Poznaj korzyści dla Twojego dziecka i Ciebie płynące z karmienia piersią.
Dowiedz się jak karmić piersią i jak pokonać problemy związane z laktacją.
KARMIENIE BUTELKĄ
Widok sekcji
Artykuły
Filmy
Narzędzia

Karmienie mlekiem modyfikowanym a zatwardzenie i ból brzucha u niemowlaka

Niekiedy po karmieniu mlekiem modyfikowanym występują u dziecka niepokój, prężenie, ulewanie i płacz. Brzuszek jest wzdęty i może być bolesny. Wydaje się, że dziecko źle reaguje na podany pokarm. Radzimy, jak poradzić sobie z problemami z brzuszkiem u malca karmionego mieszanką.
Ból brzucha po mleku modyfikowanym
Paulina Heromińska, konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog | 1 sierpnia 2013
32 komentarzy | Dodaj ocenę: (17)
KONSULTACJA MERYTORYCZNA
 
 
 
 
lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska
 
specjalista pediatrii
i neonatologii

Ulewanie

Wielu dzieciom zdarza się ulewać po posiłku. O ile ulewanie nie jest bardzo obfite a dziecko prawidłowo zwiększa masę ciała – nie ma powodów do niepokoju. Problem ten prawdopodobnie zniknie sam nim dziecko skończy rok. Przyczyną może być niedojrzałość dolnego odcinka przełyku. W czasie ssania przez smoczek, zdarza się, że dziecko połknie sporą ilość powietrza, które gromadzi się w żołądku i wydostając się w czasie odbijania powoduje ulewanie. Kiedy mleko wypływa zbyt szybko sytuacja jest podobna. Czasem też przyczyną może być niepokój dziecka w trakcie karmienia.

Rada:

 • Należy wybrać odpowiedni smoczek. Rodzicom czasem wydaje się, że przyspieszą karmienie poprzez dobór smoczka z szybszym przepływem lub, co gorsza, sami ten smoczek dziurawią, by powiększyć otwór.  To może tylko zaszkodzić dziecku.  Mleko nie powinno płynąć zbyt obficie, dziecko wtedy męczy się a  wraz z mlekiem łyka duże ilości powietrza. Zawsze używaj akcesoriów dostosowanych do wieku dziecka. Należy je też często wymieniać, bo doznają mikrouszkodzeń niewidocznych dla naszego oka.
   

 • Zadbaj o spokojną atmosferę w trakcie karmienia. Dziecko trzeba uspokoić  zanim podamy mu butelkę. Płaczące wraz z mlekiem połknie dużo powietrza, co może  być przyczyną ulewania i innych dolegliwości.
   

 • Pamiętaj o właściwej pozycji do karmienia. Tułów i głowa dziecka powinny być ułożone wyżej w trakcie a także jakiś czas po karmieniu. Nigdy nie karm dziecka leżącego płasko.
   

 • Dobrze jest, u dzieci ulewających, położyć je na lewym boku przez godzinę, po nakarmieniu.
   

 • Zawsze staraj się, by dziecku odbiło się po posiłku. To uwalnia część połkniętego powietrza, dziecko jest wtedy mniej narażone na kłopoty z brzuszkiem.
   

 • Jeśli te próby zawiodą a problem jest poważny, zwróć się do lekarza z prośbą o polecenie zagęszczonej mieszanki. Nie zmieniaj jednak na własną rękę proporcji mleka, którego aktualnie używasz, stosuj się ściśle do zaleceń producenta. Manipulując przy proporcjach możesz zaszkodzić dziecku.

Wzdęcia u niemowląt

Częstą dolegliwością u niemowląt są wzdęcia, czyli gromadzenie się nadmiernych ilości gazu w jelitach. Dziecko pręży się, boli je brzuszek, podkurcza nóżki. Przyczyny wzdęć mogą być różne. Może to być przejściowa nietolerancja laktozy spowodowana niedojrzałością enzymu rozkładającego ten cukier. Zachodzi reakcja chemiczna, w czasie której, wydziela się gaz i to powoduje rozdęcie jelit a brzuszek staje się duży i bolesny. Najczęściej jest to związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego i jest przejściowe.

Rada:

 • Należy ustalić, czy przyczyną wzdęć jest przejściowa  nietolerancja laktozy. W takim wypadku należy wraz z lekarzem wybrać i zacząć podawać dziecku mieszankę o niskiej bądź zerowej zawartości  laktozy.

 • Warto zwiększyć częstotliwość posiłków, z reguły jest lepiej jeść częściej a mniej. Wtedy brzuszek dziecka ma ułatwioną sytuację i mniejszą ilość pokarmu do przetrawienia.

