Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Mowa u 3-latka. Czy składa juz całe zdania a może to dopiero początek drogi w mówieniu?i czy potrzebna jest wizyta u logopedy jeżeli nie wymawia literki r ?

Data utworzenia : 2013-01-20 15:07 | Ostatni komentarz 2018-02-08 19:17

lusi_ja

9748 Odsłony
39 Komentarze

3 latek mówiąc gubi literkę r , czy potrzebna jest wizyta u logopedy ? Czy istotny jest fakt , że całe zdania zaczął składać przed 3 miesiącami? Kiedy mówi bardzo szybko gubi "r", jeżeli mówi spokojnie zdarza się to rzadziej. Wciągam go w zabawy w których naśladujemy np.dżwieki w których występuje ta literka. Ale czy to wystarczy?

2018-02-08 19:17

Moim zdaniem nie powinno się porównywać dzieci. Jest to krzywdzące dla jednego z nich. Przez to czuję się grosze i ma zaniżoną samoocene. Czuję się bez wartościowe. Ale jeżeli widzimy, że odbiega dziecko od rówieśników to możemy się udać do specjalisty. Ale trzeba brać pod uwagę, że każde dziecko jest inne i ma swój czas na naukę każdej umiejętności. Wiadomo, że nie może to trwać nie wiadomo ile. Ale opóźnienie według norm o dwa czy trzy miesiące to żadne opóźnienie. Wszystko jest w normie.

2017-12-30 10:01

Dokładnie Ewcia najważniejsze jest zdrowie a nie kto co ma lepsze i kto co u mnie a kto mniej. Kazde dziecko sie rozwija inaczej a ktoś jak przyjdzie ti już ze Oliwier jeszcze nie powie literki "r","sz", "cz" itp.Np nie powie "czemu" tylko "cemu" że powinien chodzic do lokopedy.Czy Wasze dzieci w tym wieku 3,5 latka juz chodzily do lokopedy i powinnam sie już tym martwić?

2017-12-29 23:43

Akone dokladnie, zawsze sie porównuje, ale noe zawsze.jest kwestia tam wychowania czy rytmu...czasem tez zalezy od dziecko czy raczkuje, czy chodzi wczesniej od rowniesnika....kazdy w swoim czasie..najwazniejsze ze jest zdrowym dzieckiem.

Konto usunięte

2017-12-29 19:21

I trzeba pamiętać ze każde dziecko rozwija się swoim rytmem i to że jedną rzecz robi później biz inne dziecko nie znaczy że jest gorsze..

2017-12-28 17:45

Aj widzę że nie tylko mnie dotknął problem popisywania sie i przechwal kogo dziecko rozwija sie lepiej i szybciej... u nas syn pięknie i szybko zaczął mówić z tym że zamiast 'r' mowi 'j' ale mi wcale to nie przeszkadza i uwazam ze to slodko brzmi jak dziecko tak przekreca wyrazy :) przyjdzie czas to i bedzie mówił 'r' . Kazdy rozwoja sie swoim rytmem :) Mnie np wkurza gdy słyszę ' twoj syn jest taki szczuply bo na sztucznym mleku ' , 'gdyby dostal cyca od razu by przybral a nie taki marny ' . Gdy to slysze aż sie we mnie gotuję ale nie dam sie! To moje dziecko i to moja sprawa jak karmie i dlaczego . Macie racje teraz to dwulatek lepiej operuje ta tabletem i bajkami niż my kiedyś. Ja nikomu nie mówię że jego dziecko cos późno robi ale to chyba też kwestia dobrego wychowania. :)

2017-12-26 17:28

"Sz ż cz dż" oraz "r" z tego co pamiętam z zajęć z logopeda to moze nawet dopiero kolo 5 lub 6 roku zycia sie w pelni ksztaltowac, więc nie martwilabym się na zapas. Ważne by nie seplenić do dziecka, tylko mówić normalnie. Jesli jednak Pani się martwi to jest całe mnóstwo zabaw logopedycznych i wierszyków przysposabiajacych do poprawy wymowy tych głosek i mozna je po prostu wpleść w zabawy z dzieckiem i to jest super. Natomiast z doswiadczenia wiem, że dzieci rozwijają się bardzo różnie- niektóre w wieku trzech lat mówią w miarę płynnie, inne nie mówią prawie nic. Mój brat do 3 lat właściwie posługiwał się kilkoma słowami tylko, rozgadal się dopiero jak poszedł do przedszkola (i niestety tak mu zostało ;) ). Mówi poprawnie. Ja bym się z tą wizyta u logopedyczne nie spieszyla- bo raz, że po co stresowac dziecko, a dwa, że zdarzają się nadgorliwymi lekarze i może z tego wyjść więcej szkody niż pożytku. A jeśli już Pani pójdzie to proonowalabym odwiedzić niezależnie dwóch różnych specjalistów, tak by mieć dwie niezależne opinie. Jest to bardziej miarodajne.

Konto usunięte

2017-12-21 06:18

Dziecku trzeba dac czas i przede wszystkim go zrozumieć. Naprawdę każde dziecko się rozwija inaczej i nie da się dokładnie określić co i kiedy dziecko musi robić. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko i widzi jak się rozwija, czy idzie to wszystko do przodu a w razie jakichś wątpliwości wtedy trzeba konsultować z lekarzem

2017-12-20 22:16

I słuszy ciągle od 4-5 latków jakie adidasy są najmodniejsze z jakiej firmy i kto ma lepszy telefon/tablet. A gdzie miejsce dla wyobraźni? Mnie na przykład szlak trafia jaki idę do kogoś w gości i jak tylko przekroczę próg dziecko ma włączane bajki, bo inaczej porozmawiać nie da się... Albo jak widzę, że na komputerze 2 letnie dziecko się niby słówek uczy... Nie jestem przeciwko nowoczesnym wynalazkom, ale dziecku powinno się pokazać życie, a nie tylko wymagać, żeby wszystko umiało, było grzeczne.