Przyszłe mamy często nie mogą doczekać się rozwiązania. Chciałyby już móc przytulić swojego maluszka. Jednak należy pamiętać, jak ważne jest, by dziecko pojawiło się na świecie w terminie. W naszym artykule o tym, jak minimalizować ryzyko przedwczesnego porodu.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Chcesz, żeby dziecko urodziło się zdrowe i silne. Im bliżej wyznaczonego terminu nastąpi poród, tym lepiej dla maluszka - zbyt wczesny może wiązać się z poważnymi komplikacjami dla jego zdrowia. Medycyna robi co może, by pomagać wcześniakom, jednak jako przyszła mama powinnaś zadbać o to, by wykluczyć czynniki mogące przyczynić się do porodu przed terminem.
Poród w terminie to poród między 37. a 42. tygodniem ciąży, wtedy z reguły dziecko jest już gotowe do życia poza brzuchem mamy. Niestety wzrasta liczba porodów przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży. Czasem przyczyna jest zdrowotna, losowa i nie mamy na nią wpływu. Zdarza się jednak często, że styl życia mamy przyczynia się do przedwczesnego porodu, dlatego tak ważne jest, by przyszła mama o siebie dbała.
Dzieci urodzone przed terminem zbyt wcześnie tracą ochronę, jaką jest dla nich macica. Nie są dojrzałe do życia poza łonem mamy. Rodzą się z niższą masą urodzeniową, słabsze, często z niewykształconym jeszcze odpowiednio układem pokarmowym czy oddechowym. Zdarza się, że nie są w stanie samodzielnie oddychać ani nie potrafią jeść. Wcześniaki, szczególnie te z wagą urodzeniową poniżej 2 kg, trafiają do inkubatorów, które symulują warunki wewnątrz macicy (temperatura) oraz są podłączone do aparatury, która pomaga im oddychać. Każdy tydzień w brzuchu mamy jest bezcenny dla przyszłego dobrostanu dziecka.
Istnieją czynniki ryzyka, które wpływają na możliwość przedwczesnego porodu, a na które kobieta nie ma wpływu. Poród przed terminem zagraża szczególnie, jeśli kobieta w ciąży:
rodziła już przedwcześnie lub ma za sobą poronienia,
choruje na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, niedokrwistość, cukrzycę,
ma kłopoty z tarczycą,
cierpi na niewydolność szyjki macicy,
ma wady anatomiczne macicy bądź mięśniaki,
ma stwierdzoną patologię łożyska (przodujące lub odklejające się),
ma stan przedrzucawkowy,
cierpi na ogólne zakażenie (sepsa),
uczestniczyła w wypadku lub doznała w inny sposób poważnych urazów,
doznaje krwawień,
cierpi na infekcje (np. dróg moczowych, zębów),
jest młodsza niż 18 lat lub starsza niż 35,
jest w ciąży mnogiej.
Jeśli nawet któryś z czynników ryzyka dotyczy Ciebie, przyjmij tę informację jako ostrzeżenie a nie wyrok. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, byś stosowała się do zaleceń, dzięki którym kobieta może zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu.
Ekspert radzi: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog położnik
Objawy przedwczesnego porodu, czyli kiedy natychmiast udać się do szpitala
Zawsze należy odwiedzić lekarza, jeżeli w dotychczas bezproblemowej ciąży wystąpią:
bóle podbrzusza lub pleców, podobne do miesiączkowych lub ewidentne skurcze macicy;
krwawienie, plamienie, sączenie się wodnistej wydzieliny z pochwy;
objawy infekcji uogólnionej - wysoka gorączka, bóle mięśni;
uraz brzucha.
Pilnej konsultacji u lekarza prowadzącego wymagają również zauważone przez ciężarną upławy, świąd, pieczenie sromu i w pochwie, ból przy oddawaniu moczu, a tak naprawdę każdy niepokojący objaw zauważony przez ciężarną. Jeżeli jest to nasilona infekcja dróg oddechowych, nie zwlekajmy z odwiedzinami u internisty. Jeżeli jest to problem z zębem - stomatologa. To nieprawda, że w ciąży nie można brać leków! Ryzyko związane z infekcją jest zbyt duże, by czekać, aż sama przejdzie.
Z utęsknieniem czekałaś na datę porodu, którą wyznaczył Ci lekarz prowadzący ciążę. Spakowałaś torbę do szpitala i zaplanowałaś wszystko w szczegółach. Ten dzień nastąpił, a nic się nie dzieje. Sprawdź, ...
Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.
W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.
Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...
Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.
Evelin życzę wytrwałości i niech maluszek czeka na swój czas :) mariee to prawda, ja tylko jak dowiedziałam się o ciąży to umówiłam stomatologa. Aneta i oby tak zostało.
Nie miałam lekkiej ciąży. Z początku ciąża przebiegała bez zarzutu. Później zaczęły się dziac komplekacje jefna za drugą. Leżenie w szpitalu i stała kontrola lekarska. Ale najważniejsze że jest już wszystko w pożądku. Córka jest chora ale jest na lek...
Aneta dlaczego mogło dzieciątko umrzeć? To straszne usłyszeć takie coś. Cieszę się że wszystko ok aje na pewno co się nastresowalas to Twoje... ;(