 • Pamiętaj o spokojnej atmosferze przy karmieniu. Nie spiesz się, nie popędzaj dziecka. Ważne, by dziecko było ułożone w odpowiedniej pozycji, zawsze głowa i tułów wyżej niż reszta ciała.

 • Nie zapominaj o umożliwieniu dziecku odbicia po posiłku, dzięki temu zostanie usunięty nadmiar powietrza z brzuszka dziecka.

Zaparcie u noworodka

U dziecka wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wypróżnień. Jeśli jednak dziecko ma wyraźne kłopoty z oddaniem stolca, pręży się, płacze, a stolec jest twardy, zbity, suchy to być może dziecko cierpi na zaparcie. U starszych dzieci można radzić sobie z zaparciem poprzez modyfikację diety. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym w pewnym sensie również. W leczeniu zaparć pomagają probiotyki, bakterie fermentacji mlekowej.

Rada:

 • Jeżeli dziecko cierpi z powodu zaparć, należy zwrócić się z tym do lekarza. Zaleci on podawanie probiotyków i być może dodatkowo zmianę mieszanki mlecznej na wzbogaconą o nie. Zweryfikuje ilość podawanego mleka, gdyż z wiekiem podaż mleka modyfikowanego zmniejsza się i wprowadzane są posiłki niepełnomleczne jak kaszki i bezmleczne, warzywa i owoce. Jeżeli dziecko otrzymuje mleko lub kaszkę z dodatkiem ryżu, należy to zmienić, gdyż ryż działa zapierająco.

 • Należy zastanowić się, czy dziecko nie otrzymuje zbyt mało płynów, np. w czasie upałów. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, które mają skłonność do zaparć, powinny być dopajane wodą.

 • By złagodzić objawy zaparcia można zrobić dziecku delikatny masaż brzuszka.

 • W każdym wieku zaparciom przeciwdziała ruch. Spróbuj wykonać z dzieckiem bardzo delikatną gimnastykę. Zginaj jego nóżki w kolanach, ostrożnie dociskając je w kierunku brzuszka a potem rozprostowując.

Alergia a karmienie mlekiem modyfikowanym

Zdarza się, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik mleka modyfikowanego. Objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą być różne i całkowicie skrajne. Dziecko może cierpieć na zaparcia lub też mieć biegunkę. Stolce mogą być nieprawidłowe, zielone, z zawartością śluzu, o luźnej konsystencji. Co ważne, w stolcu mogą pojawiać się niewielkie pasemka krwi. Mogą wystąpić bóle brzucha i brak apetytu. Dziecko jest płaczliwe, często marudzi, mało śpi. Ważnym sygnałem jest brak przybierania na wadze.

Rada:

 • Koniecznie należy udać się z tym do lekarza. Dobierze on odpowiednią mieszankę mleczną, która pozwoli wyeliminować z diety składnik, na który dziecko jest uczulone.

 • Dzieci wyrastają z większości alergii pokarmowych, więc prawdopodobnie z wiekiem, gdy przewód pokarmowy i odporność dziecka dojrzeją, będzie można na powrót włączyć do jego diety omijany składnik. Jednak zawsze po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Bóle brzucha u noworodka

Bóle brzucha mogą mieć bardzo różną genezę. Najczęstszą przyczyną jest  niedojrzałość przewodu pokarmowego małego dziecka. Rozwój dziecka i jego narządów to proces trwający w czasie. Szczególnie dotyczy to enzymów przewodu pokarmowego oraz jego funkcji. Należy bardzo dokładnie obserwować swoje dziecko i zwrócić uwagę, kiedy boli je brzuszek - czy po jedzeniu czy w trakcie (dziecko pręży się i wypuszcza smoczek z buzi). Bóle brzucha mogą  wynikać z nietolerancji pokarmowej lub towarzyszyć zaparciom. Czasem ból brzucha jest spowodowany złą techniką karmienia lub zaniedbaniami higienicznymi.

Rada:

 • Poznaj przyczynę bólu brzucha. Jeśli to wynik alergii lub zaparcia potrzebna jest konsultacja lekarska i prawdopodobnie zmiana mieszanki mlecznej.

 • Zwiększ częstotliwość posiłków. Rzadziej karmione dziecko musi poradzić sobie z większą ilością pokarmu do strawienia. Głodne je łapczywie, łyka powietrze, co też może prowadzić do dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego.

 • Pamiętaj, by dziecko jadło w spokojnej atmosferze, nie staraj się niczego przyspieszyć.

 •  Używaj akcesoriów – smoczków, butelek – dostosowanych do wieku dziecku.

 • Nigdy na własną rękę nie zmieniaj proporcji mleka modyfikowanego zalecanych przez producenta na opakowaniu. Nieodpowiednio przygotowane mleko może nadmiernie obciążać brzuszek dziecka.

