Poznaj korzyści dla Twojego dziecka i Ciebie płynące z karmienia piersią.
Dowiedz się jak karmić piersią i jak pokonać problemy związane z laktacją.
CIĄŻA i PORÓD
Widok sekcji
Artykuły
Filmy
Narzędzia

8 sposobów na bóle pleców w ciąży

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży i potrafi wprowadzić duży dyskomfort w codzienne aktywności. Jednak powszechność nie znaczy, że jako kobieta ciężarna jesteś skazana na cierpienie. Stosuj się do naszych porad, a jest duża szansa, że uda Ci się pozbyć bólu pleców lub znacznie go zmniejszyć.
Bóle pleców w ciąży
Redakcja LOVI, konsultacja lek. med. Paweł Palacz ginekolog, położnik | 2 grudnia 2014
106 komentarzy | Dodaj ocenę: (9)
KONSULTACJA MERYTORYCZNA
lek. med. Paweł Palacz

ginekolog, położnik
 1.  

  Waga pod kontrolą a bóle pleców w ciąży
  Masa ciała w ciąży zwiększa się – jest to fizjologiczne i nieuniknione. Jednak ciąża nie może być czasem beztroskiego folgowania wszystkim zachciankom jedzeniowym. Chociażby ze względu na mogący pojawić się ból pleców.

  Im więcej kręgosłup musi nosić, tym większe jest zagrożenie przeciążeniem mięśni i stawów, co może prowadzić do skrzywień, czyli generalnie – bólu pleców. Dzieje się to nie tylko, gdy chodzisz czy stoisz. Kręgosłup jest obciążony nadmiernymi kilogramami także, gdy leżysz lub śpisz.

  Dlatego dbaj o dietę, pozwalaj sobie na przyjemności i zachcianki, zachowując umiar.

  Sprawdź, do ilu kilogramów wolno Ci powiększyć masę ciała oraz jak proces ten przebiega w kolejnych trymestrach. Przeczytaj artykuł

  Waga w ciąży >>>
   

 2. Zachowaj fizyczną sprawność
  Już planując ciążę warto pomyśleć o wzmocnieniu mięśni całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni pleców i nóg. Na pewno będzie to miało dobroczynny wpływ na kondycję w ciąży.

  Jeśli już jesteś w ciąży nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Jeśli tylko nie ma przeciwskazań – o co zawsze należy zapytać lekarza prowadzącego ciążę – wybierz najlepszą dla siebie regularną formę ćwiczeń.

  Jeśli lubisz pływać, bardzo korzystne dla zmniejszenia dolegliwości bólowych kręgosłupa ale także dla wzmocnienia Twoich mięśni i kondycji będzie regularne uczęszczanie na basen. Dzięki unoszeniu ciała w wodzie kręgosłup jest odciążony, a ruchy, które wykonujesz pływając, znakomicie wzmacniają mięśnie tułowia. Ważne jest, by woda w  basenie, w którym ćwiczysz, była czysta, a warunki sanitarne w otoczeniu  - zachowane. Unikniesz w ten sposób przykrych infekcji.

  Zorientuj się ofercie zajęć dla kobiet w ciąży w Twojej okolicy. Może zdecydujesz się na jogę lub pilates dla ciężarnych, a może atrakcyjniejszy będzie dla Ciebie nordic walking. Cokolwiek wybierzesz, ważne, by prowadził Cię doświadczony i przeszkolony instruktor.

  Do aktywnego spędzenia tych 9 miesięcy zachęcamy

  tutaj >>>

  Gimnastyka
  Możesz, a wręcz powinnaś, ćwiczyć regularnie w domu. Podajemy proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie grzbietu i brzucha oraz łagodnie rozciągną i ulżą tym już bolącym.

  Koci grzbiet – uklęknij i podeprzyj się rękami, kolana i ręce mają być wygodnie rozstawione, byś zachowała stabilną postawę. Rozluźnij się, oddychaj głęboko. Opuść głowę, wygnij kręgosłup w łuk (kość ogonowa skierowana ku dołowi). Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, wróć do pozycji wyjściowej, powtórz to ćwiczenie kilka razy.

  Klęk podparty z głową na dłoniach – będąc w pozycji wyjściowej do kociego grzbietu zegnij łokcie, tak by dłonie i przedramiona leżały na podłożu. Oprzyj głowę na leżących dłoniach. Pośladki i biodra znajdują się wysoko w górze, a plecy  łagodnie spadają w dół. Oddychaj równomiernie, robiąc wdech ustami a wydech nosem. Możesz ćwiczyć mięśnie kegla. Taka pozycja rozluźnia stawy krzyżowo – biodrowe.

