16 rad na zachowanie bezpieczeństwa przy jedzeniu

4.7.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

some desc

16 rad na zachowanie bezpieczeństwa przy jedzeniu

Podczas karmienia i tuż po nim mogą się pojawić niebezpieczeństwa groźne dla zdrowia malucha. Dziecko może się zakrztusić, zadławić lub zatruć. Koniecznie dowiedz się, jakie środki ostrożności należy zachować, by maluszek był bezpieczny.

Karmienie piersią

1. Karm dziecko zanim mocno zgłodnieje.

Maluszek, który jest bardzo głodny, je nerwowo, często łapczywie. To może skończyć się zakrztuszeniem. Dlatego przystawiaj dziecko, gdy okazuje pierwsze oznaki głodu, nie czekaj aż zacznie płakać i denerwować się.

2. Przytrzymuj dziecko

Pamiętaj, że dziecko musi mieć podtrzymywaną, dobrze opartą główkę, a jeśli karmicie się na leżąco, musi mieć zabezpieczone „tyły”, tak by nie mógł spaść z łóżka czy kanapy. Zajrzyj do naszych pozycji karmienia piersią, by sprawdzić, czy prawidłowo układacie się do karmienia.

3. Nigdy nie karm pod wpływem alkoholu ani narkotyków

Po pierwsze przyjmowanie używek typu alkohol czy narkotyki jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka, bo przenikają one do pokarmu. Mama karmiąca powinna się ich wystrzegać. Po drugie substancje psychogenne, także silne leki psychotropowe, nasenne, mogą zaburzać czucie mamy. Pod wpływem tego typu leków nie wolno kłaść się do łóżka razem z dzieckiem, bo drastycznie obniża się czujność mamy, i może ona niechcący wyrządzić krzywdę dziecku.

Pamiętaj! zawsze należy po karmieniu odbić dziecko. W tej sposób umożliwisz mu pozbycie się nadmiaru powietrza z brzuszka i zapobiegniesz przykrym bólom czy skurczom. 

Karmienie butelką

4. Znajdź odpowiednią pozycję

Nie należy karmić dziecka przez smoczek, kiedy leży zupełnie płasko na plecach, bez podtrzymywania głowy. Pozycje do karmienia butelką są zbliżone do tych do karmienia piersią. Poznaj je, by zapobiegać zakrztuszeniom.

5. Sprawdź, czy mleko nie jest zbyt ciepłe

Zawsze przed podaniem butelki sprawdzaj, czy pokarm nie jest zbyt ciepły. Dobrze jest wycisnąć parę kropel na wewnętrzną część nadgarstka, która jest bardzo wrażliwa.

6. Wybierz butelkę z dobrym smoczkiem

Smoczek powinien być dobrany do wieku dziecka. Powinien też zmuszać je, by ssało. Ze smoczka nie powinno samoczynnie wypływać mleko. Maluszek ma być zmuszony do pracy, by ćwiczył aparat mowy i by mógł samodzielnie regulować siłę z jaką płynie mleko.

7. Nie pozwalaj dziecku na zasypianie z butelką w ustach

Podczas, gdy zasypianie przy piersi nie jest problemem, to już zasypianie z butelką w ustach może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Dziecko może się zakrztusić a także „wyhodować” próchnicę. Nie zostawiaj dziecka samego z butelką.

8. Zawsze wylewaj resztki

Jeśli karmisz butelką zawsze wylewaj niezjedzone resztki pokarmu, mieszankę zawsze przygotowuj tuż przed podaniem. Bakterie z buzi dziecka dostają się do środka butelki i mnożą w słodkim pokarmie.

Pamiętaj! Pokarm podawany dziecku z butelki powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

Karmienie odciągniętym mlekiem za pomocą kubeczka

Jednym ze sposobów karmienia maluszka odciągniętym mlekiem jest karmienie go ze specjalnego, dość miękkiego kubeczka, który można zwinąć w rynienkę i delikatnie podać nim mleko. Innym sposobem jest też podawanie pokarmu łyżeczką.

9. Przyjmij odpowiednią pozycję

Maluszek musi być wygodnie ułożony. Jedną z wygodnych pozycji takiego karmienia dziecka jest siad na podłodze ze zgiętymi kolanami i ułożenie dziecka twarzą do siebie, opartego plecami o uda mamy.

10. Nie wlewaj pokarmu do buzi dziecka

Delikatnie oprzyj kubeczek o jego usta i przechyl, by poczuło smak pokarmu. Dziecko powinno samo zacząć ssać mleko z kubeczka regulując przepływ.

Picie z kubka

11. Wybierz odpowiedni kubek

Kubeczek powinien być odpowiedni do wieku Twojego malucha. Już 6.miesięczne niemowlęta, o ile stabilnie, dobrze siedzą, mogą podejmować próby picia z kubeczka. Ważne, by kubeczek był dobrej jakość, miał uchwyty i nie mógł się stłuc.

Karmienie łyżeczką

12. Nie rozpoczynaj zbyt wcześnie

Średnio do 5-6. miesiąca dziecko ma odruch wypychania językiem jedzenia. Dopiero po tym czasie dziecko jest gotowe na pokarmy stałe, podawane łyżeczką.

13. Posadź dziecko wygodnie i stabilnie

Maluszek karmiony łyżeczką powinien być w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Nie może leżeć bo wtedy łatwo o zachłyśnięcie.

14. Nigdy nie karm dziecka na siłę

Jeśli dziecko nie chce przyjąć łyżeczki z jedzeniem – nie zmuszaj go. Pamiętaj też, by porcje nie były duże, to zminimalizuje ryzyko zakrztuszenia się.

15. Nie zostawiaj maluszka samego, gdy je

Nie zabraniaj dziecku samodzielnych prób jedzenia. Staraj się je raczej wspierać i cieszyć się z nich. Jednak nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego podczas tych prób. W razie problemów – bądź blisko.

Nauka gryzienia

Starsze niemowlęta mogą dostawać jedzenie do rączki. Należy tylko zachować zasady bezpieczeństwa. 

16. Podawaj odpowiednie pokarmy, dostosowane do możliwości dziecka

Na początku podawaj takie rzeczy, z którymi dziecko może sobie poradzić – chrupki kukurydziane, kawałek bułki, miękkie owoce bez pestek, ugotowane kawałki warzyw (ziemniaki, brokuły, marchewkę). Z czasem, gdy nauczy się dobrze gryźć i panować nad pokarmem w ustach, może zacząć dostawać całe owoce. Ostrożność należy zachować z jabłkami, bo wyjątkowo łatwo się nimi zakrztusić. Nie podawaj małych i twardych pokarmów takich jak orzechy, winogrona, rodzynki, fasola.