Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Czy mówienie do dziecka zdrobnieniami i mowienie „A cio tam maś" zamiast "A co tam masz" ma wpływ na mowe?

Data utworzenia : 2014-06-01 13:54 | Ostatni komentarz 2022-03-23 13:50

Konto usunięte

22157 Odsłony
340 Komentarze

Witam, mam ogromny problem ponieważ moja teściowa mówi do dzieci właśnie w ten sposób.. Oczekuję dziecka i już wiem, że z naszym Maleństwem będzie tak samo. Wiele osób zwracało Jej delikatnie uwagę, ale bez skutku. Czy takie zwracanie się do dziecka ma negatywny wpływ na późniejsza wymowę słów u dziecka?

2015-05-17 10:32

Wiesz, telewizorek to jeszcze da się przeżyć ;) Gorzej by było z telewiziorkiem ;) Chociaż to jest słowo, które akurat na myśl by mi nie przyszło, żeby tak zdrobnić.

2015-05-17 09:46

Niestety zrobienia to bardzo częsta przypadłość wielu dorosłych w obecności dzieci. Staram się tak nie robić i upominam, wszytskich. którzy tak robią przy moim dziecku. Do białej gorączki doprowadza mnie "telewizorek", "rączunie" i inne takie mojej teściowej określenia.

2015-05-17 03:18

Ja nigdy nie zwracałam się w ten sposób do żadnego z dzieci - mówienie pieszczotliwie jeszcze nie oznacza, że trzeba kaleczyć jezyk. Ostatnio gdy byłam z maluchami w szpitalu inna mama właśnie w taki sposób zwracała się do swojego dziecka , jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że pani jest z wykształcenia logopedą !?

2015-05-16 21:53

U nas tłumaczenie nic nie daje. Co chwilę muszę zwracać teściowej uwagę, bo ona naprawdę przegina. Na parę dni to pomaga, ale i tak jest ciężko...

2015-02-26 21:57

Donnavito super to ujęłaś..choć wiadomo jak z tą inteligencją co u poniektórych jest :)

2015-02-26 21:41

Ja staram się unikać zdrobnień, ale faktycznie czasami człowieka korci. U nas piesek to nie hau-hau tylko "zobacz to jest piesek a piesek robi hau-hau". Nie wyobrażam sobie żeby moje dziecko szło do szkoły i nie wiedziało, ze pies to pies. Czym dziecko jest starsze to rodzice używają coraz mniej tych zdrobnień. Jak już dziecko zaczyna poznawać coraz więcej słów to samo to tak wychodzi, ze nie używa się już tych zdrobnień.

2015-02-26 21:04

donnavito dobra rada. Ale myślę, że po prostu należy zwrócić szczerze i prosto z mostu uwagę. Ale niestety teściowie (dziadkowie dzieciaków) i ciotki klotki to najczęściej masa najtrudniejsza do ulepienia :(

2015-02-26 10:54

Ja tez staram sie zwracac do dziecka normalnie i upominam wszystkich ktorzy zdrabniaja:) irytuje mnie to:)