7 zasad, których warto przestrzegać na sali poporodowej

Po porodzie razem z maleństwem zostaniecie jeszcze co najmniej 2 – 3 dni w szpitalu. Czas ten spędzicie na sali poporodowej, którą najprawdopodobniej będziecie dzielić z jeszcze jedną mamą i jej dzieckiem. Na co zwrócić uwagę by pobyt ten był jak najmniej uciążliwy dla każdej z Was? Podpowiadamy.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 15-05-2019

Większość mam zaraz po porodzie marzy tylko o odpoczynku i możliwości spokojnego spędzenia czasu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Tymczasem najczęście trafiają one na salę poporodową razem z inną mamą. W tej sytuacji ważne jest by obie mamy przestrzegały pewnych zasad uprzejmości by obie mogły cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami ze swoim maleństwem.

Nie ma dwóch jednakowych porodów. Niektóre mamy parę godzin po porodzie są niemal w olimpijskiej formie, w większości przypadków jednak są bardzo zmęczone i obolałe. Przy odrobinie empatii i taktu można zadbać o wzajemne poszanowanie prywatności.

1. Ogranicz liczbę odwiedzających i czas trwania odwiedzin

Większość szpitali ma ściśle wyznaczone godziny odwiedzin. Często jednak personel przymyka oczy na wizyty poza ustalonolnymi godzinami, więc odwiedzający praktycznie cały dzień mogą spędzić w szpitalu.

Pamiętaj jednak, że nie jesteś sama w pokoju. Zbyt duża liczba osób odwiedzających może spowodować, że powstanie zamieszanie, które nie tylko Twojej współlokatorce będzie przeszkadzać ale także i dla Ciebie może to być zbyt duże obciążenie. Jeżeli bliscy koniecznie muszą Cię odwiedzić, porozmawiaj z nimi w holu lub kawiarence by nie robić niepotrzebnego tłoku na sali.

Dobrze jest przestrzegać zasady, że na raz maksymalnie dwie osoby mogą przyjść w odwiedziny, podczas których powinni się zachowywać tak by jak najmniej przeszkadzać osobie na łóżku obok. Powinni zatem rozmawiać ściszonym głosem i usiąść w miarę możliwości plecami do sąsiedniej mamy. Nie będzie to traktowane z pewnością jako zachowanie lekceważące. Podczas karmienia piersią najlepiej jeżeli odwiedzający po prostu wyjdą na korytarz.

Pamiętaj! Poproś najbliższych by do szpitala na odwiedziny przychodzili tylko jeżeli są całkowicie zdrowi, by nie narażać Twojego dziecka a także pozostałe noworodki na infekcję. 

2. Ogranicz rozmowy telefoniczne

Bez przerwy rozbrzmiewający dzwonek telefonu lub sygnał nadchodzącego smsa oraz trajkotanie do telefonu to jedne z najbardziej irytujących rzeczy. Miej zatem wzgląd na drugą osobę i wycisz dźwięk telefonu a rozmowy ogranicz do minimum. Jeżeli koniecznie musisz przeprowadzić dłuższą rozmowę, załóż szlafrok i wyjdź na korytarz.

Dobrym pomysłem jest poproszenie partnera o powiadomienie wszystkich zainteresowanych o narodzinach dziecka, jednocześnie grzecznie prosząc by z bardziej szczegółowymi rozmowami poczekali do wyjścia ze szpitala.

3. Nie próbuj nawiązać rozmowy na siłę

Niektórzy niezręcznie czują się w obecności drugiej osoby nie rozmawiając. Uważają wręcz, że do dobrego tonu należy tzw. small talk. Otóż zupełnie nie dotyczy to Sali szpitalnej, na której ludzie są po to by odpocząć i jak najszybciej powrócić do formy.

Nie staraj się więc na siłę wciągać w rozmowę Twoją współlokatorkę. Nie próbuj też opowiadać jej swoich wspomnień z porodówki. Pamiętaj ona także jest świeżo po porodzie i nie koniecznie ma ochotę wysłuchiwać o Twoich przeżyciach. Twoja towarzyszka nie jest Twoją przyjaciółką, więc nie powinnaś raczyć jej opowieściami o swoim życiu i rodzinie. Ogranicz się do luźnej, niezobowiązującej pogawędki.

4. Pomagajcie sobie nawzajem

Współlokatorka to nie koniecznie tylko utrapienie. Możecie sobie nawzajem wyświadczając drobne przysługi, bardzo pomóc. Różne zdarzają się sytuacje. Jedna z Was może być obolała po cesarskim cięciu, albo nie może się ruszyć bo akurat przystawiła malca do piersi. Druga w tej sytuacji może nalać jej szklankę wody, podać kocyk albo inną potrzebną w danej chwili rzecz. Może również wezwać pielęgniarkę w razie konieczności. Takie drobne uprzejmości nic nie kosztują a dla osoby w potrzebie są bezcenne.

