Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Jak przekonać dziecko do kąpieli??

Data utworzenia : 2013-02-08 18:15 | Ostatni komentarz 2020-06-05 23:05

justyna_zory

9631 Odsłony
81 Komentarze

Jakie macie sposoby do przekonania dziecka do kapieli??? Poniżej przedstawie swoje i czekam na Wasze Kąpiel to wspaniała możliwość spędzenia z dzieckiem czasu, a jednocześnie uczenia go, ale trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki, to czas relaksu i wyciszenia jednak nie zawsze tak bywa… bardzo często zdarza się że kąpiel dziecka jest prawdziwa katorgą. Mój synek dzięki Bogu uwielbia kąpiel w wodzie czuję się jak ryba ale znam kilka sposobów które mogą dziecko zachęcić do kąpieli i sprawić by kąpiel stała się czasem przyjemnym. Po pierwsze zaopatrujemy się w kolorowe mydełka zapachowe w kształcie np. zwierzątek, również przydadzą się zabawki które uatrakcyjnia kapiel. Dzieci lubią przelewać w wannie wodę plastikowymi kubeczkami lub opakowaniami np.: po jogurtach. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne kredki do malowania w wannie – można nimi malować ciałko, wannę i kafelki, do zmycia potrzebna jest tylko ciepła woda i mydło. Są też dostępne bryłki barwiące wodę np. na kolor mandarynkowy, dodatkowo woda pachnie wtedy mandarynką. Pomoże też rękawica kąpielowa z miękkiego materiału np.: w postaci pacynki na rękę. Przy jej pomocy możemy odegrać wesołą scenkę - świetna zabawa dla dziecka no i dla nas. Jeden z najlepszych sposobów to próba zachęcenia dziecka by wykąpało swoja zabawkę lakę czy misia. Pokazujmy na lalce wszystkie czynności, jakie wykonujemy dziecku, czyli: mycie włosów, masowanie spienioną gąbką poszczególnych części ciała. Dobrze też jest mówić dziecku, co w danej chwili robimy np.: ”teraz namydlę gąbkę, żeby było dużo piany i taką pachnącą pianką umyjemy dokładnie stópkę”. Ważne jest żeby gąbki i myjki były milutkie o delikatne w dotyku. Piana działa czasem cuda, dzieci uwielbiają się w niej bawić, możemy dodać odpowiednich preparatów które ją zabarwią. Warto też spróbować podczas kąpieli puszczać bańki, dzieci niemal w każdym wieku kochają te kolorowe banieczki. Świetnym sposobem na przekonanie malucha do mycia jest wspólna kapiel która sprawia obojgu – rodzicowi i dziecku dużą frajdę, a przy tym umacnia więzi ich łączące. Można przy tym nastawić ulubiona muzykę czy dziwęki lub ulubione piosenki dziecka – jeśli takie ma. źródło: http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/8/c/43/d/124/id/118

2013-09-06 22:04

maalgorzataa skoro i tak Cię czeka zmiana przyzwyczajeń Lenki w kąpieli to moim zdaniem możesz próbować już teraz. Tylko dobrze zabezpiecz ten brodzik. My naszego synka kąpaliśmy w wanience, którą stawialiśmy na ławie w pokoju. Jak mały zrobił się większy przenieśliśmy wanienkę do łazienki bo chlapaniem nam robił powódź w pokoju. I zaczęły się schody. Od początku płacz i przyzwyczajanie do kąpieli w nowym otoczeniu. Pamiętam nasze pierwsze kąpiele- Matiś bardzo płakał i nic nie pomagało, po prostu musiał się oswoić. Teraz przy nielubianym myciu głowy odwracamy jego uwagę zabawkami do kąpieli. Canpol ma takie fajne gumowe dinozaury i zwierzątka. Są w sklepach kredki do mazania po wannie- myślę, że taka zabawa zainteresuje każdego starszaka :)

