Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Jak przygotować 3 latka na to, że wkrótce będzie miał rodzeństwo?

Data utworzenia : 2014-05-07 16:40 | Ostatni komentarz 2022-03-11 23:53

ladyzga

4790 Odsłony
46 Komentarze

Dziewczyny pomóżcie! Mam 3 letnią córeczkę, a kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Wcześniej z mężem tak sobie żartowaliśmy i pytaliśmy córcię czy chciałaby mieć braciszka lub siostrzyczkę. Odpowiedzi były różne, zależne od pory dnia, humoru i nastawienia. Ogólnie, kiedy wychodzimy na spacery, na plac zabaw, ona nie lubi bawić się z młodszymi dziećmi. Nie chce dzielić się zabawkami, próbuje dominować (co wydaje mi się chyba normalne). Uważam, że nie rozpieściliśmy jej za bardzo, nie dostaje wszystkiego co chce, dużo jej tłumaczymy. Jak przygotować ją do nowej roli, do tego, że będzie musiała dzielić rodziców z rodzeństwem. Nie chcę aby poczuła się odtrącona, niekochana, zaniedbana. Bardzo ją kocham i w żadnym wypadku nie zamierzam nikogo rywalizować ani odtrącać. Powiedzcie jak Wam udało się to załatwić, może macie jakieś cenne wskazówki i mądre rady?

2022-03-11 23:53

Mi się wydaje że czym starsze dziecko tym więcej rozumie. 

Jakby miało np 2 lata to myślę że by było zazdrosne że musi się jednak dzielić swoim rodzicem z siostrą lub bratem. A takie dzieci starsze mające około 5 lat to może już zupełnie inaczej do tego podchodzą. Tak mi sue bynajmniej wydaje. 

Konto usunięte

2022-03-09 09:05

Według mnie, najważniejsze aby pozwolić starszemu dziecku uczestniczyć w przygotowaniach, później w opiece (O ile oczywiście ma chęć- nic na siłę! )

U mnie Syn sam pytał czy może nakarmić malutką, czy przynieść pampersa. Niekiedy sama go prosiłam czy mógłby podać mi np. chusteczki, to z chęcią przynosił. Niekiedy widziałam że ma gorszy dzień, więc nie pytałam ;)

Na spaceraach zawsze chciał pchać wózek ;) 

Konto usunięte

2022-03-08 23:50

lena004 dużo tłumaczenia i bedzie dobrze :)

2022-03-08 17:31

Jak syn miał 2 latka to nie rozumiał co to znaczy że będzie braciszek, nie był zbytnio zainteresowany  i zazdrości też nie było. Teraz będzie miał 4 latka jak urodzi mu się siostra i już całkiem inne podejście, bardzo dużo rozumie

2022-03-08 17:09

Też się tego obawiałam jak to będzie ale jestem miło zaskoczona, córka dużo pomaga, przynosi co potrzeba , pilnuje brata ale ona ma 5 lat więc już sporo rozumie 

2022-03-08 15:54

Właśnie sama się zastanawiam jak to kiedyś będzie jak pojawi się drugie dziecko boje się że moja mala będzie robić na złość 

2022-03-08 15:42

Trzylatek raczeji tak za wiele nie zrozumie, możecie mu pokazywac jak to jest miec rodzeństwo, że dziewczynka w tv też ma, że tu będzie spać braciszek i tak dalej i tak dalej.

Konto usunięte

2022-03-07 16:24

U mnie Syn był bardzo szczęśliwy i od samego początku pomagał mi w przygotowaniach :)

Wybierał smoczki, kolor zawieszki i ostanie słowo odnośnie imienia zależało właśnie od Syna :D Był dumny że mógł zadecydować. (Nina a Zosia, wybrał Zosia ♥).

Miałam jego pościel z łóżeczka, to pytał czy może oddać siostrze, więc oczywiście pościel oddał siostrze :)

To był cudowny czas!

Teraz ma 9 lat, córa niedługo 3 i są ze sobą praktycznie cały czas ♥