Poznaj korzyści dla Twojego dziecka i Ciebie płynące z karmienia piersią.
Dowiedz się jak karmić piersią i jak pokonać problemy związane z laktacją.
RODZICE
Widok sekcji
Artykuły
Filmy
Narzędzia

Tata zostaje z maluchem – jak zorganizować sobie dzień

Opieka nad malcem to dla taty wielkie wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy zostaje z nim sam na sam przez cały dzień. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wytrwać w tych chwilach. Zawiera on parę cennych wskazówek, a także kilka słów otuchy :) Powodzenia!
Redakcja LOVI | 1 października 2015
47 komentarzy | Dodaj ocenę: (2)

Pobudka

Stało się. Twoja partnerka wychodzi z domu, a Ty, starając się złapać dodatkowe minuty snu, wyczekujesz, kiedy Wasze maleństwo się obudzi. Pamiętaj jednak, że czas, w którym ono jeszcze śpi, jest doskonały na prysznic, powolne śniadanie i kawę. Gdy dziecko otworzy oczka, momentalnie zapomnisz, co to znaczy spokojne przeżuwać kanapkę.

Gdy już Twój szkrab się obudzi, zacznij od przewinięcia maluszka. Robiąc to, postaraj się o trochę rozrywki dla rozluźnienia i siebie i malca – czuły dotyk, całus, śmiech – to Twoi sprzymierzeńcy. Podczas zmiany pieluchy, zwróć uwagę na to, jak zawinięte są falbanki, powinny wywijać się na zewnątrz a nie do środka, w przeciwnym razie pieluszka jest nieszczelna, a to daje dużą szansę na konfrontację z „kupkową awarią” przy kolejnym przewijaniu.


Karmienie

Następnym punktem programu jest śniadanie.  Odciągnięty pokarm przelej do butelki i podgrzej w gorącej wodzie lub podgrzewaczu. Bardzo prawdopodobne, że do tego momentu cały Twój dom wypełnia już rozdzierający płacz małego głodomora. Nie denerwuj się, jutro pójdzie Ci sprawniej. Dzisiaj skup się, żeby poprawnie wykonać wszystkie czynności.

Upewnij się, że pokarm jest odpowiednio podgrzany: powinien mieć temperaturę ok. 37°C. Nie zaleca się podgrzewania mleka w kuchence mikrofalowej – podgrzewa ona nierównomiernie, przez co niektóre partie pokarmu mogą być bardzo gorące i poparzyć buzię maleństwa. Pamiętaj też, żeby nigdy nie gotować mleka – traci ono wtedy swoje cenne właściwości.

Kolejna istotna wskazówka odnośnie karmienia butelką: nigdy nie zostawiaj „na później” niedopitych resztek mleka. Po kontakcie ze śliną dziecka mogą rozmnożyć się w nich bakterie powodujące biegunkę lub ból brzuszka. Jeśli nie masz czasu, aby od razu po karmieniu umyć butelkę, wylej z niej resztki mleka, a do środka nalej wody – dzięki temu mieszanka nie zaschnie na kamień i wnętrze butelki z łatwością umyjesz później.


Przedpołudnie

Maluch został przewinięty, nakarmiony i prawdopodobnie przewinięty raz jeszcze. Pora teraz na rozrywki. W zależności od wieku oraz upodobań Twojego dziecka, możesz zaproponować mu wiele różnych rozwijających oraz angażujących zabaw. Wspólne czytanie, układanie klocków, pokazywanie różnorodnych dźwięków czy kolorów... Warto wykorzystać dziecięcą ciekawość i spróbować spojrzeć na świat jego oczami.

Zaintrygować malucha może nietypowa faktura przedmiotu: szorstka powierzchnia wiklinowego koszyczka w porównaniu do gładkiej plastikowej piłeczki to wielka zagadka dla małych rączek i oczu. Możesz też sprytnie wykorzystać zaciekawienie dziecka podczas wykonywania różnych domowych czynności. Spróbuj posadzić malca w foteliku, a następnie teatralnymi, przerysowanymi ruchami, robiąc śmieszne miny lub wydając zabawne dźwięki… posprzątaj kuchnię! Dzięki temu, gdy Twoja partnerka wróci do domu, nie będzie musiała zaczynać wieczoru od sprzątania, a Wy będziecie mieli więcej czasu dla siebie, gdy rozrabiak pójdzie już spać.

Pamiętaj jednak, żeby nie narażać dziecka na nadmiar bodźców. Zbyt głośne dźwięki lub intensywne kolory mogą Twoją pociechę rozdrażnić, a nawet przestraszyć, a to nieuniknienie prowadzi do płaczu. Dlatego też trzeba zadbać o zmniejszenie ilości sprzętów działających w okolicy dziecka: telewizor, pralka oraz dywan pełen zabawek mogą okazać się zbyt obciążające dla małego odbiorcy. Decydując się na jedną rozrywkę na raz, przy okazji uczysz dziecko koncentracji.  


