Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Produkty glutenowe, bezglutenowe

Data utworzenia : 2013-05-15 13:40 | Ostatni komentarz 2021-01-19 08:54

Iwona

4206 Odsłony
10 Komentarze

Które produkty to glutenowe, a które bezglutenowe - zróbmy wspólną listę ;)

2021-01-19 08:54

Produkty bezglutenowe to wszystkie produkty które nie zawierają maki . Ryż platki kukurydziane wafle ryżowe makaron ryzowy wszystkie  warzywa i owoce ryby orzechy jogurty . Jeżeli chodzi o produkty z glutenem to musicie patrzeć na skład z tyłu opakowania większość fixow do obiadów posiada mąkę większość chipsów również zawiera gluten lays nie zawiera glutenu wszystkie rodzaje krakerow paluszków pieczywa makaronów. 

Konto usunięte

2018-10-09 19:57

Jeśli nie masz stwierdzonej nietolerancji to lepiej nie eliminować produktów zawierających gluten, ponieważ na własne życzenie możemy narobić sobie problemów. W produktach zawierających gluten mamy bardzo dużo cennych witamin i mikroelementów. Nie zapominajmy, że to właśnie te produkty obfitują w żelazo, witaminy z grupy B oraz minerały. Ponadto nie powinno się przekraczać dziennej normy spożycia produktu bezglutenowego.

2018-10-04 09:56

Teraz w internecie jest dużo poradników i artykułów o jedzeniu zarówno glutenowym, jak i bez. W temacie poradnika masz stronę https://www.gazetkonosz.pl/blog/szybki-i-zdrowy-lunch-mamy-najciekawsze-propozycje/ szybki i zdrowy lunch, jak przejrzysz to znajdziesz też rozwiązania na obiady i tak dalej. Myślę, że to w jakiś sposób ułatwi dobór produktów do diety.

2018-09-28 12:37

Gluten jest przede wszystkim w pszenicy. A jeśli chodzi o te popularne "produkty bezglutenowe", to wystrzegałabym się ich jednak, bo zazwyczaj zawierają mnóstwo chemii.

Konto usunięte

2018-08-28 22:04

Można sprawdzić skład jakościowy produktów i wiemy czy jest bezglutenowy czy nie. Czasami bardzo podobne produkty jedynej firmy i jeden okazuje się bezglutenowy a drugi nie. Dlatego ja zawsze czytam skład

2018-08-24 10:46

W diecie bezglutenowej należy wyeliminować pszenicę (w tym orkisz, kamut i pszenżyto), żyto i jęczmień i wszelkie produkty z nich sporządzone, a zatem mąki, kasze, makarony, płatki, pieczywo, ciasta, napoje (w tym piwo), tradycyjny opłatek komunijny. Niektórzy chorzy na celiakię nie tolerują również owsa, ale zasadniczo jest on bezpieczny, o ile nie został zanieczyszczony innymi zbożami. Należy uzbroić się w cierpliwość i starannie czytać etykiety, w razie wątpliwości – pytać bezpośrednio producenta danego produktu spożywczego. Polecam artykuł o celiakli i alergii na gluten: http://bezgluten.pl/szablon/upload/informator_celiakia.pdf

2013-05-28 07:06

Faktycznie, istotne jest rozgraniczenie dla jakiej kategorii dzieci ta lista. Jednak tak jak już patuszka napisała gluten to głównie zboża, a jeśli chodzi o żywność przetworzoną to trzeba czytać etykiety, bo jeden producent może nie dodawać mąki do produktu a drugi do tej samej rzeczy doda mąkę.

2013-05-24 21:53

Iwonka, a w zasadzie to ta lista dla kogo - dla mam rozszerzających dietę zdrowych maluszków czy dla tych które mają stwierdzoną nietolerancję glutenu lub celiakię? Ja miałam spore dylematy przy rozszerzaniu diety, bałam się podać maluchowi gluten i również nie bardzo wiedziałam co go zawiera. Wiadomo, że maluchowi pięcio - sześcio miesięcznemu nie zaproponujemy niektórych produktów lecz nie wiedząc co zawiera gluten można przez przypadek podać malcowi produkt, którego jeszcze nie powinien jeść. Kukurydza, kaszka kukurydziana czy kleik kukurydziany z natury jest bezglutenowy (przypuszczam, że płatki mają jakieś dodatki z mąki pszennej skoro są na liście z glutenem - nie zastanawiałam się nad nimi bo dla mnie to jest jeden z produktów z listy "zakazanej" - dużo cukru, mało wartości odżywczych). Generalnie cały nabiał z natury jest bez glutenu - trzeba tylko uważać na produkty typu deserki, bo one mogą zawierać dodatki glutenowe ale one podobnie jak płatki mają sporo cukru i mało wartości odżywczych. Skrobia ziemniaczana jest bezpieczna więc budyń jest również bezpieczny. Podobnie jak ryż i jego pochodne - płatki, kleik, mąka ryżowa. Generalnie gluten zawierają zboża więc nie należy zapominać, że płatki owsiane zawierają gluten. Jeśli chodzi o produkty przetworzone to należy sprawdzać skład bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyeliminować niepożądany składnik.