Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Prawo, czy Lewo ręczny/a?

Data utworzenia : 2017-11-06 20:29 | Ostatni komentarz 2017-11-25 19:33

Zamarancza

2477 Odsłony
14 Komentarze

Moje drogie mamusie. Ostatnio zaczęłam zwracać dużą uwagę na to, w której ręce mój synek trzyma przedmioty, którą rączką trzyma sztućce, albo chwyta. Moją uwagę przykuwa, że wszystko robi lewą rączką... Wcześniej będąc mniejszym zabawki trzymał w rączce prawej... Znalazłam super artykuł dotyczący leworęczności i kiedy można już stwierdzić, ze dziecko jest leworęczne... Jak było u Was? Potwierdziło się, że dziecko, które w okresie niemowlęcym używało jednej rączki zostało przy niej? Oboje z mężem jesteśmy praworęczni, lecz moja mama i męża tato są leworęczni i ciekawi nas po kim maluch odziedziczy tę cechę :) "Dominacja lateralna czyli to, czy dziecko będzie lewo- czy praworęczne kształtuje się w toku rozwoju motorycznego i ujawnia się stopniowo. Ostateczna dominacja ustala się do 6 roku życia. Jednak można wyróżnić kilka preferencji dzieci leworęcznych przed 6rż: -leworęczne niemowlę położone na brzuszku zazwyczaj obraca główkę w lewą stronę lub nie ma swojej „ulubionej” strony w przeciwieństwie do maluszka praworęcznego które zwykle obraca główkę na prawo; -po 6 miesiącu życia można u dziecka już zauważyć przejawy preferowania jednej z rączek; -na przełomie 1 i 2 r,.ż. gdy dziecko zaczyna chodzić, angażuje w jednakowym stopniu obie nogi i obie półkule mózgowe, obserwuje się, więc okresowy zanik przejawów lateralizacji, wracają one ok. 2 r.ż. kiedy chód jest już zautomatyzowany; -na początku 2 r.ż. przez pewien czas malec może również używać obu rąk, a potem nagle zacznie się posługiwać jedną, wybraną; -około 3 r. ż. na ogół można już stwierdzić czy dziecko ma skłonności do leworęczności. Często, bowiem woli używać nie tylko lewej ręki ale i nogi, lewego ucha oraz oka; zwykle u 4-latka przewaga jednej ręki nad drugą jest już bardzo wyraźna, gdyż praworęczność zazwyczaj ustala się wcześniej, około 2 – 3 r.ż., leworęczność w wieku 3 - 4 lat. " (http://www.edukacja.edux.pl/p-276-skad-wiedziec-ze-dziecko-jest-leworeczne.php)

2017-11-25 19:33

Ja gdzieś czytałam że niemowlęta są obureczne i nie preferują żadnej z rąk, obie są tak samo sprawne. A to która będzie się ręką posługiwać objawia się później. U niemowląt może za to występować asymetria i to nie powinno mylić rodziców że dziecko będzie np praworeczne bo ciągle preferuje prawa stronę. W sumie teraz to już nie zwraca się uwagi którą ręką posługuje się dziecko i nikt nie zmusza dzieci jak kiedyś do pisania koniecznie prawą.

2017-11-25 09:56

Ciekawe jak to bedzie u mojej córki, na razie dopiero bedzie miała dwa latka, wiec dopiero najwcześniej za rok okaże sie, wg tego artykułu czy jest lewo czy praworęczna. Zauważyłam ze czesto je lewa, ale jej nie przestawiam, choć zauważyłam ze teściowa to robi i zwróciłam jej uwagę. Jesli chodzi o okres niemowlęcy to nie zwracałam uwagi w która akurat głowę zwraca strone :)

2017-11-24 23:09

Bardzo fajny artykuł, jestem ciekawa jak się to ostatecznie rozwinie u naszego malucha. Ja jestem oburęczna, mąż jest praworęczny, dziadkowie praworęczni, ale z bliskiej rodziny nie brakowało osób leworęcznych. Synek troszkę manipuluje prawą rączką, a trochę lewą, też zależy od okresu. Ale ciekawa zagadka :)

2017-11-22 14:39

Lena wszystko w prawą bierze jak na razie, ale mój bratanek (obecnie 7 lat) jak był maluszkiem wszystko robił lewą ręką a jest praworęczny :)

2017-11-17 10:29

Całkiem możliwe, że maluszek będzie leworeczny:) leworęcznosc kształtuje się później niż praworecznosc:) jedyne czego nie można robić to przekładać dziecku przedmiotów :))

2017-11-08 23:54

Bo teraz nie przywiązuje się do tego wagi która rączka dziecko pisze.... Babcie opowiadaly Wam jak było kiedyś ? Kiedyś uważali że nie wolno lewą rączką gdyż osłabia się serce ;) i dzieciom bandazowali lewe rączki gdy wykazywaly zainteresowanie ta rączka. ... U mnie mąż jest leworeczny i mój brat ;) pierwsza córka początkowo lewą potem prawa az był okres ze była obureczna; ) w która się dało to brała ;) po 2 r.z. jakoś zdecydowała się na prawa i tak zostało . Ale czasem złapie cos w lewą Ale już jej chyba nie wygodnie bo zmienia na prawa

2017-11-08 13:28

Mój synek początkowo brał wszystko do lewej rączki a że jego Tatuś jest leworęczny to nawet nie zwracalismy na to uwagę. Stwierdziliśmy czy jest prawo czy leworęczny co to za różnica

2017-11-07 20:36

Nie wiem czy to kwestia dzieciczenia , mój mąż jest lewo ręczny ale pisze prawa bo tak go przestawiali w szkole ( tak głupie czasy ) córka prawo ręczna , niktw jego rodzinie poza nim leworęczny nie jest , zobaczymy czy syn będzie czy nie bo narazie ma 3 m-ce także okolo roczku dopiero można zaobserwować myślę właśnie przy jedzeniu itp chociaż moja córka różnie trzymała raz tak raz tak ale mi to było obojętne ;)