2013-09-06 21:55

Kąpiel... Jakiś czas po porodzie to była najgorsza czynność jaką musieliśmy wykonywać. Mała bardzo krzyczała, więc staraliśmy się robić to dość szybko, by uspokoić ją. Stosowaliśmy wiele metod, między innymi kąpiel po posiłku (oczywiście z odstępem czasu), jednak nie był to dobry pomysł, bo Lenka dalej płakała podczas kąpieli. Postanowiłam wkładać ją do wody bardzo powoli. Przed włożeniem do wanienki przytulałam ją, później trzymałam na rękach i delikatnie skrapiałam jej ciało wodą. Następnie zamoczyłam jej nóżki i polewałam brzuszek i plecki wodą, zanim włożyłam ją do wody. Zauważyłam pewien postęp. Po kąpieli, mimo, że była mokra, przytulałam ją i dopiero wtedy kładłam na ręcznik. Po pewnym czasie przestała w ogóle płakać, a teraz kopie nóżkami i po każdej kąpieli łazienka pływa, jednak mała jest szczęśliwa. Po wyciągnięciu z wanienki i okryciu ręcznikiem staję z nią przed lustrem co jest dla niej niesamowitą zabawą. Bardzo się cieszy do swojego odbicia. Zastanawiam się czy nie zacząć kąpać małej w brodziku pod prysznicem (jest głęboki i mam matę antypoślizgową), ponieważ tam mogłaby chlapać do woli i zaczęłaby się przyzwyczajać do nowego sposobu kąpieli (moja siostra miała problem z odzwyczajeniem swojego synka od wanienki), co o tym sądzicie?

2013-04-17 15:46

Mojego syna to siłą trzeba wyciągać z kąpieli, zawsze kończy się to płaczem, a z kolei jak widzi jezioro to uciekał zeszłego lata gdzie pieprz rośnie. Mam nadzieje że mu to minie.

2013-04-09 19:15

Z tymi naklejkami to super pomysł! My z takich bajerów mamy tylko książeczkę, której obrazki nabierają kolorów po zamoczeniu wodą :)

2013-04-09 18:19

Słyszałam o tych kolorowych tabletkach barwiących wodę.Gdzie można takie kupić?Czy one są bezpieczne dla malucha tzn dla jego skóry? A mozna też kupić naklejki takie które łatwo można później ściągnąć i ponaklejać nad wanną żeby dziecko poczuło się jak w oceanie heh:)

2013-04-09 14:27

Moja córcia na szczęście uwielbia się kąpać, a by umilić jej ją zainwestowałam w kilka kolorowych zabawek do kąpieli, z których można bawić się w np. ciuchcie jadącą po wannie. Ostatnio odkryłam kolorowe tabletki do barwienia wody, a jak tylko mówię, że zrobimy kolorową wodę ona już jest w łazience. Kąpiel to też świetna okazja do puszczania baniek, które na drewnianej podłodze pozostawia ślady :).

2013-04-07 21:34

Z noworodkami i ich strachem przed kąpielą to chyba chodzi o otwartą przestrzeń. Są zdezorientowane przez to. My również mieliśmy na początku problem ale u nas okazało się, że chodzi o to, że mały był głodny. Wszyscy mi mówili, żeby przed kąpielą nie karmić - żeby nie ulał, nie zakrztusił się czy w sumie to nawet nie wiem o co chodziło. Któregoś razu stwierdziłam, że może to właśnie o to chodzi, że on jest głodny i kąpanie i przedłużające zabiegi pielęgnacyjne go męczą i niecierpliwią. Faktycznie podkarmiłam małego trochę wcześniej i od tej pory kąpiele były czysta przyjemnością. Mam wrażenie, że często to jest problemem, bo później jak rozmawiałam ze znajomymi mamami to też się okazywało, że miały podobne spostrzeżenia.

2013-04-06 13:39

Ja też słyszałam, że noworodki nie lubią się kąpać, choć powinno być odwrotnie:P Napewno podczas kąpieli pomogą książeczki, kaczki, różne zabawki do kąpieli, pomocny też będzie barwnik do wody, (dzieci go uwielbiają), zapachowe mydełko, są również takie specjalne kredki do kąpieli, a także jeśli jest taka możliwość pozwólmy dzieciom nakleić naklejki np na płytkach na ścianie - będą się kąpać i patrzeć na rysunki na ścianie:)