  Siad skrzyżny – usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Podłoże nie może być miękkie. Zwróć uwagę, by plecy były proste. Możesz przy okazji ćwiczyć relaksację oddechową. W tej pozycji mięśnie pleców rozluźniają się, co powinno złagodzić ból.

  Aby ćwiczenia te przyniosły efekt należy wykonywać je regularnie. Nie zajmują dużo czasu oraz nie wymagają specjalistycznych sprzętów. Przy niewielkiej samodyscyplinie możesz powtórzyć je trzy – cztery razy dziennie w tak zwanym międzyczasie.
   

 3. Poprawność na co dzień
  Chodzenie
  Trzymaj się prosto. Nie wypinaj brzucha. Jeśli wypinasz brzuch to górna część tułowia nadmiernie wygina się w tył, pogłębia to nienaturalne skrzywienie kręgosłupa, nadmiernie obciąża mięśnie i stawy, może powodować bóle pleców, czy wręcz trwałe zmiany.

  W utrzymaniu prawidłowej postawy w czasie chodzenia czy stania pomoże Ci prosta zasada : ściągnij łopatki oraz trzymaj głowę tak, by broda skierowana była prosto i do przodu.

  Zrezygnuj z wysokich obcasów. Najwygodniejsze będzie obuwie sportowe z antypoślizgową podeszwą.

  Stanie
  Jeśli jesteś zmuszona do długiego stania, zrób wszystko, by uniknąć bezruchu. Możesz dreptać w miejscu, przestępuj z nogi na nogę, zginaj kolana. Odczuwany ból kręgosłupa powinna złagodzić pozycja z jedną nogą zgiętą w kolanie i opartą o krawężnik czy podnóżek.

  Siedzenie
  Siedzenie również obciąża kręgosłup. Jeśli masz siedzącą pracę, co jakiś czas rób sobie krótką przerwę, by porobić ćwiczenia rozciągające i/lub trochę pochodzić.

  Do siedzenia wybierz krzesło z regulowaną wysokością siedziska i profilowanym oparciem. Unikaj miękkich foteli oraz krzeseł czy taboretów bez oparcia. Nie zakładaj nogi na nogę, nie podwijaj stopy pod udo – oprócz bólu nierównomiernie obciążonego kręgosłupa będziesz borykała się też z obrzękami.

  Dźwiganie
  Nie noś ciężarów. Nawet w fizjologicznie poprawnie przebiegającej ciąży może być to zagrożeniem.

  Zrezygnuj z toreb na jedno ramię. Najlepszy będzie plecak, który równomiernie obciąży kręgosłup. Ewentualnie możesz rozłożyć ciężar w dwóch torbach, niosąc je w obu rękach. Torba na kółkach  z rączką to również dobre rozwiązanie

  Podnoszenie
  Nie dźwigaj. A jeśli już musisz coś lub kogoś podnieść, zrób to w odpowiedniej pozycji na lekko rozstawionych, ugiętych nogach – kucając, a nie pochylając się do przodu.
   

 4. Zdrowy sen
  Zacznijmy od odpowiedniego materaca. Powinien być średnio twardy i sprężysty -  tak, by uginał się pod barkami i pośladkami, podtrzymując w linii prostej kręgosłup.

  Prawdopodobnie najlepszą pozycją do snu dla kobiet w ciąży, szczególnie  tym w bardziej zaawansowanej, jest pozycja na lewym boku (ze względu na lepszy krwioobieg) ze zgiętą prawą nogą. Pomiędzy nogami lub pod zgiętym kolanem warto położyć poduszkę, można ją też umieścić pod brzuchem.
   

 5. Odpoczynek  
  Nie zapominaj, że ciąża jest czasem, gdy dbając o siebie, dbasz o nienarodzone dziecko. Dlatego warto przewartościować priorytety, znaleźć czas dla siebie, na odpoczynek, relaks i sen.

  Podajemy pozycje do relaksu, które korzystnie wpłynął na dolegliwości pleców.

  Na poduszkach–przygotuj na podłodze wysoki stos poduszek. Uklęknij przed nim, oprzyj pośladki na piętach, a następnie połóż klatkę piersiową na poduszkach, szeroko rozstawiając ręce i kolana.

  Leżenie z uniesionymi nogami– przygotuj niski puf lub taboret. Połóż się na wznak, pod głowę włóż niewielką poduszkę, oprzyj nogi na pufie/ taborecie, tak by łydki w stosunku do ud tworzyły kąt prosty. Pozycja te nie jest zalecana w III trymestrze, gdy leżenie na plecach może powodować kłopoty z krążeniem.
   

 6. Bielizna
  Dobrze dobrany biustonosz pomoże odciążyć kręgosłup, szczególnie gdy masz duże piersi. Najlepszy wtedy będzie biustonosz zabudowany z wysokim mostkiem (łączeniem między miseczkami). Ważne jest odpowiednie dopasowanie w obwodzie – biustonosz ma przylegać lecz nie może cisnąć.