Spacer

Wybawieni? Najedzeni? Przewinięci? Dobrze! Obserwując swojego malucha, będziesz w stanie dostrzec moment, w którym zaczyna robić się śpiący. Ziewanie, tarcie oczu, marudzenie a nawet płaczliwość to najczęstsze oznaki zmęczenia. Nie czekaj zatem i szykuj się na spacer. Będzie on upragnionym wytchnieniem zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie.

Zadbaj o odpowiedni ubiór. Bardzo istotne jest, żeby nie przegrzewać dziecka.  Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco, możesz dotknąć jego karku lub plecków – jeśli skórka jest gorąca lub wilgotna od potu, maluch jest przegrzany. Nie należy przejmować się zimnymi policzkami lub rączkami – temperatura skóry w tych miejscach zależy przede wszystkim od aktualnie panujących warunków atmosferycznych i nie ma związku z grubością ubrania.

Pamiętaj, żeby zabrać na spacer wszystkie niezbędne rzeczy:

 • dodatkowe ubranko „na wszelki wypadek”,

 • 2-3 pieluszki na zmianę,

 • chusteczki dla niemowląt,

 • pokrowiec przeciwdeszczowy na wózek,

 • zabawki,

 • telefon komórkowy (!),

 • wodę do picia dla malucha oraz dla Ciebie,

 • książkę, która umili Ci czas, gdy dziecko zaśnie.


Popołudniowa drzemka

Gdy znuży Cię już spacerowanie, a maluch dalej słodko śpi, spróbuj rozpiąć mu wierzchnie ubranko, nie wybudzając ze snu. Są to dla Ciebie cenne chwile, które możesz wykorzystać na własne potrzeby. Może warto zregenerować się przed dalszymi wyzwaniami i idąc w ślad za malcem – uciąć sobie drzemkę?


Zabawy wieczorne

Po regeneracji znowu czas przełączyć się na tryb „akcja!” czyli przewijanie, karmienie, przebieranie i znowu przewijanie… w dowolnej kolejności. A w międzyczasie – zabawa.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie atrakcyjne na pierwszy rzut oka rozrywki, są dla Twojego malca odpowiednie. Zabawy takie jak „karuzela” (trzymanie dziecka za dłonie i kręcenie się wokół własnej osi), „samolot” (gwałtowne ruchy ciałem dziecka w różne strony, szybka zmiana ruchów) czy zbyt silne potrząsanie mogą okazać się bardzo szkodliwe dla delikatnego ciałka dziecka, którego mięśnie, stawy oraz kręgosłup nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Jeśli nie masz pewności, czy wykonywana czynność jest w pełni bezpieczna, lepiej z niej zrezygnuj na rzecz czegoś mniej dynamicznego. Dla dziecka najbardziej liczy się spędzany z Tobą czas - nie musi to być zabawa pełna adrenaliny. Pamiętaj – im bardziej Ty zaangażujesz się w zabawę, tym więcej radości sprawisz swojemu podopiecznemu!

Gdy wróci mama, czas na kąpiel i przygotowania do snu. Możesz poprosić partnerkę, by pomogła Ci w tych czynnościach lub zastąpiła, gdy już padasz ze zmęczenia.


Dodatkowe wskazówki

Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych rad, które mają na celu ułatwienie Ci funkcjonowania w tej nowej sytuacji. Stosując się do nich, zaoszczędzisz kłopotu sobie, Twojej partnerce, a nawet i Waszemu maluszkowi. Dzięki temu wszyscy będziecie mieć większą szansę na przetrwanie trudnych chwil bez nerwów i frustracji, a Ty i Twoja partnerka – na znalezienie więcej czasu dla siebie.

 1. Uczestnicz w czynnościach pielęgnacyjnych od samego początku – dzięki temu, gdy zostaniesz sam na sam z maluchem, będziesz miał już wprawę w radzeniu sobie z większością czekających Cię sytuacji.  Uzgodnij ze swoją partnerką podział zadań w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przebieranie lub karmienie butelką.

  Niech to nie będzie stale ta sama czynność - jeśli będziesz angażował się w różnego rodzaju zadania, zmniejszysz szansę, że coś niespodziewanego Cię zaskoczy. Nabierzesz również pewności w wykonywanych obrządkach, co pozwoli swobodnie poczuć się zarówno Tobie, malcowi jak i jego mamie.
   

