Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2169 Wątki)

Komórki macierzyste - nieoceniony lek czy biznes

Data utworzenia : 2013-11-06 14:52 | Ostatni komentarz 2019-12-03 14:41

Redakcja LOVI

27946 Odsłony
230 Komentarze

Przed Wami poród. Zastanawiacie się, czy nie pobrać komórek macierzystych i nie zdeponować ich w banku. Szacujecie swoje możliwości finansowe, rozważacie za i przeciw. Nim podejmiecie ostateczną decyzję, przeczytajcie opinię położnej. ----- Iwona Oddanie krwi pępowinowej (2013-04-24) Czy ktoś oddawał krew pępowinową przy porodzie? Czy warto? Jaki koszt? Jaką instytucję wybrać do przechowywania? ----- johny: Bank Krwi Pępowinowej‎ Czy jest na forum jakaś mama mama, która się zdecydowała skorzystać z usług takiego banku...? Warto...? Co o tym myślicie...? W Polsce bodajże tylko w dwóch szpitalach można oddać krew do "publicznego banku", za granicą jest to rozwinięte na szeroką skalę... przykre ale prawdziwe. Czy gdybyście miały okazję oddać taką krew, zrobiłybyście to dla dobra innych...? Wg mnie to świetna inicjatywa i sama chętnie bym oddała, jednak w szpitalu, na który się zdecydowałam, można to zrobić tylko i wyłącznie odpłatnie... a są to ogromne koszty...

2019-12-03 14:41

mamameg, nie jest prawdą, że trzeba "niezwłocznie" odpępnić noworodka, aby pobrać krew. Żaden bank nie ingeruje w to i nie daje takich wytycznych. Kiedy ja szukałam banku, w którym będę przechowywać, od nikogo nie usłyszałam takich wskazówek. Decyzja należy do osób będących przy porodzie: lekarza, położnej. Co do kwestii zanieczyszczenia materiału: wiadomo, że poród nie jest jałowy, pewnie może się zdarzyć, że materiał ulegnie zanieczyszczeniu, ale bank o tym informuje po badaniach i wtedy rodzice sami podejmują decyzję czy bankują ten materiał czy nie. 

U nas udało się pobrać z tego co pamiętam ok. 75 ml krwi.

Dodatkowo ja przechowuję również sznur pępowiny, koszt był praktycznie taki sam jak za bankowanie tylko krwi, a tak nam doradzono :) 

2019-12-02 22:29

Pchela no dobrze

2019-12-02 18:51

Rozeznawałam temat latem więc jestem w miarę na bieżąco. Chyba jednak zbyt mało się o tym mówi i pisze. Żeby pobrać komórki macierzyste należy niezwłocznie (czyli zbyt wcześnie) odpępnić noworodka. Są przypuszczenia że dziecko mogłoby mieć większe korzyści gdyby pozwolono pępowinie tętnić. Nie mamy tez pewności czy pobrane komórki macierzyste są zdrowe, zdarza się że w przypadku wystąpienia białaczki komórki są uszkodzone od momentu narodzin (przednowotworowe zmiany w komórkach macierzystych). Nie mamy też pewności czy krew pępowinowa dostanie pobrana prawidłowo, bo kiedy ulegnie zanieczyszczeniu nie nadaje się już do użytku. Kolejna wątpliwość to ilosc pobranej krwi pępowinowej. Noworodkowi można pobrać nie więcej niż 5% objętości krwi na dobę co przy noworodku o wadze 3,5kg pozwala na pobranie 14ml, a krwi pępowinowej pobiera się okolo 70ml. Przyjmuje się, że podczas przeszczepu należy podać około 25mln komórek macierzystych na kg masy ciała biorcy. Więc pobrana krew pępowinowa wystarczy dla pacjenta ważącego około 40 kg, a jeśli dziecko waży więcej? 

Z wymienionych powyżej powodów nie zdecydowaliśmy się na pobranie krwi pępowinowej.

 

DOROTA ile krwi pępowinowej pobrano u Ciebie?

 

2019-12-02 16:59

Pcheła, no dokładnie, każdy ma inną sytuację. Dobrze po prostu mieć też świadomość, że istnieje taka możliwość pobrania krwi pępowinowej podczas porodu, bo nie każdy też wie. Wtedy można rozważać i debatować czy się będzie bankować :)

2019-12-02 14:07

PaulinaA, każdy oczywiście decyduje sam, ale tak jak pisałam wcześniej temat jest trudny, bo jest tyle różnych opinii. Dużo niestety nieprawdziwych wynika z niewiedzy. No, ale tak jak już wspominałam ja bankuje od dwóch lat i nie mam wątpliwości, że zrobiłam dobrze.

Konto usunięte

2019-11-19 11:00

Aneczka - jak materiał zostanie źle pobrany, to wtedy przy wstępnych badaniach jest taka informacja i nie płacisz za przechowywanie, bo materiał nie jest bankowany. Bankowany jest jedynie materiał, który został dobrze pobrany i ma odpowiednią wielkość/ilość.

 

Dziewczyny każdy ma inną sytuację. Pewnie gdybym w ciąży nie wylądowała w szpitalu to też nie poruszyłabym z mężem tego tematu i nie zdecydowalibyśmy się na bankowanie. A jeśli chodzi o finanse... to wiem, że jak przestanę karmić to wrócę do palenia. I szczerze? Gdyby mnie nie było stać na bankowanie, to zrezygnowałabym z palenia na rzecz przechowywania krwii. Na papierosy w miesiącu wydawałam 300 zł. Gdybym przez rok te pieniądze odkładała to byłoby na ok. 6-7 lat bankowania. 

2019-11-09 11:54

Natalia zgodzę się musimy im zaufać i oddać się w ich ręce bo innego wyboru nie mamy czasami 

2019-11-08 20:38

Aneczka niestety mimo braku zaufania czasem trzeba się oddać w ręce lekarzy bo zazwyczaj ma większą wiedzę od nas. Każdy też kiedyś jest nowy i uczy się pewnych rzeczy żeby zostać doświadczonym lekarzem to musi najpierw mieć wiele królików doswiadczalnych żeby mieć wprawę jak we wszystkich czynnościach życiowych musimy nabyć wprawy by mieć umiejętności. Każdy też popełnia błędy bo jesteśmy tylko ludźmi. 

Jednak w tym przypadku to nie jest konieczność a nasz wybór ale nie zawsze ten wybór mamy.