Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Pielęgnacja (274 Wątki)

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Data utworzenia : 2013-08-08 16:12 | Ostatni komentarz 2021-02-05 22:56

SamantKa

46662 Odsłony
521 Komentarze

Niedługo rodzę a temat niemowlęcego pępka jest dla mnie obcy (troszkę się boję, że zrobię coś nie tak). Jak pielęgnować kikut? Słyszałam, że pępuszek należy nasmarowywać spirytusowym roztworem fioletu gencjanowego po każdym myciu i chronić pępek przed jego zamoczeniem, jak i podwijać pampersa, by nie ocierał o kikut tylko.. Jak to wszytko robić? Ostatnio przeczytałam również, że aby ładnie i szybko się zagoił należy.. Nic przy nim nie robić! Jedynie pilnować, aby się nie zamoczył a gdy to już się stanie po prostu osuszyć jałową gazą. Czy to jest prawda? Jak dbałyście o jego higienę pępuszka? Jakie były wasze sposoby? ----- Pielęgnacja kikuta wątek utworzony: 2013-01-16 15:49 przez Marzena.Ganfler połączony 2014-06-18 Po wyjściu ze szpitala strasznie bałam się o pępuszek mojego synka czy będę umiała o niego odpowiednio dbać. Gdy odwiedziła Nas położna pokazała mi jak się to robi. Byłam przerażona , ale po kąpieli robiąc synkowi "zabieg" byłam przerażona ale i zafascynowana wręcz tym. Bardzo ładnie się goił. Kikut odleciał po 3 dniach po wyjściu ze szpitala. Z początku byłam przerażona gdy odleciał wydawało mi się to bardzo szybko, ale zadzwoniłam do położnej i ta mnie uspokoiła. Synuś ma teraz piękny pępuszek :)

2021-02-05 22:56

Pani położna dokładnie pokazała jak mam dbać o kikut a potem o pępek gdy już odpadł i doradziła nam do pielęgnacji octenisept i pięknie się wszytko goiło. 

2021-02-02 21:32

W szpitalu zalecili mi pielęgnację kikuta Octeniseptem i naprawdę był dobry. Nie dość, że nie wywołuje pieczenia, bardzo dobrze odkaża, więc mogłam być spokojna o wszelkie infekcje. A kiedy odpadł...? Nie pamiętam.

2020-07-19 23:21

Karolina moja miała jak króciutki kikut że ciężko było co złapać palcami a co dopiero klips nałożyc

2020-07-19 15:43

U mnie też był zostawiony duży kikut i jeszcze ten nieszczęsny klops więc pielęgnacja była ciężka i często troszeczkę krwi poleciało. Podobno klips zostawiają bo jak pępowina uschnie to bywa ostra a klips na łagodne brzegi.

2020-07-18 23:45

Pszczółka dziecko nie musi być bardzo ruchliwe żeby obrócic się.

2020-07-18 15:08

aneczka, moj synuś jako noworodek to raczej ruchliwy nie byl...wiec nie bylo opcji zeby sie na brzuszek obrócił ;) 

po dwoch tygodniach nie mial juz kikuta-faktem jest,mial zoltaczke (zresztą bardzk długo bo ponad miesiąc ) i codziennie przez min. 30 min lezal golusienki przy oknie na sloncu:) to pewnie przyspieszylo wysuszanie

2020-07-18 14:18

pannaxoanna u nas akurat był duży ten kikut(dość wysoko go ucięli)i dość długo był miękki od strony brzuszka (żywa tkanka) 

2020-07-18 06:16

Kikut prepowinowy jest martwą tkanką i nie jest duży. Położenie dziecka na brzuchu nie spowoduje jego nagłego oderwania, bo noworodek prawie się nie rusza. Nam kazali układać dziecko od urodzenia na brzuchu i tak też robiłam.