Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Jak przekonać dziecko do kąpieli??

Data utworzenia : 2013-02-08 18:15 | Ostatni komentarz 2020-06-05 23:05

justyna_zory

9678 Odsłony
81 Komentarze

Jakie macie sposoby do przekonania dziecka do kapieli??? Poniżej przedstawie swoje i czekam na Wasze Kąpiel to wspaniała możliwość spędzenia z dzieckiem czasu, a jednocześnie uczenia go, ale trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki, to czas relaksu i wyciszenia jednak nie zawsze tak bywa… bardzo często zdarza się że kąpiel dziecka jest prawdziwa katorgą. Mój synek dzięki Bogu uwielbia kąpiel w wodzie czuję się jak ryba ale znam kilka sposobów które mogą dziecko zachęcić do kąpieli i sprawić by kąpiel stała się czasem przyjemnym. Po pierwsze zaopatrujemy się w kolorowe mydełka zapachowe w kształcie np. zwierzątek, również przydadzą się zabawki które uatrakcyjnia kapiel. Dzieci lubią przelewać w wannie wodę plastikowymi kubeczkami lub opakowaniami np.: po jogurtach. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne kredki do malowania w wannie – można nimi malować ciałko, wannę i kafelki, do zmycia potrzebna jest tylko ciepła woda i mydło. Są też dostępne bryłki barwiące wodę np. na kolor mandarynkowy, dodatkowo woda pachnie wtedy mandarynką. Pomoże też rękawica kąpielowa z miękkiego materiału np.: w postaci pacynki na rękę. Przy jej pomocy możemy odegrać wesołą scenkę - świetna zabawa dla dziecka no i dla nas. Jeden z najlepszych sposobów to próba zachęcenia dziecka by wykąpało swoja zabawkę lakę czy misia. Pokazujmy na lalce wszystkie czynności, jakie wykonujemy dziecku, czyli: mycie włosów, masowanie spienioną gąbką poszczególnych części ciała. Dobrze też jest mówić dziecku, co w danej chwili robimy np.: ”teraz namydlę gąbkę, żeby było dużo piany i taką pachnącą pianką umyjemy dokładnie stópkę”. Ważne jest żeby gąbki i myjki były milutkie o delikatne w dotyku. Piana działa czasem cuda, dzieci uwielbiają się w niej bawić, możemy dodać odpowiednich preparatów które ją zabarwią. Warto też spróbować podczas kąpieli puszczać bańki, dzieci niemal w każdym wieku kochają te kolorowe banieczki. Świetnym sposobem na przekonanie malucha do mycia jest wspólna kapiel która sprawia obojgu – rodzicowi i dziecku dużą frajdę, a przy tym umacnia więzi ich łączące. Można przy tym nastawić ulubiona muzykę czy dziwęki lub ulubione piosenki dziecka – jeśli takie ma. źródło: http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/8/c/43/d/124/id/118

2013-04-04 01:13

Pamiętam niechęć syna do wody .Gdy był mały i nie pozwolił na kontakt z wodą kupiłam fotelik"foczkę" w której kładłam synka i polewałam delikatnie ciałko wodą z gąbki . Gdy był już starszym dzieckiem : U mnie wyglądało to w ten sposób ,że postawilismy na zabawę . Wybrałam się na zakupy z synem i pozwoliłam wybrać kilka zabawek do kąpieli .W domu powiedziałam ,że zabawki trochę się ubrudziły i trzeba je wykąpać ,aby nie były brudaskami.I że same to chyba nie dadzą rady. Były kaczuszki ...dużo kaczuszek, i książeczka canpola do kąpania biała z obrazkami , i rybki też były.i mały delfinek I mydełko w kształcie smoka jabłkowe lub truskawkowe za 1zł z Biedronki, nawet pozwoliłam aby w wannie pojawiła się konewka taka malutka,którą Adaś polewał jedną nóżkę ,drugą potem rączkę ,aż w końcu poprosił aby nalać wodę bo jest za mało.Zafascynowały go też pastylki musujące dla dzieci i gąbka z kubusiem puchatkiem. Oj dużo tego ,ale pomogło.

