13.3.2025
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Silne mdłości i wymioty, wysokie położenie dna macicy oraz nieproporcjonalnie duży do stanu zaawansowania ciąży brzuch, mogą świadczyć o tym, że spodziewasz się bliźniaków. Lekarz potwierdzi Twoje przypuszczenia w trakcie badania USG wykonywanego w I trymestrze ciąży.
Choć uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka, nie musi być trudniejsza od pojedynczej, jeżeli jest dwukosmówkowa i dwuowodniowa. Zwykle większej uwagi i wzmożonej kontroli wymaga ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa. Najbardziej ryzykowna jest ciąża jednokosmówkowa jednooowodniowa. Jest to typ ciąży bliźniaczej, który zdarza się jednak rzadziej.
W ciąży bliźniaczej zrobisz te same badania co w „normalnej” ciąży, ale jeśli lekarz uzna to za konieczne wykonywane będą częściej. W ciąży bliźniaczej wzrasta ryzyko anemii, nadciśnienia ciążowego, infekcji dróg moczowych i cukrzycy. Częstsza diagnostyka pozwoli wykryć je w porę i uniknąć związanych z nimi powikłań.
Bliźniaki to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Przyrost masy ciała będzie u Ciebie wyższy, a przez to kręgosłup bardziej obciążony. W trzecim trymestrze możesz odczuwać bóle pleców, zmęczenie, mieć problemy gastryczne i problemy z oddychaniem. Mogą pojawić się żylaki. Duży brzuch może przeszkadzać w poruszaniu się, a także powodować kłopoty ze znalezieniem wygodnej pozycji podczas zasypiania.
Pamiętaj! Końcówka ciąży to czas na odpoczynek. Nie forsuj się i prowadź oszczędny tryb życia.
Bliźnięta zwykle rodzą się przed czasem. Nie zwlekaj z przygotowaniem wyprawki. Zawczasu przygotuj szpitalną torbę i wybierz wózek dla dwójki.
Średnia trwania ciąży bliźniaczej to 36 tygodni. Maluchy urodzone między 35 a 37 tygodniem, choć z reguły są drobniejsze, rozwojem dorównują dzieciom z ciąż pojedynczych urodzonych w 40 tygodniu.
Poród naturalny jest możliwy, choć częstym rozwiązaniem w przypadku bliźniaków jest cesarka. Jeśli w czasie trwania ciąży nie było komplikacji, położenie obojga dzieci jest główkowe i lekarz nie będzie widział przeciwwskazań, urodzisz naturalnie.
Dla świeżo upieczonej mamy opieka nad jednym dzieckiem może być trudna, a co dopiero nad dwójką. Nie wahaj się prosić o pomoc. Dodatkowa para rąk w trakcie kąpieli i przewijania to ogromne ułatwienie. Kiedy bliźnięta przywykną do tego, że muszą czekać w kolejce, opieka nad nimi będzie łatwiejsza.
Opieka nad bliźniętami to częstsze wizyty w przychodni. Co 4-6 tygodni umawiaj się na kontrolę. Oprócz standardowych badań zapisz maluchy do neurologa, okulisty i na badanie audiologiczne. Ze względu na zwiększone u bliźniąt ryzyko anemii, pamiętaj o morfologii.
Najlepiej jednocześnie piersią, choć minie chwila zanim dojdziesz do wprawy. To oszczędność czasu i wygoda. Przyda się poduszka do karmienia i pomoc położnej lub partnera. Jeśli jest Ci zbyt trudno odczekaj trochę, będzie łatwiej kiedy maluchy nauczą się dobrze ssać.
Pamiętaj, aby maluchy ssały z piersi naprzemiennie. Każdy z nich ssie nieco inaczej i taka zmiana jest korzystna dla pobudzenia laktacji.
Jeśli jeden z maluchów ssie wolniej i wymaga większej troski w trakcie jedzenia, karm maluchy osobno.
Jest wyjątkowo silna i nie znika bez względu na wiek bliźniąt. Bliźnięta od samego początku są razem, przez co są bardzo zżyte i dobrze się rozumieją. Często do tego stopnia, że tworzą własny język. Dzięki gestom i dźwiękom zrozumiałym tylko dla siebie, komunikują się zanim zaczną rozumieć świat zewnętrzny.
Bliźnięta nie są jednak identyczne. Mają różne charaktery i potrzeby, dlatego wychowując dwojaczki unikaj porównywania i nie zapominaj o ich indywidualności. Wychowanie dwójki to nie lada wyzwanie, ale też podwójna ilość miłości i radości.