5. Wzajemne wsparcie

Świeżo upieczona mama może czuć się nieco zagubiona i nie pewna w swojej w nowej roli. Kilka słów wsparcia lub drobny komplement mogą dodać jej otuchy. Miło jest usłyszeć np. wspaniale sobie radzisz z maluchem albo wyglądasz dziś świetnie, widać, że wracasz do formy. Oczywiście w tej kwestii także należy zachować umiar i nie zalewać koleżanki potokiem słów.

6. Ukróć potok dobrych rad

Niekończące się dobre rady to zmora każdej młodej mamy. Wszyscy bowiem uważają się za ekspertów w dziedzinie wychowania dzieci, ciąży, karmienia piersią i oczywiście diety. Bez końca słychać tylko „musisz…, powinnaś…, koniecznie…”. Każdego prędzej czy później ogarnie irytacja. Więc jeżeli Twoim bliskim podczas odwiedzin przyjdzie ochota na podzielenie się swoimi światłymi uwagami – grzecznie podziękuj i skieruj rozmowę na inny tor. Twoja współlokatorka, zmuszona tego wysłuchiwać, z pewnością będzie ci wdzięczna.

7. Bądź empatyczna

Postaraj się wczuć w sytuację drugiej osoby. Zastanów się, jak Ty byś się czuła w danych okolicznościach. Z pewnością nie chciałabyś by Twoja prywatność została przez kogoś naruszona, więc odpowiednio postępuj wobec innych. Weź też pod uwagę, że każda osoba ma inne usposobienie i co innego może jej przeszkadzać.

Nie zapomnij jednak, że Ty też masz prawo domagać się poszanowania swojej strefy osobistej. Nie wahaj się więc zwrócić uwagę towarzyszce na zachowania, które Ci przeszkadzają. Zrób to jednak w sposób delikatny, by niepotrzebnie nie ranić jej. Warto być miłym. Naprawdę.

Podobne artykuły

Mama w szarym szlafroku opiera się o blat w kuchni. Na rękach trzyma dziecko, które do siebie przytula. Na blacie leżą miski, niebieski kubek i ekspres do kawy. Obok nich stoi lodówka. Czytaj więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim. Obok stoi lekarz i pokazuje jej badania na kartce. Kartka jest przypięta do niebieskiej teczki. Kobieta obejmuje swój brzuch rękami i uśmiecha się. Na włosach ma opaskę. Jest ubrana niebieskie jeansy i biało-różową koszulę w paski. Pani doktor ma biały kitel i stetoskop na szyi. Za nimi stoi szafka z niebieskimi i białymi segregatorami. Czytaj więcej

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Kobieta w ciąży leży w gabinecie lekarskim. Patrzy się na swój brzuch i trzyma go obiema rękami. Ma na sobie różowy sweter. Obok przy biurku siedzi lekarz w niebieskiej koszuli i ze stetoskopem na szyi. Czytaj więcej

11 sposobów na łatwiejszy poród

Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim i rozmawia z panią lekarz, która stoi przy niej. Kobieta trzyma się za brzuch. Lekarz trzyma w rękach deskę z kartką. Kobieta ma na sobie niebieską koszulę, a lekarz biały kitel i stetoskop na szyi. Czytaj więcej

Twoje prawa podczas porodu

Z radością oczekujesz przyjścia na świat swojego dziecka. Jednak im bliżej rozwiązania, tym bardziej obawiasz się porodu, tego, jak zostaniesz potraktowana i czy Twoje potrzeby będą respektowane. Oto ściągawka ...

Kobieta w ciąży leży na łóżku uśmiechnięta. Trzyma się jedną ręką za czoło. Po prawej nachyla się do niej mężczyzna i opiera się prawą ręką o łóżko. Lekarz stoi obok i trzyma kobietę za brzuch. Mężczyzna jest w niebiesko-białej koszuli w kratkę. Czytaj więcej

8 zalet porodu rodzinnego

Zastanawiasz się nad porodem w towarzystwie bliskiej osoby? Nie chcesz być w tych pięknych ale przecież i trudnych chwilach sama? Być może masz jednak wątpliwości, czy to dobry pomysł. Przeczytaj nasz artykuł, pomożemy ...

Nasze produkty

Ważne żeby pamiętać o wypełnieniu wniosku, inaczej ZUS nie wypłaci. Istotne jest też to, że L4 można wziąć na matkę dziecka - niekoniecznie żonę
Pcheła pewnie niezwłocznie, u mnie to była mała firma, kadry to firma zewnętrzna, więc było jak było. Nawet teraz moje L dostarczane są nie jak ja je dostarczę, tylko na koniec miesiąca.
magros
Myślę, że ten artykuł bedzie bardzo pomocny dla wielu mam; sama byłam w szpitalu to babka ciągle nawijała a ja nawet zdrzemnąć się nie mogłam. Ale z kultury nic nie mówiłam ;) Ale co do odwiedzin to sama mama jest zmęczona porodem i początkami więc d...
Karin1801