Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego.

Data utworzenia : 2013-04-22 16:04 | Ostatni komentarz 2024-02-05 17:12

a.a_redzimska

5659 Odsłony
18 Komentarze

Może komuś się przyda takie rozwiązanie. Ja z tego skorzystałam wracając do pracy przy moim pierwszym dziecku. Osoba, która może korzystać z urlopu wychowawczego ma prawo skorzystać z opcji tzw obniżenia wymiaru czasu pracy. Maksymalne obniżenie czasu pracy pracy to pół etatu. Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia takiego wniosku – warunek – trzeba go złożyć min 2 tygodnie przed planowanym powrotem do pracy. I kolejny plus takiego rozwiązania to to, że pracodawca nie ma prawa przez 12 miesięcy zwolnić takiego pracownika paragraf 186 (8) Kodeku pracy. A dokładnie – pisząc wniosek powołujemy się na artykuł 186 (7) kodeksu pracy. We wniosku musimy jasno napisać, że: - jesteśmy osobą uprawnioną do korzystania z urlopu wychowawczego od kiedy i do kiedy chcemy korzystać ze zmniejszenia etatu. i że z tej opcji nie korzysta drugi z rodziców. A tu treść artykułów z kodeksu pracy: " Art. 186(7) § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Art. 186(8) § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. " Ja się nie obawiałam tego, że mnie zwolnią po powrocie do pracy, ale chciałam skorzystać z tej opcji i wróciłam do pracy na pół etatu. Dla chętnych mogę podać wzór takiego wniosku.

2023-09-15 09:42

<a href=«https://www.reddit.com/»target="_blank">!</a>

2022-09-24 19:12

Rozwiązanie fajne. Choć pewnie nie u wszystkich pracodawców możliwe do zrealizowania w praktyce.

2022-09-20 16:37

Też mam zamiar po powrocie z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego skorzystać z tej opcji. Zapisze wtedy syna do przedszkola i zobaczymy jak przebiegnie adaptacja a godziny pracy na pół etatu idealnie mi będą odpowiadać by odebrać synka

2022-08-30 00:17

Warto skorzystać jeżeli praca jest blisko miejsca zamieszkania. W moim przypadku przy obecnych cenach na rynku nie zarobiłbym na 1/2 etatu na dojazdy do pracy :((

2022-05-08 14:14

Tutaj we wpisie jest przejrzyście napisane jakie dokumenty składać w jakiej sytuacji dotyczącej urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego czy obniżenia wymiaru czasu pracy: https://kadrywpigulce.pl/urlop-rodzicielski-2021/. Zdecydowanie bardziej przejrzyste wyjaśnienie niż w rządowych ustawach ;)

2022-01-10 09:19

Dziewczyny, kto się orientuje: sprawa dotyczy obniżenia wyniaru czasu pracy do pół etatu na umowę o pracę ale na czas oznaczony, powołując na art. 186 Kodeksu pracy 2 tygodnie przed końcem macierzyńskiego. Umowa się kończy 16 marca 2022, pracownik wraca na 0,5 etatu, jak taki manewr pracownika przekłada się na przedłużenie umowy? To jest umowa już trzecia na czas oznaczony 

2014-05-04 22:38

W takiej sytuacji urlop zaległy jest przeliczany na godziny. Jeśli ktoś miał zaległy urlop 26 dni na pełym etacie i odnicza do 1/2etetu to będzie do wykorzystania po zmianie etatu 208 godzin, czyli 52 dni w nowym etacie. Jednak zazwyczaj pracodawcy proszą o wykorzystanie urlopu zaległego bezpośrenio po macierzyńskim. To wskazanie z kodeksu pracy.

2013-12-26 21:30

Ja bym prosiła o wzór takiego wniosku