Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (586 Wątki)

Urlopy rodzicielskie w 2015 roku

Data utworzenia : 2015-03-02 14:18 | Ostatni komentarz 2015-05-05 12:39

Redakcja LOVI

7008 Odsłony
42 Komentarze

Jeśli pracujesz na etacie i spodziewasz się dziecka lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem, dowiedz się, jaki urlop Ci przysługuje, jak długo trwa i czy jest płatny.

2015-05-05 12:39

To wyjdzie w praniu życie zweryfikuje zobaczysz

2015-05-05 12:11

Zawieszę na pewno, tylko nie wiem na jaki czas.

2015-05-01 07:50

Hirudo lepiej tak zawiesić skoro akurat urodzi sie dzidzia nie będziesz mieć czasu na prace

2015-05-01 07:48

Tylko i aż. Te składki mnie wykończą dziewczyny. Tym bardziej, że akurat miesiąc po planowanym porodzi zaczynam opłacać ją normalnie (już bez żadnych ulg). Na chwilę na pewno działalność zawieszę. Przecież od razu nie pojadę po urodzeniu maluszka do pracy :)

2015-04-30 21:31

na działalności to luz - możesz sobie pracować ile chcesz od pierwszego dnia macierzyńskiego a zasiłek dostaniesz w pełnej wysokości - musisz jedynie opłacac składkę zdrowotną (społeczne są dobrowolne).

2015-04-30 20:34

Ja mam właśnie swoją działalność Madzia, więc pewnie dlatego będę mogła wrócić do pracy i dostawać macierzyński. Poza tym on i tak będzie śmiesznie mały :/

2015-04-30 14:06

hirudo - z tego co kojarzę, jeśli chodzi o pracę w trakcie macierzyńskiego to mamy w prawie trochę niedoprecyzowane przepisy. - Kodeks pracy nie mówi nic o powrocie do pracy w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego (czyli pierwszych 20 tygodni) - teoretycznie jeżeli prawo czegoś nie zabrania to uznaje sie że jest to dozwolone - ale jest tutaj wiele wątpliwości - ogólnie interpretacje są różne - z tego co kojarzę to Ministerstwo Pracy i polityki społecznej wypowiedziało sie na ten temat tak, że napewno nie możesz w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego zawrzeć z własnym pracodawcą umowy, na podstawie której będziesz wykonywała tego samego rodzaju pracę, co przed pójściem na urlop; możesz natomiast podjąć pracę na umowę o pracę z innym pracodawcą - zasiłek macierzyński należy się wtedy normalnie; - jeśli chodzi o dodatkowy urlop macierzyński (czyli następne 6 tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni) to tu już Kodeks pracy pozwala podjąć dodatkową pracę ale najwyżej na pół etatu - i uwaga - zasiłek macierzyński pomniejsza się wtedy proporcjonalnie do wymiaru na jaki pracujesz. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie aby zawrzeć umowę cywilnoprawną ze swoim lub z innym pracodawcą lub rozpocząć działalność gospodarczą (bez względu na to ktory to tydzien macierzyńskiego) - wtedy zasiłek należy Ci się w pełnej wysokości.

2015-04-30 12:02

Coś mi wspominała moja księgowa, że niby można z góry wziąć roczny macierzyński, a mimo wszystko wrócić do pracy, a się pieniążki z macierzyńskiego i tak co miesiąc będzie dostawać, ale pewności nie mam. Sama muszę to sprawdzić.