Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Małe dziecko gotowe na nocnik?

Data utworzenia : 2018-06-11 08:51 | Ostatni komentarz 2018-08-28 11:31

J.Swierczewska

805 Odsłony
14 Komentarze

Witajcie. Piszę do was bo ostatnio zastanawiam się nad tym, czy moja córka przypadkiem nie jest już gotowa na nocnik. Dopiero co skończyła 13miesiac, a już wykazuje różne czynniki, które są oznaką do rozpoczęcia odpieluchowania. Po pierwsze - lubi odkładać zabawki na swoje miejsce. Po drugie - ma zawsze podobne lub takie same pory wypróżniania i robi to w dokładnie ten sam sposób - kupka w kuckach, siku na stojąco z rozkraczonymi nogami w bezruchu. Po trzecie - kiedy przebywa ze mną w toalecie wyjątkowo interesuje się tym co robię. Po czwarte - wykazuje chęci do samodzielnego ubierania, chociaż samej jej to nie wychodzi. Mimo to nie poddaje się i często potrafi ubrać rękawy bodów na nogi i je sobie zaciągnąć. Jest bardzo wcześnie i nie wiem czy powinnam kupić już jej nocnik i powoli go z nim oswajać np. stawiając w toalecie i pozwalać jej siadać na niego wtedy, kiedy ja korzystam z toalety. Mamy które już odpieluchowaly malce, kiedy to zrobiliście? Szukałam wątku o wczesnym odpieluchowaly ale go nie ma. Mamy ja wiem że wczesne odpieluchowanie niesie za sobą pewne konsekwencje i możliwe niepożądane efekty i nie chodzi mi tutaj o pisaniu czy jesteście za i przeciw, tylko czy według was to że dziecko wykazuje już gotowość jest powodem do nauki nocnikowania?

2018-08-28 11:31

Dokładnie, a nawet czytałam gdzieś, że nie warto zbyt szybko zaczynać, bo maluch jest niegotowy i to właśnie bardziej nauka odruchów, aniżeli odczuwanie przez dziecko potrzeby. Wywieranie na dziecku presji to najgorsze co może być. Zawsze na spokojnie.

Konto usunięte

2018-08-27 06:20

Najważniejsze to wybrać odpowiedni moment. Nie za szybko bo to rodzi frustrację u dziecka i rodzica ale o nie za późno aby nie przegapić tego momentu. Każda mama zna najlepsze swoje dziecko i widzi kiedy jest gotowe

2018-08-13 19:14

Jeśli samodzielnie chodzi to śmiało można próbować . Mój synek jak miał 10 MSC już był oswajany z nocnikiem i w wieku 12 już siusiał sam w nocniczek . Gorzej było z kupka bo jej robić nie chciał ale nie nalegałam bo wiedziałam że najwidoczniej nie jest gotowy i faktycznie z czasem sam zaczął robić i pampersa już w wieku 2 lat nie mieliśmy :) ale też należy pamiętać że każde dziecko ma swoje tempo i nie należy nikogo porównywać ani stresować się że jedno już w wieku 1,5 roku siusia a inne nie chce na nocnik patrzeć :) jeśli mama czuej że dziecko jest gotowe to śmiało ! Im prędzej tym lepiej

2018-08-12 18:31

Witam, Nigdzie nie ma jednoznacznych wytycznych kiedy zacząć dziecko sadzać na nocnik. To kwestia indywidualna. Układ nerwowy jest gotowy do świadomego odczuwania potrzeby wypróżniania ok. 18-20 miesiąc (tak mówi literatura). Natomiast sama wielokrotnie byłam zaskakiwana przez znajomych rodziców czy opiekunki, które mówiły, że ich pociechy znacznie wcześniej porzuciły pieluszkę i zaczęły korzystać z nocnika. Wtedy można bardziej mówić, że jest to kwestia bardziej nawyków niż odczuć, ale jak widać jest to do zrobienia. Niektóre dzieci zupełnie nie chcą słyszeć ani widzieć nocnika i trochę czasu zajmuje im nauka tej umiejętności. Ale nie które są zainteresowane i fajnie w to wchodzą. Z moich doświadczeń wynika, że jednym z największych trudności dziecka przy treningu czystości są rodzice czy ogólnie dorośli, którzy wywołując presje sprawiają, że dziecko ma problem z wypróżnianiem się i staje się to dla niego bardzo stresująca czynność. Także nie ma strikte momentu w którym można zacząć. Wszystko zależy od dziecka :) Próbujcie a jeśli okaże się, że to jeszcze nie czas. Odłóż nocnik i wyjmij za jakiś czas. Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2018-07-05 09:22

My dalej bez nocnikowo. Julek chwilę usiądzie a sika obok. Na dworze próbowałam ale jak widzi siusiaka yo krzyczy nie nie

2018-07-04 15:23

Spróbować zawsze możesz , najwyżej sie nie uda :) Wydaje mi się że troche ponad roczne dziecko nie nauczy się tak szybko , bynajmniej ja takich cudownych dzieci nie mam . U nas nauka zaczynała się od 2 roku życia a jedno dziecko ma obecnie 2,5 nie umie się nauczyć chodź ,,nie jest głupie''

2018-06-29 15:05

czasem bywa właśnie tak jak u Ciebei - dziecko wykazuje niby czynniku ku siusianiu a jak się kupi nocnik to zero reakcji...ale nic straconego , córka po prostu musi się oswoić ....nocnik tez może stanowić nowość gdyż Ciebie widziałą jak korzystasz z kibelka...u nas na przykład nocnik się nie sprawdził, a jak kupiliśmy nakładkę na kibelek było ok - córka chciała korzystać po prostu z dużego kibelka tak jak my ;))))) po prostu musisz próbować i obserwować ;)) i pierwsze podejścia po prostu łapac, co jakiś czas sadzać...ale z tym nie powinnaś mieć problemu gdyż pisałaś że małą ma inne zachowania jka coś jej się chce, więc powinnaś łatwo ją odzwyczaić....teraz życzyć już tylko powodzenia i wytrwałości ;))))

2018-06-13 09:00

Choroba robi swoje. ;) No mała na razie boi się usiąść na nocnik. ;P musimy jakoś przeczekać ten etap i będziemy działać, póki fajna pogoda jest to może chodzić na golaska po mieszkaniu.