Poznaj korzyści dla Twojego dziecka i Ciebie płynące z karmienia piersią.
Dowiedz się jak karmić piersią i jak pokonać problemy związane z laktacją.
KARMIENIE BUTELKĄ
Widok sekcji
Artykuły
Filmy
Narzędzia

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka, czyli którą mieszankę wybrać?

Naczelną zasadą producentów mleka modyfikowanego jest przygotowanie mieszanki w taki sposób, aby w swoich właściwościach była zbliżona do pokarmu kobiecego. Jednak gdy stajemy przed sklepową półką z kilkunastoma rodzajami mleka, pojawia się pytanie, które będzie najodpowiedniejsze dla naszego dziecka.
Wybór mleka modyfikowanego
konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog | 2 stycznia 2013
109 komentarzy | Dodaj ocenę: (8)
KONSULTACJA MERYTORYCZNA
 
 
lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska
 
specjalista pediatrii
i neonatolog
 

Dwie najważniejsze wytyczne, którymi powinniśmy się kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego, to wiek dziecka oraz jego indywidualne potrzeby.

Pod względem wieku rozróżniamy:


         Czy wiesz, że

wybór mleka modyfikowanego należy skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy dziecko jest wcześniakiem lub cierpi na różnego rodzaju dolegliwości np. alergię lub problemy pokarmowe.

 • mleko początkowe - oznaczone cyfrą 1 - dla niemowląt do ukończenia 6 miesiąca życia;

 • mleko następne - oznaczone cyfrą 2 - dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia;

 • mleko junior - oznaczone cyframi 3 -  w zależności od producenta od 9 / 10 miesiąca lub od 1 roku życia oraz 4 – po 2 roku życia.

Bazą mleka modyfikowanego jest mleko krowie, jednak jego skład zostaje znacząco zmieniony. Im młodsze i bardziej wymagające jest dziecko, tym technologia modyfikacji jest bardziej zaawansowana. Tłuszcz zwierzęcy zastępuje się olejami roślinnymi, dzięki czemu w mieszance jest więcej kwasów nienasyconych. Skład mleka wzbogaca się o witaminy (A, E, C, K, D) oraz pierwiastki śladowe (selen, cynk, miedź, jod). Niektóre mieszanki wzbogacone są o l-karnitynę (odpowiada za transport kwasów tłuszczowych i niektórych witamin), nukleotydy (biorą udział w podziale komórek i wspomagają układ odpornościowy), długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe LC PUFA (odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu, siatkówki oka i układu nerwowego), oligosacharydy oraz inne prebiotyki (wspomagają rozwój przyjaznych bakterii w jelitach, uczestniczą w procesach metabolicznych).


              UWAGA

Dietetycy i pediatrzy zalecają - mleko krowie (3,2 lub 2%) dopiero po 3 roku życia.

Mleko krowie nie może być podstawowym elementem diety nawet starszych niemowląt. W jego składzie jest zbyt mało żelaza, które jest niezbędne w procesie tworzenia krwi, zbyt mało witamin A, D, E i C niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mleko krowie charakteryzuje się także zbyt wysokim stężeniem białka i sodu, przez co nadmiernie obciąża nerki dziecka. Oprócz tego lekarze przestrzegają, że zbyt wczesne wprowadzenie do diety dziecka pełnego, niemodyfikowanego mleka krowiego może być przyczyną krwawienia jelitowego, związanego z uszkodzeniem błony śluzowej jelita cienkiego.

Dokonując wyboru mleka modyfikowanego, powinniśmy wziąć pod uwagę także indywidualne potrzeby dziecka i występujące u niego problemy zdrowotne.

Dla dzieci z ryzykiem alergii

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na określone składniki diety. Alergia może objawiać się wypryskami na skórze, czerwonymi plamami na twarzy, rączkach czy w jamie ustnej, suchością i swędzeniem skóry, częstym kichaniem czy katarem, obrzękiem wokół ust, wymiotami, wzdęciami, bólami brzuszka a także biegunką.

Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u niemowlęcia jest tym większe, im u większej ilości bliskich osób w rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występuje alergia. W profilaktyce alergii u dzieci stosuje się mleko modyfikowane hipoalergiczne - oznaczenie HA.

