Jak odciągać pokarm, żeby mieć dość mleka na bieżąco i na zapas

13.3.2025

Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog 

some desc

Jak odciągać pokarm, żeby mieć dość mleka na bieżąco i na zapas

Odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu nie jest skomplikowane. Możesz to robić ręcznie i przy użyciu laktatora. 
Ręczne odciąganie pokarmu jest bardziej wymagające i dlatego przy regularnym odciąganiu warto wyposażyć się w laktator elektryczny. 

Przygotuj się na to, że ilość ściąganego mleka będzie niewielka. Szczególnie na początku laktacji. Pamiętaj, że dziecko jest skuteczniejsze niż laktator czy Twoje dłonie. Organizm z czasem przyzwyczai się i dostosuje, dzięki czemu odciąganie pokarmu będzie efektywniejsze. 

Bez względu na preferowany sposób przed odciąganiem zadbaj o higienę i umyj dokładnie ręce. Dbaj o laktator, w szczególności o elementy, które mają bezpośredni kontakt z piersią i mlekiem. Mleko odciągaj w miłym otoczeniu, z dala od ludzi, w wygodnym miejscu z dostępem do bieżącej wody. Stres może zablokować wypływ pokarmu, a nieodpowiednia pozycja obciąży plecy i ramiona. 

Odciąganie pokarmu za pomocą dłoni 

Odciąganie ręczne wymaga cierpliwości. Stanie się łatwiejsze, gdy dojdziesz do wprawy.

Ułóż rękę na piersi. Rozmasuj pierś, wykonując koliste ruchy w kierunku brodawki. Następnie złap brodawkę u nasady palcami, układając je w literę C. Kciuk u góry, a pozostałe palce pod spodem. Naciskaj powoli. Kiedy mleko przestanie lecieć, zmień miejsce i zacznij od początku. Jest to szczególnie polecany sposób przy odciąganiu siary, której są niewielkie ilości.

Odciąganie pokarmu laktatorem

Odciąganie mleka laktatorem jest łatwiejsze niż ściąganie ręczne. Nie śpiesz się, zrelaksuj, usiądź wygodnie. Zanim przyłożysz laktator, ogrzej i rozmasuj pierś. Możesz wziąć ciepły prysznic lub przyłożyć okład. 

Odciąganie pokarmu laktatorem zacznij od nastawienia urządzenia na delikatne ssanie. Kiedy zauważysz wypływ mleka, możesz zwiększyć moc urządzenia i dostosować do własnych potrzeb.

Sprawdź nasz laktator Expert 3D Pro! Teraz w wyjątkowej cenie!

Ile powinno trwać odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu laktatorem odpowiednio rozkręci laktacje, jeśli będziesz kierować się zasadą 7-5-3. Polega na naprzemiennym odciąganiu mleka z obu piersi.  Sposób jest prosty, bo dokładnie określa ile minut odciągać pokarm laktatorem. Zacznij od 7 minut z jednej piersi, a następnie kolejnych 7 minut z drugiej piersi. Powtórz czynność, skracając czas najpierw do 5, a potem do 3 minut. Stosując tę metodę, nie będziesz musiała się zastanawiać, ile powinno trwać odciąganie pokarmu, aby ściągnąć optymalną ilość. 

Sprawdź nasz laktator Prolactis 3D Pro! Teraz w wyjątkowej cenie!

Jak często odciągać mleko 

To zależy od Twoich potrzeb. Możesz robić to codziennie i okazjonalnie. Jeśli pokarm będziesz ściągać często, odpowiednio stymulowane piersi, zaczną wytwarzać większe ilości. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrobić zapas mleka. 

Kiedy odciągać mleko

Pokarm ściągaj od razu po karmieniu lub między karmieniami. Jeśli wygodnie Ci będzie robić to bezpośrednio po przystawieniu malucha, z początku nie ściągniesz dużych ilości. Nie martw się jednak, z czasem organizm przystosuje się i mleka będzie więcej. 

Większe ilości mleka uzyskasz, ścigając pokarm między karmieniami. Nie będą to jednak ogromne ilości. Zanim uda Ci się ściągnąć całą porcję mleka, minie trochę czasu.

Możesz również ściągać pokarm z jednej piersi jednocześnie karmiąc dziecko z drugiej, jeśli masz taką możliwość.

Odciąganie pokarmu pomoże Ci uporać się z nawałem mlecznym. Jeśli Twoje piersi produkują zbyt duże ilości mleka, ściągnij niewielką ilość. Pamiętaj, aby robić to  do momentu odczucia ulgi, tak aby nie stymulować piersi do dalszej produkcji. 

Jak przechowywać odciągnięte mleko 

Odciągnięte mleko nie straci swojej wartości, jeśli będziesz je odpowiednio przechowywać. 

  • W temperaturze pokojowej - od 4 (latem) do 8 godzin
  • W lodówce – do 4 dni 
  • W zamrażalniku – do 14 dni w temperaturze do -10 °C a od -18°C do -20°C do pół roku

Jak rozmrażać pokarm 

Dobrym sposobem na rozmrożenie mleka jest przełożenie go  na noc z zamrażarki do lodówki. Możesz rozmrozić mleko w kąpieli wodnej lub w sterylizatorze z funkcją rozmrażania pokarmu. Pokarmu nie rozmrażaj w kuchence mikrofalowej, ani bezpośrednio w garnku, bo może stracić wartości odżywcze.