Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Kiedy do logopedy?

Data utworzenia : 2014-04-07 10:50 | Ostatni komentarz 2021-10-27 04:52

konto usunięte

11522 Odsłony
66 Komentarze

Zauważyłam,że córka sepleni.Ostatnio była u mnie znajoma która skończyła kursy logopedyczne i potwierdziła moje przypuszczenia,że mała sepleni.Nie jest aż tak źle,ale warto skonsultować to z logopedą i zacząć ćwiczyć z dzieckiem. Dostać się do logopedy graniczy z cudem,jedynie prywatnie (u nas). A oto kiedy powinniśmy z dzieckiem odwiedzić specjalistę: *dziecko 6 miesięcy nie głuży *dziecko 9 miesięcy nie gaworzy *dziecko 2 latka nie wypowiada słów mama,tata,nie próbuje powtarzać *dziecko 3 latka nie wypowiada spółgłosek,samogłosek,nie umie zadać pytania,nie rozróżnia słuchowo opozycji fonologicznych głosek np.żona-zona,mąż-mąz,rzeka-zeka itp (tak jest właśnie u nas) *dziecko 4 latka nie mówi poprawnie głosek s,z,c,dz (z tym też mamy problem) *dziecko 5 latek nie wypowiada ż,cz,dż,sz

2015-02-22 11:03

We wszelkim rozwoju dziecka, również aparatu mowy pomagają zabawy. Tak jak Asiu piszesz zabawy w domu :) Są książeczki tzw. zabawy fundamentalne i dopasowane do wieku dziecka pomagają kształtować prawidłowy rozwój malucha i wskazują co powinno dziecko umieć i czego się uczyć w określonych przedziałach wiekowych.

2015-02-02 21:26

No tak,dlatego jak miałam 7 lat to zaczęłam chodzic do lokopedy i bardzo szybko nauczyłam się literki "R"chociaż było to kilka lat temu ale pamiętam ten moment jak chodziłam do lokopedy :-) Mojej kuzynki córka na 3,5 roczku i jeszcze wogóle nic nie mówi i musiała ja zapisać do przedszkola tam gdzie jest psycholog...Kuzynka ma nadzieję,że tam się nauczy zacząć mówić,bo strasznie się tym martwi...

2015-02-02 18:59

Na studiach nam mówili, że dziecko powinno już wymawiać poprawnie wszystkie głoski do 5 r.ż Natomiast głoskę "R" należy dac dziecku czas do skończenia 6 r.ż. Potem działać. Oczywiście dużo można nadgonić w domu w przeróżnych zabawnych ćwiczeniach :)

2015-02-01 09:16

Do lokopedy powinno się chodzic jak dziecko ma problem w wymową,czy nie mówi wogóle.Ja jak miałam 7 lat to chodziłam do lokopedy bo nie umiałam powiedzieć "r" i np zamiast "rowerek" mówiłam "lowelek" i takie słowa z literką" r" mówiłam z " l " .

2014-04-10 11:42

Właśnie nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę wiele ćwiczeń możemy z dzieckiem wykonywać w domu. Dariolka dobrze, że udało Ci się umówić z tą znajomą, ja mam siostrę po studiach logopedycznych i trochę zna się w temacie i bardzo się cieszę, bo w naszym kraju do logopedy na NFZ ciężko się dostać.

2014-04-09 14:01

Powodzenia dziewczyny! :) Pewnie juz cały internet przeszukałaś ale moze akurat takich cwiczen nie masz .. Puszczanie baniek mydlanych blizywanie językiem ust dookoła, lizanie lizaka lub łyżeczki miodu oddalonych od buzi na długość języka, próby sięgania językiem do nosa, cmokanie, naśladowanie galopującego konia klaskając językiem. wypychanie językiem policzków układanie języka w kształt szpilki, rurki, łyżeczki szybkie i wolne powtarzanie tttttttt. `Nie powtarzaj po dziecku źle wypowiedzianych wyrazów, tylko poprawiaj je` takie cos znalazłam :) http://logopeda.pl/Jak-korygowac-najczesciej-wystepujaca-wade-wymowy-u-dzieci--jaka-jest-seplenienie,998

2014-04-09 09:23

Tak,ona jest mądra jak na swój wiek-wszyscy mi to mówią,którzy ją znają. Znajoma umówiła mnie ze swoją znajomą,która jest logopedą i która pracuje z dziećmi,także fajnie- udało się nam.A ja już zaczęła ćwiczyć z Julką proste ćwiczenia:)

2014-04-08 21:28

no z tego co wnioskuje po Twoich wypowiedziach na forum , masz madre dziecko jak na 3,5 ...takze ćwicz , rob co mozesz a zaowocuje na pwno :)