Mleko modyfikowane dla alergików

Lecznicze mieszanki mlekozastępcze (hydrolizaty) są przeznaczone dla dzieci, u których alergia - tzw. „skaza białkowa” - została potwierdzona przez lekarza. Białko mleka krowiego zostało w takich mieszankach poddane procesowi hydrolizy, czyli rozbicia na mniejsze elementy - peptydy. Zdarza się, że dziecku z nasiloną alergią pokarmową należy podać preparat jeszcze mocniej zhydrolizowany - białko rozbite na aminokwasy elementarne.

Niejednokrotnie, w przypadku przejściowej nietolerancji białka mleka krowiego, którą obserwuje się częściej niż alergię, również należy na jakiś czas zamienić mleko modyfikowane na hydrolizat. Ponad półrocznym dzieciom z alergią lekarz może zalecić preparaty sojowe, jednak obecnie, w świetle najnowszych badań, nie zaleca się stosowania u niemowląt mieszanek przygotowanych na bazie mleka sojowego.  Białko sojowe może być takim samym alergenem jak białko krowie.

Dla dzieci ulewających

Pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach życia dziecka ulewanie może być fizjologiczne, czyli niezwiązane z przyczynami chorobowymi. Jednak jeśli po stosowaniu zaleceń, jak odbijanie po karmieniu, podawanie pokarmu w mniejszej ilości ale częściej, ulewane nadal zdarza się bardzo często, a już na pewno, jeśli dziecko słabo przybiera na wadze skontaktujmy się z lekarzem. Zaleceniem pediatry może być stosowanie specjalnego mleka zawierającego składniki zagęszczające, takie jak skrobia ziemniaczana czy mączka chleba świętojańskiego, które gęstnieją w żołądku, a nie w butelce, i w ten sposób ograniczają ulewanie – oznaczenie AR (antyrefluksowe).

Mleko modyfikowane bez laktozy

Nietolerancja laktozy to często przejściowe zaburzenie trawienia, kiedy enzym potrzebny do trawienia laktozy (cukier mleczny obecny w mleku ssaków) - laktaza, jest niedojrzały lub (rzadko) nie jest produkowany przez organizm. Objawami nietolerancji laktozy są kolki, bóle brzucha, luźne, pieniste stolce,  biegunka, oddawanie nadmiernej ilości gazów, wzdęcia. Pediatra, po stwierdzeniu u dziecka nietolerancji laktozy, może zalecić mleko modyfikowane z obniżoną zawartością laktozy lub całkiem jej pozbawione.

Problemy z apetytem / masą ciała

Mieszanki mleczne wzbogacone kleikiem ryżowym i/lub kukurydzianym są bardziej kaloryczne i na dłużej dają poczucie sytości - oznaczenie R. Zalecane, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania, zarówno dla dzieci o dużym apetycie ze względu na poczucie sytości, jak i dla niejadków, które w małej porcji dostaną stosunkowo więcej kalorii. Mleko takie, ze względu na podane właściwości, może stanowić sycący posiłek przed snem.

Mleko modyfikowane dla wcześniaków?

Mleko modyfikowane dla wcześniaków i niemowląt urodzonych z małą masą ciała zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci, w ilościach i proporcjach dostosowanych do ich specyficznych potrzeb. Zazwyczaj zawiera zwiększoną ilość białka, składników mineralnych i tłuszczów a przede wszystkim kalorii. Niezbędna jest tu opieka i konsultacja z neonatologiem. Warto wspomnieć, że wśród preparatów dla wcześniaków są też specjalne dodatki do naturalnego pokarmu (wzmacniacze pokarmowe), które wzbogacają jego skład o tłuszcze i składniki mineralne.

Gdy dokucza kolka

Dzieciom, które cierpią na kolki, bóle brzuszka lekarz może zalecić mleko modyfikowane z podwyższonym pH (5,7), co ułatwi proces trawienia. Może też zaproponować mieszankę o obniżonej zawartości laktozy.

Specjalne potrzeby lub wegetarianizm

Mleko sojowe to produkt całkowicie roślinny, zawiera białko pozyskane z ziaren soi, tłuszcze roślinne i inne składniki odżywcze. Wskazania do stosowania preparatów sojowych obejmują galaktozemię, wrodzony lub wtórny niedobór laktazy, niektóre przypadki alergii na białko mleka krowiego, dietę wegetariańską.

Dla znudzonych

Dla urozmaicenia od czasu do czasu można zaserwować dziecku mleko smakowe. Może być to sposób, by podać mleko dzieciom, którym zwykłe mleko nie smakuje. Należy przy tym pamiętać, że mleko smakowe zawiera więcej cukru, ma większą wartość energetyczną i może wpływać na zmniejszenie apetytu dziecka.

