Witamina D







Uwaga!
Krzywica zwana inaczej chorobą angielską jest to zaburzenie mineralizacji kości w okresie wzrastania dzieci najczęściej między 3. a 18. miesiącem życia. Przyczyną krzywicy może być niedobór wapnia, fosforanów, a przede wszystkim witaminy D.
Badania przeprowadzone przez Klinikę Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania, przy Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” pokazały, że u niemowląt 6-miesięcznych niedobory witaminy D wykazuje 19% badanych, a w wieku 12 miesięcy – aż 32% badanych. Wyniki wskazują pogłębiające się niedobory witaminy D wraz z wiekiem niemowląt. Ryzyko niedoboru u małych dzieci i młodzieży jest wysokie, ponieważ w okresie małego nasłonecznienia suplementacja witaminy D praktycznie nie jest stosowana.
Naturalne bogactwo witaminy D
Wchłanianie wapnia w jelitach zależne jest od obecności witaminy D. Ważnym jej źródłem jest prawidłowa dieta - Wit. D3 pochodzenia zwierzęcego czyli cholekalcyferol oraz Wit. D2 pochodzenia roślinnego inaczej ergokalcyferol.
Oto kilka produktów bogatych w Wit. D:
-
Jaja: 1 jajko: 1,8 µg,
-
Ryby sumokształtne (100 g): 12,5 µg,
-
Krewetki (100 g): 4,5 µg,
-
Tran (2 łyżeczki): 242 µg,
-
Śledź (100 g) : 25 µg,
-
Makrela (100 g): 24 µg,
-
Łosoś (100 g) : 12 µg,
-
Sardynki w oleju (100 g): 9 µg,
-
Tuńczyk (100 g): 6 µg,
-
Mleko (1 filiżanka): 3 µg.
Najbogatsze źródła Wit. D dla najmłodszych :
-
Mleko kobiece: 1,5-1,8 j.m./ 100 ml
-
Mleko krowie 0,4-1,2 j.m./ 100 ml
-
Mieszanki mleczne tj.:
- mleko początkowe 40-50 j.m. / 100 ml
- mleko następne 40-80 j.m./ 100 ml
- mleko dla dzieci powyżej 1 roku życia 70-80 j.m./ 100 ml
Za jednostkę międzynarodową przyjęto 0,025mg czystego preparatu witaminy D2. 0,000025mg = 0,025µg czyli 1 mg zawiera 40.000 j.m.
Głównym źródłem Wit. D jest synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych UVB. Jednak warunkiem syntezy jest odpowiedni kąt padania promieni słonecznych, przy którym nie ulega ono rozproszeniu (od kwietnia do września od godz. 10:00 do godz. 15:00) oraz ekspozycja dużej powierzchni ciała (15 minutowa ekspozycja 20% powierzchni skóry zapewnia odpowiednią ilość Wit. D w organizmie). Filtry ochronne blokują i uniemożliwiają syntezę promieni UVB.
Witamina D dla Twojego dziecka
O suplementacji witaminy D porozmawiaj z lekarzem prowadzącym dziecko. Omówcie dietę dziecka, czas ekspozycji na słońce, lekarz przeprowadzi także badania fizykalne, szczególnie w obszarze główki dziecka.
Konsultacja z lekarzem jest szczególnie ważna, gdy dziecko mieści się w grupie ryzyka niedoboru witaminy D - do czego zaliczamy: choroby nerek, wcześniactwo, przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych i glikokortykosteroidów, karmienie modyfikowanym mlekiem krowim, karmienie piersią, zaburzenia związane z wchłanianiem tłuszczów w przebiegu cholestatycznych chorób wątroby oraz zespołów złego wchłaniania jak celiakia czy mukowiscydoza, brak ekspozycji na promieniowanie słoneczne, niedobór wapnia w diecie (poniżej 200 mg/dobę), otyłość.
D jak dobroczynność
Poza profilaktyką krzywicy witamina D zmniejsza ryzyko infekcji, wskazuje się jej działanie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelicie.
Ryzyko przedawkowania witaminy D jest minimalne. Dotyczy skrajnych przypadków, kiedy dzieciom podaje się ekstremalne dawki tej witaminy – nawet 100-krotnie przekraczające zalecane normy. Nadwrażliwość na witaminę D tj. nieprawidłowa odpowiedź na dawkę bezpieczną występuje w niektórych, rzadkich patologiach i wtedy suplementacja powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.


