Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Ślepota barw - kolory

Data utworzenia : 2013-09-12 13:53 | Ostatni komentarz 2022-09-08 09:54

SamantKa

5003 Odsłony
5 Komentarze

"Ślepota barw – zwana też zaburzeniem rozpoznawania barw (często ogólnie i mylnie nazywana daltonizmem), u ludzi jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X." Mój biologiczny ojciec ma ślepotę barw. Wiem, że tą w której nie dostrzega różnicy między niektórymi kolorami. Mi urodził się synek, więc jeżeli jestem nosicielką genu, i chociaż mnie ten problem nie dotyczy, jest wysokie prawdopodobieństwo, że dotyczy to właśnie jego. W którym momencie rozwoju mojej pociechy mogę sprawdzić jak postrzega kolory - czy dopiero jak zacznie mówić, bądź czy jest możliwość aby zweryfikować to jakoś wcześniej? Może któraś z Was, mamy, spotkała się już gdzieś z tymi zaburzeniami?

2022-09-08 09:54

szczerze nie spotkałam się z taką chorobą

2013-10-11 16:09

O! Dziękuję bardzo za odpowiedź! Już niedługo zacznę w takim razie szukać wyspecjalizowanego okulisty dla synka; )

2013-10-10 22:55

Witam Panią, Informacje jakie dla Pani uzyskałam potwierdzają tylko to co napisałam wcześniej, że badanie sprawdzające jak dziecko odróżnia barwy i czy je różnicuje można przeprowadzić dopiero jak będzie w wieku w którym dzieci będą rozpoznają kolory czyli 2-2,5 roku. Jeśli coś Panią będzie nie pokoiło warto skierować się do okulisty. Ponieważ w rodzinie była choroba genetyczna związana ze wzrokiem warto robić dziecku badanie u okulisty jeszcze zanim ukończy 12 m. ż. Ważne żeby był to okulista, który będzie się specjalizował w badaniu dzieci i dysponował aparatem o nazwie autorefraktometr pediatryczny. Tym urządzeniem można badań nawet kilku miesięczne dzieci a nie w każdym gabinecie jest, więc warto o niego wcześniej zapytać. Ortoptyk, o którym pisałam wcześniej zajmuje się badaniem i leczeniem zeza także tutaj będzie potrzebny okulista. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2013-09-16 22:38

Witam, dzieci zaczynaja rozpoznawac kolory koło 2-2,5 roku życia. Niektóre w wieku 2 lat są w stanie rozpoznać jeden czy dwa z podstawowych kolorów ale zwykle nauka rozpoznawania kolorów trwa pare miesięcy. Zdarza się, że dzieci mylą ze sobą kolory np. często zielony z niebieskim, czasami pokazują dobrze zapytane o to który to klocek niebieski, a gdy mają nazwać jaki to kolor nazywają go inaczej. Jeśli chodzi o ślepotę barw to nie potrafię Pani na tą chwilę odpowiedzieć. Być może to bardziej pytanie do ortoptyka niż psychologa. Jednak będę miała kontakt z taką osobą i postaram się do Pani wrócić z jakąś odpowiedzią czy wskazówką. Serdecznie pozdrawiam Marta Cholewińska-Dacka

2013-09-15 19:53

Nie spotkałam się z taką chorobą. Ja mam w rodzinie daltonistę, ale sama wiesz, że to nie to samo.