Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (275 Wątki)

2,5 i nie mówi :(

Data utworzenia : 2018-07-04 15:18 | Ostatni komentarz 2023-01-24 13:53

rozynska.marlena

15861 Odsłony
84 Komentarze

Cześć dziewczyny. Chciałabym się zapytać kiedy wasze maluszki zaczeły mówić .. Mój młodszy syn ma 2,5 roku a dalej mówi bardzo mało tylko jakieś podstawy typu mama , tata i tyle. Wiem że rozumie co ja do niego mówie bo np powiem przynieś butelke idzie i przyniesie. Dużo osób mówi że ma jeszcze czas do 3 roku życia i że chłopcy rozwijają sie później co sądzicie ?

2019-03-05 21:57

Zamarancza dzięki na pewno spróbuję poprzez zabawę, ja stara matka sama na to nie wpadłam

2019-03-05 20:13

Niestety pediatrzy bardzo często uspokajają, że jest jeszcze czas, a czas leci nieubłaganie. Najlepiej udać się jak najszybciej do logopedy lub neurologopedy, bezpłatnie np. w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub prywatnie. Logopeda powinien przeprowadzić z rodzicem szczegółowy wywiad dotyczący przebiegu ciąży, porodu, przebiegu rozwoju dziecka. Oceni rozwój aparatu artykulacyjnego, sprawdzi sposób jedzenia, gryzienia, połykania. Sprawdzi rozumienie poleceń, naśladownictwo. Może skierować na badanie słuchu, do laryngologa, żeby np. wykluczyć przerost trzeciego migdałka, ewentualnie do neurologa. Zaleci zabawy stymulujące rozwój mowy. Im szybciej zaczniecie, tym szybsze będą efekty.Na początek proponuję całkowicie odstawić wysoką technologię tj. telewizor włączony nawet w tle, telefony, tablety (jeśli takie się pojawiają),grające zabawki. Odpowiedzieć sobie na pytanie czy moje dziecko oddycha swobodnie nosem (buzia zamknięta w czasie snu i zabawy), czy ma często katar? Czy wskazuje paluszkiem na obrazki, czy utrzymuje z nami kontakt wzrokowy? Jak się z nami próbuje komunikować, czy słowa próbuje zastępować gestami? Czy denerwuje się jeśli nie jest rozumiany? Wprowadzcie też zabawy w naśladowanie odgłosów zwierząt, mogą to być na początek tylko samogloski. Polecam serię o Puciu oraz serię do słuchania w dużych słuchawkach Słucham i uczę się mowić. No i jak najszybciej do logopedy

2019-03-05 08:15

Paulina spróbuj taką zabawę, że kiedy mówisz mu np. SMOK to zwróć uwagę, aby patrzył na Ciebie i mów SSSSSSSSSSSSMOK akcentuje mocno poczatki, żeby spodobało mu się np. Syczenie. To rozwija mowę i dzięki temu tez ćwiczy. Bawcie się językiem. Dotykanie nosa, brody, zwijanie w trabke, oblizywanie ząbków :)

2019-03-05 07:22

Niema sie co martwić ma jeszcze czas, moja córka bardzo duzo mówiła ale po swojemu, a tak to tez tylko podstawowe słowa pić,siusiu, mama,tata. Kiedy poszla dk przedszkola zaczęła nam juz dużo więcej mówić, teraz ma juz 7 lat i straszna z niej gaduła

2019-03-04 13:14

U mnie córka mówi podstawy mama, tata, baba, dada, buju, ba, papa, tak, nie. Rozumie to co mówi i wie o co chodzi jak ja do niej mówię klask klask i wtedy ona klaszcze.

2019-02-28 23:31

Ja staram się z nim uczyć powtarzam kot a on do mnie i tak po swojemu. Oczywiście nie martwię się bo moja Hanka jeszcze później zaczęła. No ale jednak chciałabym żeby już mówił

2019-02-28 23:25

Ale takie wymyślone nazywanie U dzieci traktowane jest jako słowo. Wiadomo, że trzeba uczyć dzieci poprawnego nazewnictwa, ale jeśli próbuje się porozumieć po swojemu to jest ok. Ważne, że go rozumiesz

2019-02-28 22:14

U nas niestety niam to i picie i jedzienie. Potrafi pokazać części ciała ale nie mówi tylko pupa i cyce haha na kota mówi cici na pieska hau auto to brum