2013-04-03 13:18

Tatko, no właśnie noworodki tak często NIE mają. Ale my akurat znamy ten ból, bo przechodziliśmy to samo :) Teraz kąpiemy się na siedząco, mamy książeczkę do kąpieli i córka jest zachwycona :)

2013-04-02 10:16

Nasze chłopaki tez nie miały problemów z wodą - to znaczy początkowo owszem były krzyki ale noworodki chyba dosyć często tak mają, Generalnie później bardzo szybo zaakceptowali kąpiele we wanience. Uwielbiali i uwielbiają się pluskać. Teraz największa frajda to jest dla nich wspólna kąpiel. Starszy co prawda czasem protestuje, bo młodszy większość wody wylewa i pod koniec kąpieli, która trwa tak długo aż woda nie będzie zima:) we wannie zostaje wody na dnie i jest problem, żeby dostać się do łazienki. Wydaje mi się że najskuteczniejszą metodą do zachęcenia dziecka do kąpieli jest zabawa. Możemy wiele różnych zabaw wymyślić również we wannie, od puszczania baniek mydlanych, poprzez w łowienie rybek czy udawanie nurków. Że nie wspomnę o gumowych zabawkach, przy nich to dopiero można popuścić wodze fantazji:)

2013-03-25 15:05

Moje obie córeczki uwielbiają się kąpać :D Myślę, że nie można nic robić na siłę. starajmy się przyzwyczajać dziecko do wody poprzez zabawę. my swój sposób na oswojenie dziecka z wodą poznaliśmy dzięki wizytom na basenie... tam dokładnie nauczono nas do tego jak przyzwyczajać dzieci do wody, do tego, że woda może spływać po buzi nie robiąc krzywdy. Nigdy nie lejmy dziecku wody na główkę jeśli się tego nie spodziewa. To że dziecko nie mówi nie znaczy, że nas nie rozumie. Informujmy je co zaraz będzie się działo - tak aby było przygotowane do polania główki :D No i oczywiście polecam kolorowe zabawki, konewki, psikające delfinki itp :D

2013-03-14 11:12

U nas nie było tak łatwo i przez pierwsze 2 tygodnie córcia nie chciała dać się przekonać do kąpieli. Wrzaski, płacz, a wręcz zanoszenie się, powodowały, że oboje z mężem wychodziliśmy mokrzy z tej kąpieli. Przyznam, że nastawiłam się na sielankę (bo przecież woda to środowisko naturalne dziecka w brzuszku mamy), a przeżyłam koszmar. Na początku płakałam wraz z córką. Potem wzięłam się w garść i zaczęłam sprawdzać, co mogło być przyczyną takiego zachowania dziecka. Temperatura wody wydawała się w porządku, ilość wody też była ok, ręce tatusia trzymały naszą Kruszynę bezpiecznie, a ona dalej płakała. W końcu zaczęłam mówić do małej, śpiewać, opowiadać wierszyki i stroić głupie miny. Było coraz lepiej. Całkowity spokój córka osiągnęła 14. dnia życia, gdy odpadł kikut.

2013-03-13 12:50

Mojej córci na razie nie trzeba przekonywać do kąpieli, gdy tylko widzi jak jest szykowana wanienka i kiedy się ją rozbiera do golaska, żeby pofikała na łóżku to sama się rwie do wanienki i bardzo cieszy, macha rączkami i nóżkami. Uwielbia kąpiele. Sądzę, że jak będzie starsza na pewno zorganizujemy jej więcej zabaweczek do wanny, zrobimy dużo piany i pokolorujemy wannę specjalnymi kredkami. Wszytko po to by rozwinąć jej wyobraźnię i uatrakcyjnić zabawę przez, którą czerpie korzyści i się uczy.

2013-02-27 23:08

U mnie trochę problemów było, ale wystarczyło kilka zabawek, fajna myjka i duuuużo piany :) Teraz muszę go przekonywać do wyjścia z wanienki :)

2013-02-08 20:20

U nas nie ma problemu z kąpielą.Ale jak dziecko nie chce się kąpać to może zachęcą go jakieś fajne zabawki,konewka do polewania włosków,kolorowa mata antypoślizgowa...