Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Rozszerzenie - owoce, warzywa które uczulaja?

Data utworzenia : 2019-01-22 22:19 | Ostatni komentarz 2021-10-27 16:28

Patrycja.Mazur

3393 Odsłony
50 Komentarze

Przy jakich owocach i warzywach odpalić super czujność mamy?

2019-02-07 11:12

Dorota- a ile ma Twoj maluszek? Macie tą alergie na bialko mleka krowiego co przechodzi z wiekiem? Moja miala na początku i to bardzo ostrą, a teraz wszystko jest super- alergia minęła;) natomiast jest uczulona na jabłko, mamy kilka.miesiecy bez jabłka, testy bedziemy robic za dwa tygodbie i zobaczymy co i jak:/ niestety ogolnie wszystkie pestkowce są potencjalnie alegogenne- ale ktory owoc nie ma pestek:D ale malinki udalo sie że nie uczulaja mojej córeczki. Zobaczymy jak przydzie wiosna - tutaj tez zalecalabym ostrożne obserwowanie dzieci przy podawaniu nowego produktu z grupy ewentualnie uczulajacych, aby wlasnie nie pojawiła sie alergia skrzyżna i aby by tego swiadomym ze dany produkt moze uczulać w formie alergii skrzyżnej, choć sam w sobie nie bedzie uczulał.

2019-02-07 10:26

Na szczeście mój syn pomimo alergii na laktoze maliny zaakceptował i jest wszystko ok ;)

2019-02-07 08:33

Dorota- maliny moga uczulać jako typowy pestkowiec. Ja jestem uczuleniowcem i mimo, że na maline uczulona nie jestem, to w sezonie uczuleniowym raczej unikam bo pojawia mi sie reakcja skrzyżna. Także stad tez napisałam o malinach. Owszem sama malina nie jest tak silnym alergizujacym owocem jak truskawka przykladowo, ale niestety jedbak dla dzieci obciazonych ryzykiem alergii polecalabym wprowadzać ostrożnie.

2019-02-06 23:45

Eresz maliny? Nie są uczulające.Można je podawać przetarte przez sitko już we wczesnym etapie rozszerzania diety tj. jabłko,winogrono, jagody.

2019-02-06 22:47

Jesli chodzi o warzywa i owoce alergizujace- nie chodzi o to by ich nie podawać, a raczej baczniej obserwowac dziecko przy ich podawaniu. Ja dodatkowo podaje je nieco później niz te mniej alergizujace lub regularnie podaje ale w mniejszych ilościach, aby system immunologiczny sie przyzwyczaił. Takie bardziej uczulajace owoce to cytrusy, truskawki, kiwi, poziomki, maliny. A warzywa to seler, pomidor. Z alergenami jest tak, że dziecko z pewnych alergii tez wyrasta z wiekiem np. Białko mleka krowiego lub się tez do nich przyzwyczaja. Zatem warto próbować za jakis czas . Jednak jak u dziecka pojawi sie alergia to warto skonsiltowac sie z pediatrą lub alergologiem.

2019-01-23 23:28

Pieczarki to grzyby hodowlane, tak samo jak boczniaki mozna je serwowac po 12msc (pisala o tym dietetyczka Malgorzata Jackowska). Kazde inne grzyby,czyli tzw lesne szczerze mowiac najlepiej jak najpóźniej. Kazdy skladnik moze wywolac reakcję alergiczna ale to nie znaczy, ze mamy unikac alergenów. Wrecz przeciwnie wszystko jest potencjalnym alergenem dla jakiegos czlowieka, dlatego na pierwszy raz dobrze jest podawac niewielką ilosc i obserwowac. Każda nowość u nas serowana byla przed południem, bez wzgledu na to czy był to owoc, jajko czy warzywo. Latwiej zaobserwowac reakcję i tym samym w porę zareagowac. Poodawanie alergenów i wprowadzanie ich stopniowo do diety bez ich nadmiernego unikania paradoksalnie zwiekszają tolerancję na alergen. Dlatego nawet jesli zaobserwujesz zmiany swiadczace o uczuleniu, to nalezy zrobic przerwę a po jakims czasie i tak prowokację by zobaczyc czy reakcja nie cofneła sie przypadkiem calkowicie(nie mowie tu o ciezkiej reakcji alergicznej). U mojego starszego dziecka reakcja na kakao byla natychmiastowa. Robilam 3proby by sprawdzić, czy juz nie reaguje i za czwartym razem bylo już ok. Kiedys byly tabele straszące bardziej alergizujacymi owocami i warzywami, obecnie odchodzi się od szufladkowania, bo kazdy organizm jest inny, zaleca się jedynie obserwację dziecka i ja tak wlasnie radze :) w sezonie na cyrusy nie ma.potrzeby ich unikać, wystatczy podac nieduzo i obserwować.

Konto usunięte

2019-01-23 22:27

Dorzucę do listy kiwi - słyszałam, że uczulone dziecko to wcale nie rzadki przypadek; maluch często puchnie dlatego nowych owoców i tych egzotycznych nigdy nie podajemy na noc

2019-01-23 14:43

Cytrusy, truskawki, pomidory, seler, papryka. Grzyby to dopiero po 3 roku życia. Ogólnie czujność trzeba mieć zawsze i obserwować dziecko, bo uczulenia są bardzo indywidualną sprawą i uczulać może niemal wszystko (nawet jeśli nie np marchewka, to jakieś składniki nawozów na których rosła.