Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Napisany przez Jana Korczaka wciąż zyskuje na aktualności.

Data utworzenia : 2014-10-14 20:29 | Ostatni komentarz 2022-10-28 13:20

brdp1

3961 Odsłony
40 Komentarze

Apel Twojego Dziecka Janusz Korczak Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam. To tylko próba z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło póki jeszcze jest możliwe. Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne. O wiele bardziej przejmuje się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w 4 oczy. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych. Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. Czasami mówię to, by przyciągnąć Twoją uwagę. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i zrobię się głuchy. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w ciebie. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cie o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby się udało. Nie bój się miłości. Nigdy.

2014-10-16 20:24

Tak prawdę powiedziawszy to ja pierwszy raz czytam ten wiersz... Wstyd się przynać... :-( Wiersz jest bardzo ujmujący, piękny i prawdziwy. Pokazuje nam, że często to dzieci są mądrzejsze od rodziców, bo to my sami,niestety wszystko komplikujemy...Bardzo ważne jest spojrzeć czasem na świat, otoczenie, oczami dziecka. Mamabasia, świetny pomysł z tą lodówką. Ładnie go przepisze i powiesze na lodówce i będę go codziennie czytala, żeby mi przypominał o tym co ważne.

2014-10-15 22:49

Dla mnie tekst jest też bardzo mierze napisany Dlatego chcę ten tekst wydrukować i powiesić na lodówkę

2014-10-15 19:44

Pierwszy raz to czytałam,bardzo fajny tekst i na pewno warto go przeczytać.,bo jest na pewno mądrze napisany.

2014-10-15 15:56

Czytałam gdzieś, kiedyś. Fajne, godne przeczytania, warto przemyśleć. Ha Ha moja babcia powinna to poznać lata temu ;) A tak na poważnie to myślę, że w ogóle warto dzieci traktować jak ludzi. To są mali, ale ludzie. Człowiek mimo, że jest jeszcze mały to jest człowiekiem i ma takie same potrzeby jak my, a nawet większe i często nie umie ich wyrazić ani kontrolować i to my jesteśmy na straży jego szczęścia i bezpieczeństwa.

2014-10-15 14:14

Mi też bardzo się podoba ten tekst z punktu widzenia dziecka...:) Pierwszy raz go czytam i zapamiętam na pewno...

2014-10-14 23:13

No jak dobrze sie nad tym zastanowić,to najczęściej popełniane błędy przez rodziców :) daje do myślenia te kilka,jak by je nazwać.. zasad?? hmm.. pierwszy raz sie z tym spotykam,ale jest to uważam mądre!

2014-10-14 22:33

A może temu, by się zastanowić, jak postępować w stosunku do naszych dzieci :) Znam ten tekst i uważam, że bardzo dobrze opisuje potrzeby dzieci :)

2014-10-14 20:41

I czemu ma służyć ten tekst?