 2. Zaufaj sobie – w trakcie dnia postaraj się polegać również na swojej intuicji. Nie traktuj dziecka jak sprzętu, do obsługi którego wymagana jest instrukcja wyuczona na pamięć. Nie bój się popełnić błędu – zdarza się to każdemu i jest naturalnym elementem w procesie uczenia się jak być rodzicem. Dzięki słuchaniu własnej intuicji, zmniejszysz dystans między Tobą i dzieckiem, a Wasza relacja stanie się jeszcze pełniejsza.
   

 3. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu – niestety, zdarzy się pewnie, że coś Ci się wymknie spod kontroli, i to w najmniej odpowiednim momencie. Postaraj się jednak wziąć głęboki oddech i na taki kryzys zareagować bez nerwów. Cierpliwie napraw sytuację, a wyciągnięte z niej wnioski zapamiętaj na przyszłość. Może się okazać, że na drugi raz uda Ci się uniknąć tzw. „pożaru”.
   

 4. Ciesz się chwilą – czas pędzi nieubłaganie, a dzieci rosną w oka mgnieniu, dlatego czerp jak najwięcej radości z chwil spędzanych z Twoim maluchem. Nawet jeśli nie zawsze jest łatwo, będziesz kiedyś wspominał te przygody z uśmiechem na twarzy oraz tęsknotą.
   

 5. Zachowaj stały cykl dnia – ważne, by dziecko miało w miarę możliwości ustabilizowany rytm dnia, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Wszelkie odstępstwa mogą być źródłem rozdrażnienia, rozregulowania i płaczu. Przykładowo, nie pozwalaj, aby dziecko przespało całe popołudnie, ponieważ później okaże się, że nie będzie chciało spać w nocy, a to uniemożliwi sen Wam, rodzicom.
   

 6. Nie dzwoń ciągle po poradę, ale odbieraj telefon, gdy dzwoni – bardzo ważne jest, abyś zaufał sobie. Nie dzwoń do swojej partnerki z każdą drobną wątpliwością. Jeśli zastosujesz się do zasady 1. i 2., okaże się, że ciągłe konsultacje są zbędne, Ty możesz czerpać satysfakcję z odpowiedzialności za maleństwo, a Twoja partnerka będzie miała szansę na trochę się od niej uwolnić. Jednakże, pamiętaj, aby mieć przy sobie telefon komórkowy i go odbierać, gdy dzwoni zaniepokojona mama, aby się dowiedzieć, czy wszystko jest w porządku. W ten sposób dajesz jej poczucie bezpieczeństwa, a ona czuje, że maleństwo jest w najlepszych możliwych rękach.

Aktualności
8 STYCZNIA 2019
Poznaj nasze zdobione dookoła butelki Trends ze smoczkiem SUPERvent!
© by Lovi . Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń do nas:
tel. +48 46 858 00 00
(obsługa klienta czynna w godzinach od 8 do 15)
Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail, a co miesiąc
otrzymasz newsletter wypełniony nowościami.
W ramach naszej witryny wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.
AKCEPTUJĘ
';
ZAMKNIJ

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowląt i żaden preparat zastępujący mleko kobiece nie posiada identycznych właściwości, co mleko kobiece.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie się do testów butelki LOVI Medical+.
Z góry bardzo dziękujemy za opinię.

ANKIETA DOTYCZĄCA UŻYTKOWANIA BUTELKI LOVI MEDICAL+

Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwej odpowiedzi lub odpowiedź na poniższe pytania:

Cz. I - wypełnić przed przetestowaniem butelki LOVI Medical+:

 1. Czy używała Pani butelki LOVI Medical+?
  TAK NIE
 2. Czy słyszała Pani o butelce LOVI Medical+? Jeśli tak, to skąd?
  nie słyszałam
  tak, z Internetu
  tak, od koleżanki/znajomej
  usłyszałam o niej w innych okolicznościach (jakich?):

cz. II - wypełnić po użyciu butelki LOVI Medical+:

 1. Czy butelka LOVI Medical+ spełniła Pani oczekiwania? W jakim stopniu?
 2. Czy smoczek dobrze się odpowietrza?
 3. Czy przejrzystość butelki jest porównywalna do innych butelek do karmienia?
 4. Jakie zalety posiada według Pani butelka LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem?
 5. Czy zauważyła Pani różnice między karmieniem butelką LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem a innymi butelkami ze smoczkiem z jednorodnego silikonu? Jeśli tak to jakie?
 6. Czy miała Pani jakiekolwiek problemy z użytkowaniem butelki LOVI Medical+? Jeśli tak to jakie?
 7. Czy zauważyła Pani różnicę pomiędzy poprzednio używaną przez Panią butelką LOVI (pyt. do Mam używających wcześniej butelki LOVI)
WYŚLIJANULUJ