Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (275 Wątki)

Jak oduczyć smoczka? I w jakim wieku najlepiej to zrobić?

Data utworzenia : 2013-02-19 13:36 | Ostatni komentarz 2021-10-27 04:53

gonia_03

53992 Odsłony
267 Komentarze

Kiedy najlepiej oduczyć dziecko smoczka? I jak to zrobić? Jakie macie propzycję?

2013-02-23 12:25

Mój synek odrzucił smoczek po powrocie ze szpitala jak miał 2 latka. Nie chciał go, możliwe że było to spowodowane tym że odzwyczaiłam go od picia z butelki gdy miał coś ponad roczek.

2013-02-22 18:47

Pożegnanie dziecka ze smoczkiem to trudny moment w życiu dziecka a dla nas kolejny etap w rozwoju naszego malca. Nie wolno na pewno krzyczeć na dziecko i zabierać mu smoczka na siłę.Niektóre dzieci podobno same czasem odrzucają smoczek Słyszałam że można spróbować metody stopniowego odzwyczajania, czyli nie dawać dziecku smoczka w określonych momentach np. na spacerze. Moja koleżanka smarowała smoczek sokiem z cytryny aby zniechęcić dziecko do niego.

2013-02-22 17:17

Na ten temat znalazła odpowiedź na postawione wyżej pytania: Smoczek bywa najlepszym uspokajaczem. Maluszek koncentruje się na ssaniu, zapomina o płaczu i zasypia. Niestety długie używanie smoczka może przyczynić się do powstania wad zgryzu u dziecka. Kiedy dziecko ma 6 miesięcy jest tak zainteresowane otaczającym je światem, że łatwo jest odwrócić jego uwagę od smoczka. Kolejny taki moment powtórzy się dopiero ok. 1,5 – 2. roku życia. Wtedy maluch będzie starał się podkreślić swoją dorosłość i łatwo pogodzi się z pożegnaniem smoczka. Prawdopodobnie racjonalne, przekonujące dorosłych, argumenty, w stylu „smoczek popsuje Twój zgryz”, nie nakłonią Twojego półrocznego dziecka do pożegnania ze smoczkiem. Nie pomogą też historie o zjedzeniu smoczka przez bajkowe stwory czy wypadanie smoczka z samochodu czy przez okno. Skuteczne pożegnanie smoczka u tak małego dziecka wymaga konsekwencji i cierpliwości. Na początku tylko na chwilę zabieraj dziecku smoczek i rób to wyłącznie w określonych sytuacjach – na przykład podczas spaceru. Jeśli będzie intensywnie domagał się oddania mu ukochanego przedmiotu, odwracaj jego uwagę, zajmij go czymś innym. Niezależnie od efektów, bądź konsekwentna. Odbierając dziecku smoczka nie okazuj zbyt wielu emocji, w ten sposób pokażesz mu, że nieużywanie go jest naturalne. Kiedy dziecko jest chore lub szczególnie zaniepokojone nie stresuj go odbieraniem smoczka. Czas spędzany przez dziecko bez smoczka powinien być stopniowo wydłużany. Źródło: www.bebilon.pl