Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1034 Wątki)

Ćwiczenia dla maluszka pomagające w rozwoju ruchowym

Data utworzenia : 2013-03-14 16:59 | Ostatni komentarz 2013-03-18 13:43

A.Bednarska

4704 Odsłony
4 Komentarze

Mój synek urodził się dość duży - 56 cm przy 3630g. Miałam stosunkowo mały brzuch wiec musiał być w brzuchu bardzo ściśnięty. Po porodzie maluch miał tendencje do układania głowki tylko w jedną stronę i podgiętą jedną stopkę bardziej niż drugą. Ponieważ chodzę ze starszym dzieckiem na gimnastykę korekcyjną w poradni rechabilitacyjnej poprosiłam Panią doktor o przebadanie maluszka, a ona zaleciła serię ćwiczeń. Mój maluch jest ciężki i szybko przybiera na wadze i przez to później wykonuje różne rzeczy np obrót z placków i na plecki, raczkowanie, siadanie itd, jednk zauważyłam, że ćwiczenia, które z nim wykonywałam w domu brdzo pomogły w jegorozwoju i chciałam tutaj przedstawić kilka ćwiczeń dla maluszka, które mogą mu pomóc w rozwoju i można wykonywać je samemu w domu przy czym mile i aktywnie spędzać czas z maleństwem. Ja ćwiczę z moim odkąd ukończył 3 miesiące. Na początku ćwiczyliśmy biernie - to ja wykonywałam za niego ćwiczenia. a oto kilka prostych ćwiczeń dla dziecka w przedziale wiekwym od około 3-6 miesiąca: Ćwiczenie I Kładziemy dziecko przed stobą na stole/ komodzie na przewijaku na pleckach, w dłoń chwytamy stopkę dziecka na wysokości kostki a drugą ręką wykonujemy delikatne ruchy w górę i w dół odwodząc palce w kierunku stopy, następnie wykonujemy kilka kółek w jedną i drugą stronę, na koniec drażnimy palcem powierzchnię pod stopą tak aby maluch sam zaciskał paluszki do środka stopy. To samo powtarzamy na drugą nóżkę Ćwiczenie II W tej samej pozycji wykonujemy u dziecka kilkakrotnie uniesienie nóżek do brzuszka - maluchom to się bardzo podoba :) Ćwiczenie III W tej samej pozycji wykonujemy maluszkowi rowerek Ćwiczenie IV Dziecko leży na plackach a my dotykamy naprzemiennie prawą rączkę do lewej stopki dziecka Ćwiczenie V Nadal leżymy na pleckach i rozgrzewamy rączki dziecka rozkładając je na boki składając skrzyżowane na jego klatce piersiowej a następnie rozkłądając je nad gowką - mój maluch to ćwiczenie wprost uwielbiał śmiał się w głos i krzyczał agugu :) Ćwiczenie VI Kładziemy maluszka na brzuszku i naprzemiennie uginamy i podciągamy jego nóżki do boku - na żabkę Ćwiczenie VI Dziecko leży na pleckach, Chwytamy obiema rączkami maluszka za stopkę - tak aby samo ją złapało dwiema rączkami w naszej dłoni a następnie delikatnie podciągamy maluszka w kierunku tej stopki tak aby samo próbowało podnieść głowkę i chwilę ją utrzymać w powietrzu. Powtarzamy to samo na drugą stronę. Poniżej ;ink do filmiku, który znalazłam z takim ćwieczeniem http://www.youtube.com/watch?v=mDGTrXr5j5s

2013-03-18 13:43

My też w domku sporo ćwiczymy, m.in. również tak jak napisała P. A.Bednarska ale o tym ostatnim ćwiczonku nie wiedziałam - na pewno spróbujemy. ;)

2013-03-17 12:00

My tak samo staraliśmy się odwracać jego głowkę i zachecać go zabawkami jednak wolałam skorzystać też z pomocy fachowców abym nie miała potem do siebie żalu, że czegoś zaniedbałam. Aktualnie mój maluch ma 9 miesięcy i jest na etapie raczkowania :) rozwija się prawidłowo :)

2013-03-16 20:00

Mój synek z powodu złamania lewego obojczyka przy porodzie też z początku układał główkę tylko na prawo, potem okazało się, że ma słabsze ruchy prawej ręki; wcześniej słabiej ruszał też prawą nóżką. Wszystko sam sobie wyćwiczył, bo był strasznie żywy, niemal od urodzenia non stop kopie albo wierzga nogami, rowerek sam sobie robi, macha rękami itd. Ze swojej strony staraliśmy się po prostu zachęcać go do przenoszenia główki, pokazując z drugiej strony zabawki, podchodząc do niego z tej strony, itd, ruszać bardziej tą prawą rączką i podawać mu do niej częściej grzechotki, wszystko się unormowało, na szczęście bez żadnych rehabilitacji itd.

2013-03-15 17:21

Bardzo fajne ćwiczenia. Jako położna polecam.