  Szczególnie w III trymestrze, gdy dokuczają Ci bóle pleców, warto pomyśleć o sposobach, które pomogą podtrzymać brzuch i w ten sposób odciążyć kręgosłup. Na rynku możemy spotkać  modele majtek dla kobiet ciężarnych ze specjalną konstrukcją lekko podtrzymującą brzuch od dołu. Możemy też znaleźć takie z wszytym pasem ciążowym.

  Pas ciążowy to specjalna konstrukcja zakładana na brzuch, by odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ma postać szerokiego pasa lub uprzęży z pasków zakładanej pod brzuch i na ramiona (ciążowe pasy ortopedyczne). Skutecznie pomaga w dolegliwościach bólowych. Jednak przed decyzją o zakupie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Powie Ci, czy i ile czasu będziesz mogła go nosić. Zbyt częste noszenie pasa ciążowego może osłabić mięśnie brzucha.
   

 7. Masaż
  Przyniesie ulgę napiętym, bolącym mięśniom, jednak z względu na Twój stan musi być robiony umiejętnie. Najlepiej skorzystaj z usług profesjonalnego masażysty, który ma doświadczenie i odpowiednie kursy do wykonywania masażu kobietom w ciąży.

  Delikatny masaż może zrobić Ci partner. Dobrą pozycja do masażu jest pozycja na żabkę opisana w akapicie o odpoczynku.

  Wyśmienitym sposobem na masaż jest polewanie pleców strumieniem wody pod ciśnieniem z prysznica.
   

 8. Dobroczynne ciepło
  Ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Dzięki temu ból pleców złagodzą też ciepłe (nie gorące) kąpiele lub przyłożenie termoforu w bolące miejsce. Może sprawdzić się poduszka z pestkami wiśni do nagrzewania w mikrofalówce lub piekarniku, ewentualnie poduszka elektryczna z regulowaną mocą nagrzewania.


Nie każdy ból pleców jest normą

oto sygnały, które powinny Cię zaniepokoić i zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem:

 • ból uniemożliwia Ci swobodne chodzenie i/lub siedzenie;

 • silne bóle promieniujące do nóg, połączone są z zaburzeniami czucia, drętwieniem czy osłabieniem siły kończyn;

 • szczególnie pod koniec ciąży pojawiający się nagle, silny ból pleców;

 • gorączka, nudności, bóle pod żebrami, krew w moczu, które towarzyszą bólowi pleców.

 

Aktualności
8 STYCZNIA 2019
Poznaj nasze zdobione dookoła butelki Trends ze smoczkiem SUPERvent!
© by Lovi . Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń do nas:
tel. +48 46 858 00 00
(obsługa klienta czynna w godzinach od 8 do 15)
Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail, a co miesiąc
otrzymasz newsletter wypełniony nowościami.
W ramach naszej witryny wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.
AKCEPTUJĘ
';
ZAMKNIJ

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowląt i żaden preparat zastępujący mleko kobiece nie posiada identycznych właściwości, co mleko kobiece.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie się do testów butelki LOVI Medical+.
Z góry bardzo dziękujemy za opinię.

ANKIETA DOTYCZĄCA UŻYTKOWANIA BUTELKI LOVI MEDICAL+

Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwej odpowiedzi lub odpowiedź na poniższe pytania:

Cz. I - wypełnić przed przetestowaniem butelki LOVI Medical+:

 1. Czy używała Pani butelki LOVI Medical+?
  TAK NIE
 2. Czy słyszała Pani o butelce LOVI Medical+? Jeśli tak, to skąd?
  nie słyszałam
  tak, z Internetu
  tak, od koleżanki/znajomej
  usłyszałam o niej w innych okolicznościach (jakich?):

cz. II - wypełnić po użyciu butelki LOVI Medical+:

 1. Czy butelka LOVI Medical+ spełniła Pani oczekiwania? W jakim stopniu?
 2. Czy smoczek dobrze się odpowietrza?
 3. Czy przejrzystość butelki jest porównywalna do innych butelek do karmienia?
 4. Jakie zalety posiada według Pani butelka LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem?
 5. Czy zauważyła Pani różnice między karmieniem butelką LOVI Medical+ z dynamicznym smoczkiem a innymi butelkami ze smoczkiem z jednorodnego silikonu? Jeśli tak to jakie?
 6. Czy miała Pani jakiekolwiek problemy z użytkowaniem butelki LOVI Medical+? Jeśli tak to jakie?
 7. Czy zauważyła Pani różnicę pomiędzy poprzednio używaną przez Panią butelką LOVI (pyt. do Mam używających wcześniej butelki LOVI)
WYŚLIJANULUJ