Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

2018 - przywileje i ulgi dla rodziny.

Data utworzenia : 2018-01-11 16:18 | Ostatni komentarz 2018-02-20 22:06

Domin

1152 Odsłony
6 Komentarze

Dziewczyny, Poszukuję informacji co mogę a co powinnam w związku z narodzinami dziecka. Moja umowa o pracę skończy się z chwilą urodzenia dziecka, chętnie więc skorzystam ze wsparcia jeśli jest taka możliwość. Mam też w planie podjęcie pracy zdalnej na zlecenia, ale to jak wiadomo jest grosz niepewny. Nie do końca wiem czego powinnam szukać ani gdzie - na nowy rok nie znajduje "zbiorczych" tematów dla świeżych rodziców. Wiem, że istnieje becikowe i wiem, że istnieje program 500+ Poczytam sobie oczywiście o nich, ale czy istnieje coś jeszcze a jeśli tak, to gdzie szukać informacji - co będzie wsparciem na początku - zanim znajdę pracę (ponieważ w tej chwili jestem na zwolnieniu (ciąża zagrożona) nie mogłam podjąć pracy wcześniej). W kwestiach prawnych i przywilejowych jestem totalnie nieporadna... Podpowiecie?

2018-02-20 22:06

Domin chodzi Ci że trzeba to załatwić w 21 dni od urodzenia?

2018-02-20 17:47

Powiem wam, że dopiero teraz ogarniam temat, bo mały okazał się zajmować mi cały dzień :D Czego się dowiedziałam: Aby otrzymywać świadczenie z ZUS w wysokości 80% (planuję roczny urlop) trzeba zdążyć w 21 z wnioskiem. Niestety nie uda mi się to - pozostaje mi złożyć dwa wnioski o świadczenie 100% + 60%. W normalnej sytuacji nie ma to znaczenia, ale jeśli ktoś zarabia najniższą krajową, to druga opcja jest korzystniejsza ze względu na jakieś dopłaty (jeszcze nie orientowałam się dalej). Becikowe otrzymuje się z MOPSu i trzeba mieć naprawdę górę papierów, aby wniosek został rozpatrzony. Istnieje też szansa na dodatkowe świadczenie , ale wszystkie te informacje przedstawię zbiorczo wraz z linkami jak uporam się ze wszystkim. Może komuś się przyda takie zbiorcze podsumowanie.

2018-02-15 11:54

Przez rok nie masz co się martwić bo pieniądze będzie wypłacal Ci ZUS ( będzie to średnia z ostatniego przepracowanego roku)

2018-01-12 08:49

Zdecydowanie kosiniakowe, tysiąc złotych przez rok dostaniesz. Jakaś lekka praca na umowę zlecenie by sobie dorobić, myślę, że dobry pomysł. Becikowe poza państwowym często jest też samorządowe, warto dopytać w gminie.

2018-01-11 21:23

Jeżeli umowa kończy Ci się z dniem porodu i nie ma szansy na przedłużenie to macierzyńskie przez rok wypłaci Ci ZUS. Jeżeli masz jakieś dodatkowe ubezpieczenie to sprawdź czy należy Ci się coś z tytułu urodzenia dziecka. Może nie ma sensu szukać pracy narazie skoro i tak będą Ci płacić macierzyński ....

2018-01-11 17:35

Warto może zapoznać się z tym tematem w swoim Urzędzie Gminy. Zwykle są tam jednostki zajmujące się tą tematyką w danej okolicy.