 • Zawsze pamiętaj o zasadach higieny. Myj ręce, wyparzaj akcesoria. Nie przechowuj resztek pokarmu, zawsze należy przygotować świeżą mieszankę przed podaniem. Namnażające się bakterie mogą powodować dolegliwości dziecka.

 • Przytrzymaj dziecko w pozycji pół pionowej lub na swoim ramieniu, by po karmieniu mu się odbiło.

 • Wymieniaj często smoczek. W uszkodzeniach niewidocznych gołym okiem zbierają się drobnoustroje trudne do usunięcia.

 • Pamiętaj o prawidłowej technice karmienia.

 • Być może przedwcześnie została podjęta decyzja o zmianie mleka początkowego na następne, brzuszek dziecka mógł być na nią jeszcze nieprzygotowany. Każdą zmianę konsultuj z lekarzem pediatrą.

Kolka

Wciąż nie do końca znamy przyczyny kolek u niemowląt. Objawiają się one bolesnymi skurczami w obrębie jelit. Dziecko wtedy pręży się i płacze nawet kilka godzin dziennie. Dla kolki jest dość charakterystyczne, że po napadzie bólu występuje kilkuminutowa przerwa, kiedy dziecko się uspokaja. Kolki ustępują z reguły przed ukończeniem przez dziecko trzech - czterech miesięcy życia.

Rada:

 • Zgłoś się do lekarza. Opisz dokładnie objawy, jakie towarzyszą bólom brzuszka dziecka. Lekarz pomoże dobrać mieszankę mleczną, odpowiednią dla niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego dziecka. Napadowe bóle brzuszka, podobne do kolek, mogą być objawem zakażenia układu moczowego

 • Koniecznie pamiętaj o technice karmienia. Ułóż dziecko tak, by główka i tułów były wyżej niż reszta ciała.

 • Dopilnuj, by dziecko nie nałykało się powietrza a także by odbiło mu się po każdym karmieniu.

 • Nie martw się. Kolki mijają z wiekiem a dobra atmosfera przy karmieniu to jeden z elementów zdrowia psychicznego ale też fizycznego każdego dziecka.

 • Przyzwyczajaj dziecko do leżenia na brzuszku, wtedy nadmiar powietrza jest łatwo odprowadzany z żołądka. Kiedy dziecko leży na brzuszku, w czasie ruszania się wykonuje sobie masaż brzuszka.

Aktualności
8 STYCZNIA 2019
Poznaj nasze zdobione dookoła butelki Trends ze smoczkiem SUPERvent!
UWAGA:
Marka LOVI rekomenduje karmienie piersią jako najzdrowszą formę podawania pokarmu. Zaleca rozpoczęcie podawania pokarmu w formie alternatywnej, wyłącznie po konsultacji z lekarzem, położną lub farmaceutą, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub niewystarczające.
© by Lovi . Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń do nas:
tel. +48 46 858 00 00
(obsługa klienta czynna w godzinach od 8 do 15)
Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail, a co miesiąc
otrzymasz newsletter wypełniony nowościami.
W ramach naszej witryny wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.
AKCEPTUJĘ
';
ZAMKNIJ

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowląt i żaden preparat zastępujący mleko kobiece nie posiada identycznych właściwości, co mleko kobiece.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie się do testów butelki LOVI Medical+.
Z góry bardzo dziękujemy za opinię.

ANKIETA DOTYCZĄCA UŻYTKOWANIA BUTELKI LOVI MEDICAL+

Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwej odpowiedzi lub odpowiedź na poniższe pytania:

Cz. I - wypełnić przed przetestowaniem butelki LOVI Medical+:

 1. Czy używała Pani butelki LOVI Medical+?
  TAK NIE
 2. Czy słyszała Pani o butelce LOVI Medical+? Jeśli tak, to skąd?
  nie słyszałam
  tak, z Internetu
  tak, od koleżanki/znajomej
  usłyszałam o niej w innych okolicznościach (jakich?):

cz. II - wypełnić po użyciu butelki LOVI Medical+:

 1. Czy butelka LOVI Medical+ spełniła Pani oczekiwania? W jakim stopniu?
 2. Czy smoczek dobrze się odpowietrza?
 3. Czy przejrzystość butelki jest porównywalna do innych butelek do karmienia?
 4. Jakie zalety posiada według Pani butelka LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem?
 5. Czy zauważyła Pani różnice między karmieniem butelką LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem a innymi butelkami ze smoczkiem z jednorodnego silikonu? Jeśli tak to jakie?
 6. Czy miała Pani jakiekolwiek problemy z użytkowaniem butelki LOVI Medical+? Jeśli tak to jakie?
 7. Czy zauważyła Pani różnicę pomiędzy poprzednio używaną przez Panią butelką LOVI (pyt. do Mam używających wcześniej butelki LOVI)
WYŚLIJANULUJ