Gdy dziecko nie chce mleka

Według zaleceń dietetyków należy wprowadzać do diety dziecka produkty mleczne, jak jogurty, budynie, desery mleczno-owocowe.  Na początku będą to przetwory oparte na mleku modyfikowanym. Następnie warto rozszerzyć dietę dziecka o zsiadłe mleko, jogurty, kefir, maślankę czy mleko acidofilne.

Są dzieci, które, szczególnie po zakończeniu karmienia naturalnego, nie chcą pić płynnego mleka modyfikowanego. W takich przypadkach, ze względu na zapotrzebowanie na wapń, szczególnie ważne jest znalezienie wartościowego zamiennika dla mleka płynnego.

Na trudne początki, czyli wybór mleka dla niemowlaka


 
Wprowadzanie produktów na bazie mleka krowiego warto rozpocząć od jogurtu naturalnego.

Pierwsze próby karmienia mlekiem modyfikowanym dzieci wcześniej karmionych naturalnie mogą zakończyć się bólem brzucha. Warto więc stopniowo przyzwyczajać je do mieszanki, dodając najpierw niewielką ilość przygotowanego mleka modyfikowanego do odciągniętego pokarmu kobiecego, a następnie powoli zwiększać proporcje na rzecz mieszanki w kolejnych karmieniach.
Jeśli już wprowadziliśmy kaszki mleczne, warto jako pierwsze wybrać mleko modyfikowane tego samego producenta. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko problemów trawiennych u dziecka.

Mleko dla podróżujących

Na rynku jest dostępne mleko modyfikowane płynne - gotowe do spożycia po otwarciu. To dobry wariant w przypadku, gdy nie mamy odpowiednich warunków do higienicznego przygotowania mieszanki mlecznej.

Aktualności
8 STYCZNIA 2019
Poznaj nasze zdobione dookoła butelki Trends ze smoczkiem SUPERvent!
UWAGA:
Marka LOVI rekomenduje karmienie piersią jako najzdrowszą formę podawania pokarmu. Zaleca rozpoczęcie podawania pokarmu w formie alternatywnej, wyłącznie po konsultacji z lekarzem, położną lub farmaceutą, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub niewystarczające.
© by Lovi . Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń do nas:
tel. +48 46 858 00 00
(obsługa klienta czynna w godzinach od 8 do 15)
Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail, a co miesiąc
otrzymasz newsletter wypełniony nowościami.
W ramach naszej witryny wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.
AKCEPTUJĘ
';
ZAMKNIJ

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowląt i żaden preparat zastępujący mleko kobiece nie posiada identycznych właściwości, co mleko kobiece.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie się do testów butelki LOVI Medical+.
Z góry bardzo dziękujemy za opinię.

ANKIETA DOTYCZĄCA UŻYTKOWANIA BUTELKI LOVI MEDICAL+

Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwej odpowiedzi lub odpowiedź na poniższe pytania:

Cz. I - wypełnić przed przetestowaniem butelki LOVI Medical+:

 1. Czy używała Pani butelki LOVI Medical+?
  TAK NIE
 2. Czy słyszała Pani o butelce LOVI Medical+? Jeśli tak, to skąd?
  nie słyszałam
  tak, z Internetu
  tak, od koleżanki/znajomej
  usłyszałam o niej w innych okolicznościach (jakich?):

cz. II - wypełnić po użyciu butelki LOVI Medical+:

 1. Czy butelka LOVI Medical+ spełniła Pani oczekiwania? W jakim stopniu?
 2. Czy smoczek dobrze się odpowietrza?
 3. Czy przejrzystość butelki jest porównywalna do innych butelek do karmienia?
 4. Jakie zalety posiada według Pani butelka LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem?
 5. Czy zauważyła Pani różnice między karmieniem butelką LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem a innymi butelkami ze smoczkiem z jednorodnego silikonu? Jeśli tak to jakie?
 6. Czy miała Pani jakiekolwiek problemy z użytkowaniem butelki LOVI Medical+? Jeśli tak to jakie?
 7. Czy zauważyła Pani różnicę pomiędzy poprzednio używaną przez Panią butelką LOVI (pyt. do Mam używających wcześniej butelki LOVI)
WYŚLIJANULUJ