Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Odruch wymiotny - jak sobie z nim radzić?

Data utworzenia : 2017-03-01 10:05 | Ostatni komentarz 2020-01-29 00:01

Ann.Kutz

13143 Odsłony
36 Komentarze

Witam, Mój synek praktycznie od urodzenia ma odruch wymiotny. Urodził się w terminie, rozwija się prawidłowo (wg lekarza pediatry). Jako noworodek bardzo mu się ulewało. Kiedy nadeszła pora na podawanie posiłków z grudkami zaczął się odruch wymiotny, a niekiedy nawet wymioty. Wg zalecenia lekarza przestałam podawać zupki z drobinkami, gdyż lekarz uznał, że może jest jeszcze dla syna za wcześnie (było to około 7 -8 miesiąca życia). Teraz dziecko ma rok i 3 miesiące, ma siedem ząbków (jedynki i dwójki na górze, jedynki i jedna dwójka na dole). Mimo tego, że zęby są on nadal ma problem z niektórymi posiłkami. Zazwyczaj jest problem z odruchem wymiotnym przy zupkach z kawałkami pokarmu. Zaznaczę, ze kiedy dziecko ma dość jedzenia ( wg moich obserwacji) również mam do czynienia z odruchem wymiotnym. Jednak są pokarmy, które zjada bez problemu - jest to np. parówka, którą kroję mu na plasterki i zjada po plasterku, niekiedy dostaje w rączkę parówkę i sam sobie pogryza. Co nie znaczy, ze z parówką nigdy nie było problemu, owszem były, jednak w ostatnim czasie jest OK. Często podawanie zupki kończy się na tym, że ją po prostu blenduję na papkę i syn zjada wszystko (około 300 ml). Wcześniej myślałam, że ten odruch jest związany z chorym gardłem. Zawsze kiedy pojawiał się odruch wymiotny podczas jedzenia, syn zazwyczaj miał czerwone gardło i to był mój znak rozpoznawczy, że dopada go jakaś choroba. Syn oprócz czerwonego gardła na nic więcej nie chorował. Kiedy widzę, że coś się dzieje i zjawiamy się u lekarza - to zawsze CZERWONE GARDŁO, któremu towarzyszył odruch wymiotny. Bez odruchu wymiotnego potrafi zjeść sporo tego, co mu zasmakuje. Herbatniki, flipsy kukurydziane, czasami trochę jabłka. Proszę o poradę jak postępować z dzieckiem, aby nie zrobić mu krzywdy podając zbyt długo "papki". Pozdrawiam, Ann.

2020-01-29 00:01

Lekarz 

2017-04-20 14:49

Dziewczyny, jeżeli chodzi o zajmowanie czymś podczas jedzenia to owszem stosowałam - książeczki, bajki z telefonu, itd. Być może powodem było też to, syn za dużo dostawał jedzenia. Ale miałam napisać co i jak po wizytach u lekarzy. Mianowicie, jedna lekarka stwierdziła (na podstawie wywiadu), że absolutnie to nie jest refluks. Powiedziała, że niektóre dzieci tak mają i żeby na siłę nic nie wmuszać, ale próbować - na pewno nie odpuszczać kawałków. Druga pani doktor stwierdziła, że może to mieć związek z wyżynaniem się kolejnych ząbków... Może faktycznie coś w tym jest, bo ostatnio synkowi szły trzy na raz więc może czuł wstręt do jedzenia i jakiegokolwiek gryzienia. Na dzień dzisiejszy nie jest źle, zdarza mu się zwrócić zupę, ale sporadycznie. Także jakiś postęp jest :) W tym miejscu chciałabym Wam Drogie Mamy serdecznie podziękować za odzew, słowa wsparcia i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Podzielenie się z kimś problemem, który ciąży na serce jest bardzo potrzebne, z kimś kto mnie nie ocenia (przynajmniej publicznie ;) ) i nie krytykuje. Pozdrawiam Was serdecznie :) Buziaki dla Was i Waszych Maluszków :* :* :*

2017-03-30 18:56

Maluszki tak często reagują bo nie potrafią jeszcze powiedzieć że są najedzone. Moja daje mi znak tym że zaraz się kręci i odpycha rękoma pierś czy butelkę:)

2017-03-30 12:47

Moja corka ma16mcy a nadal gdy jest juz najedzona i nie chce dalej jeść to ma odruch wymiotny, wtedy juz jej nie karmię bo wiem ze się najadla:)

2017-03-30 08:53

Darka ma rację nic nie na siłę. W końcu przyjdzie ten odpowiedni moment. Angel, z tym przejedzeniem to prawda, moja córcia jak była mniejsza w ten sposób demonstrowała mi, że już wystarczy. teraz to po prostu kiwa głową, że nie.

2017-03-27 11:09

Moja córka miała odruch wymiotny,gdy podawałam jej jedzenie ze słoiczka.Na początku myślałam,że chodzi o nowy smak,ale nawet teraz,gdy jej podaję to ma taki odruch.Sama jej gotuję i niestety dań ze słoiczków nie może przełknąć.Inną przyczyną była angina i też nie mogła nic przełknąć i się jej podnosiło.Bardzo często dzieci mają odruch wymiotny,gdy już są najedzone i więcej nie zmieszczą w tym małym brzuszku.Co też już nam się zdarzyło. Ann a próbowałaś podczas spożywania posiłków odwracać jego uwagę?Spróbuj go czymś zająć,gdy je?

2017-03-26 16:39

Ann.Kutz też miałam ten problem z synkiem.Nie chciał mi jeść nic z cząstkami czy grudkami....wszystko blendowałam,bo go strasznie go naciągało.Czekałam spokojnie aż syn zaakceptuje jedzenie z cząstkami.Co jakiś czas próbowałam czy może to już TEN moment.Niestety ale niekiedy znowu musiałam wrócić do miksowania.Pewnego dnia zjadł bez miksowania i problem znikł...Nic na siłę w końcu zacznie jeść normalne jedzenie z grudkami a nie w postaci gładkiej ;)

2017-03-26 11:18

Mój mąż też tak karmi Hanie zupką, puszcza jej piosenki w telefonie mała zafascynowana i zje całą miskę zupy.