medycznego wpłynie na Ciebie uspokajająco. Im mniej będziesz się bała, im niższy będzie poziom odczuwanego stresu, tym słabiej będziesz czuła ból. Bliskość kogoś, komu ufasz, może znacznie wpłynąć na komfort rodzącej w czasie porodu.
 4. Kontrola sytuacji

  Świadomość, że jest przy Tobie ktoś, kto kontroluje, co dzieje się wokół, bardzo podnosi Twoje poczucie bezpieczeństwa jako rodzącej. Wiesz, że w razie czego ktoś będzie Twoim głosem, dzięki temu możesz czuć się spokojna i skupić na zadaniu do wykonania.
 5. Pomoc

  Dobrze, jeśli osoba, która Ci towarzyszy, uczęszczała z Tobą również wcześniej na zajęcia w szkole rodzenia. Wtedy będzie mogła służyć Ci prawdziwą, fachową pomocą np. przy liczeniu czasu między skurczami czy w prawidłowym oddychaniu. Może też zwilżyć Ci usta, podtrzymać w razie potrzeby, czy pomóc przyjąć wygodną pozycję. Zawsze można też poprosić ją o przyniesienie czegoś ze sklepu czy z domu, jeśli zajdzie taka konieczność.
 6. Kontakt z personelem

  Twój partner czy inna osoba towarzysząca stanie się mądrym i czujnym łącznikiem między Tobą a personelem medycznym. Ty możesz nie być do końca świadoma tego, co dzieje się naokoło, partner może bardziej kontrolować sytuację, pójść po kogoś w razie potrzeby lub uzyskać niezbędne informacje o przebiegu porodu. To wszystko zwiększy Twój komfort psychiczny.
 7. Masaż

  Osoba, która Ci towarzyszy, może wykonać masaż, który rozluźni Cię i zmniejszy ból. Szczególnie polecany jest masaż okolic lędźwiowo – krzyżowych, gdyż zmniejsza on bolesność skurczów porodowych. Koniecznie należy poznać techniki dotyku wcześniej, a także słuchać, jaki rodzaj masażu odpowiada rodzącej i dostosować go do jej potrzeb.
 8. Więź ojca z dzieckiem

  Jeśli Twój partner zdecyduje się na towarzyszenie Ci przy porodzie, zwiększy to jego szansę na bliską więź z dzieckiem od pierwszych chwil życia. Tata, który przywitał swoje dziecko na świecie, przecinał pępowinę, często jest bardziej zaangażowany w opiekę nad nim od samego początku. Obecnie ojcowie z większą niż kiedyś częstotliwością włączają się w proces całej ciąży partnerki, chodzą z nią na USG a także uczestniczą w zajęciach szkoły rodzenia. Wspólny poród jest tego naturalną kontynuacją. Zazwyczaj zbliża on do siebie również partnerów i wzmacnia ich związek, co wpływa pozytywnie także na maleństwo, jego dobrostan i poczucie bezpieczeństwa.

Podobne artykuły

Mama trzyma w ramionach płaczącego noworodka. Noworodek ma zaciśnięte piąstki. Mama ma niebieską koszulkę. Czytaj więcej

9 zalet porodu drogami natury

Przekonujemy, że naturalny sposób przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet nie do przecenienia tak dla malucha, jak i dla mamy.

Kobieta leży na łóżku szpitalnym, w białej koszuli. Trzyma rękami poduszkę i wypuszcza powietrze z zamkniętymi oczami. Obok łóżka stoi stolik z lekami i maszyną. Czytaj więcej

10 metod łagodzenia bólu porodowego

Czy poród musi boleć? Jak sobie z tym bólem radzić i czy jedynym sposobem jest znieczulenie farmakologiczne? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku i trzyma się obiema rękami za brzuch. Ma na sobie białą podkoszulkę. Siedzi na białej pościeli. Czytaj więcej

Poród w domu - wady i zalety porodów domowych

Myślisz o porodzie jako o jednym z najważniejszych zdarzeń w Twoim życiu, w życiu Twojej rodziny. Chcesz, by dziecko przyszło na świat w wyjątkowych warunkach otoczone kochającymi je bliskimi. Przeczytaj o porodzie ...

Kobieta leży na białej poduszce. Obok niej stoi nachylony mężczyzna. Naprzeciwko siedzi lekarz, która dotyka kobietę w odkryty brzuch. Kobieta jest ubrana w szarą podkoszulkę, mężczyzna w szarą koszulę, a lekarz w biały kitel. Mężczyzna i kobieta patrzą na panią lekarz. Czytaj więcej

Przebieg porodu – czego się spodziewać

Lada dzień zostaniesz mamą. Nie możesz się doczekać ale jesteś też przerażona wizją trudnego i długiego porodu, szczególnie jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Wiedza jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Dowiedz ...

Mama leży z noworodkiem na łóżku. Jedną ręką podpiera sobie głowę, a drugą trzyma z rękę noworodka. Kobieta ma na sobie białą podkoszulkę a dziecko białą bluzkę. Czytaj więcej

Połóg po porodzie- jak sobie radzić w tym trudnym okresie

Urodziłaś! Gratulacje! Było ciężko a teraz potrzebujesz trochę czasu, by wrócić do pełni sił i zdrowia. Ten czas to połóg. Przeczytaj, co się dzieje w Twoim organizmie, na co powinnaś zwrócić uwagę i co może ...

Kobieta w ciąży siedzi na ziemi przy białej, ceglanej ścianie ze skrzyżowanymi nogami. Uśmiecha się i trzyma za brzuch obiema rękami. Jest ubrana w niebieską koszulę i białe podkolanówki. Czytaj więcej

Przygotowania do porodu - jak ważna jest nauka masażu krocza?

Jak najlepiej przygotować się do porodu fizjologicznego? Sprawdź porady położonej na poprawne wykonywanie masażu krocza oraz ćwiczenia na mięśnie Kegla.

Nasze produkty

U nas rowniez od razu po badaniach przywiezli mi malego. Pielegniarki nawet nie zdazyli mi wszystkiego podlaczyc a maluch byl juz przy mnie :)
NatkaF
Kasiu u nas w Szpitalu dostaje się dziecko odrazu po zbadaniu. Ale zawsze położna najpierw się pyta czy chce się spać to ona dziecko zabierze na ten czas.
gabilabi
Ja zaczęłam rodzić naturalnie. Mąż był cały czas przy mnie. I bardzo się cieszę, że był blisko i mnie wspierał. Najgorsza była decyzja o cc. Byłam tak nastawiona na poród naturalny, że jak usłyszałam, że bez cc się nie obejdzie zaczęłam płakać. Mąż w...
Kasia.S.