8 ważnych pytań dotyczących przygotowania i przechowywania mleka modyfikowanego

4.7.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

some desc

8 ważnych pytań dotyczących przygotowania i przechowywania mleka modyfikowanego

1. Jak szybko należy zużyć mieszankę mleczną po otwarciu?

Producenci zalecają, by po otwarciu opakowania z mlekiem modyfikowanym, zużyć je w przeciągu 2-4 tygodni. Po tym czasie mieszanka może zmienić swoje właściwości odżywcze.

Dokładną informację o terminie przydatności po otwarciu znajdziesz na etykiecie na opakowaniu. Różnice czasowe w zależności od marki mleka modyfikowanego mogą wynikać z badań, które wykonał każdy producent dla swojego produktu, a które dotyczą zachowania się mieszanki w warunkach pozbawionych atmosfery ochronnej. Wpływ może mieć również sama forma opakowania mleka. Inna może być w przypadku puszki, a inna dla kartonowego pudełka.

2. Czy mleko modyfikowane można po otwarciu przesypać do innego pojemnika?

Producenci nie zalecają przesypywania mieszanki do innych pojemników. Po pierwsze, na opakowaniu znajdują się dokładne informacje dotyczące przygotowania mleka, jego skład i dawkowanie, jak również data ważności. Po drugie, oryginalne opakowanie zapewnia zachowanie należytej czystości mieszanki. Podczas przesypywania mogą dostać się do niej bakterie lub drobne zanieczyszczenia, które wpływają na pogorszenie się jakości mleka.

3. W jakich warunkach należy przechowywać opakowanie z mlekiem modyfikowanym?

Zgodnie z zaleceniami, opakowanie z mieszanką powinno być przechowywane w suchym, nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze od 10ºC do maksymalnie 25ºC. Zarówno po otwarciu, jak i przed otwarciem nie należy go chłodzić w lodówce. Nie stawiaj go również blisko źródeł ciepła i wilgoci, np. przy piekarniku czy gotującym wodę czajniku.

4. Dlaczego trzeba dokładnie zamykać opakowanie z mieszanką modyfikowaną?

Mieszanka modyfikowana pakowana jest w szczególnych warunkach, z zachowaniem atmosfery ochronnej. To zapewnia odpowiednią jakość mleka. Aby zachować ją jak najdłużej, opakowanie z mieszanką należy po każdym użyciu dokładnie zamknąć, aby nie namnażały się w niej drobnoustroje. Warto trzymać się tej zasady, ponieważ dzięki niej będziesz miała pewność, że mieszanka jest pełnowartościowa.

5. Jak długo i w jakich warunkach można przechowywać mleko modyfikowane po przygotowaniu?

Porcję mleka modyfikowanego najlepiej przygotować tuż przed karmieniem. Jeśli z jakiegoś powodu nie podasz jej od razu dziecku możesz wstawić ją do lodówki. Pamiętaj jednak, by zużyć ją przy najbliższym posiłku, ponieważ zaczną się w nim namnażać bakterie, które mogą wywołać u dziecka zatrucie pokarmowe.

6. Czy resztki niewypitego mleka modyfikowanego można podać dziecku później do wypicia?

Podczas ssania do mleka dostaje się ślina, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Z tego też powodu niedojedzone resztki pokarmu należy wylewać. Takiego mleka nie wolno również ponownie podgrzewać, przechowywać w lodówce i zamrażać.

Pamiętaj, by po karmieniu dokładnie umyć butelkę i jej elementy, a następnie wyparzyć. Dodatkowo maluchom do 6. miesiąca życia należy każdorazowo sterylizować akcesoria do karmienia. 

7. Czy mleko modyfikowane można zamrażać?

Na zaleca się mrożenia mleka modyfikowanego, ponieważ niska temperatura wypływa na nie negatywnie. Może dojść między innymi do oddzielenia się tłuszczy, w konsekwencji czego dziecko może mieć później problemy ze strawieniem pokarmu.

8. Czy mleko modyfikowane można przygotować wcześniej i podgrzać później w podgrzewaczu?

Staraj się nie przygotowywać mleka na zapas. Najlepiej zrobić to tuż przed karmieniem, ponieważ jest to najbezpieczniejsze dla niemowlaka. Jeśli z jakiegoś powodu musisz podgrzać pokarm, zrób to w ciągu maksymalnie 2 godzin od jego przygotowania.

Pamiętaj, że mleka modyfikowanego nie można gotować, ponieważ przez wysoką temperaturę straci swoje cenne składniki mineralne oraz część witamin.