Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Podwyżka w ciąży

Data utworzenia : 2015-02-16 09:39 | Ostatni komentarz 2020-08-02 22:03

klio69

31801 Odsłony
25 Komentarze

Będąc w ciąży dostałam podwyżkę, która nie weszła w życie, gdyż na zwolnieniu otrzymywałam średnią z poprzedniego roku. Gdy zaczęłam otrzymywać 80% urlopu macierzyńskiego wg moich wyliczeń jest to już po uwzględnieniu podwyżki, aczkolwiek nie jestem w 100% pewna, paski płacowe nie dochodzą do mnie gdyż przebywając w pracy posiadałam swoje konto i mogłam je sobie drukować w domu nie mam takiej możliwości, a kadry znajdują się w zupełnie innym mieście niż ja pracuję. Czy któraś z Was byłą w podobnej sytuacji, że dostała podwyżkę na zwolnieniu i miała ona przełożenie na macierzyński? Poza tym jeśli nie wracałabym do pracy po macierzyńskim, a myślałabym o kolejnym zajściu w ciążę to czy ta podwyżka miałaby już rację bytu? Czy musiałabym kilka miesięcy popracować, by można było ją brać jako podstawę prawną do wypłaty 100% pensji związanej z przebywaniem na zwolnieniu.

2015-02-19 22:07

Macierzynskie jest wyliczane z ostatnich 12 miesiecy pracy, takze podwyzka sie tu nie wlicza.

2015-02-17 18:46

Dzięki Anna, rozwiałaś moje wątpliwości, aczkolwiek chyba pokuszę się jeszcze o wykonanie telefonu do moich kadr celem bliższego wyjaśnienie mi jeszcze tej mojej podwyżki i tego kiedy zacznie ona obowiązywać.

2015-02-17 18:05

Dziewczyny tu jest odpowiedź specjalisty: Podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, albo faktyczny okres zatrudnienia za pełne kalendarzowe m-ca, jesli niezdolnośc do pracy powstała przed upływem tego okresu. źródło:http://www.porady.egospodarka.pl/Wynagrodzenia-i-inne-swiadczenia/11293 Bardzo dużo się ostatnio słyszy o kontrolach ZUS w takich przypadkach, ponieważ ZUS może zakwestionować tą podwyżkę jeżeli była ona przyznana w momencie Twojego zwolnienia i pracodawca mógł mieć świadomość że do pracy już nie wrócisz. Zdarza się czasami tak że pracodawcy na prośbę pracownika podnoszą stawkę wynagrodzenia kobiecie która jest w ciąży i czasami ZUS podważa tą decyzję twierdząc że podwyżka była przyznana w celu wyłudzenia wyższego zasiłku. wtedy pracodawca musi udowodnić że wykonywałaś pracę dodatkową, na innym stanowisku , bardziej odpowiedzialną ale jeżeli Ty z racji tego że byłaś na L4 nie miałaś okazji wykonywać to nie sądzę żeby była ona brana pod uwagę, zresztą jak pisze specjalista - zasiłek wylicza się jako średnią z 12 miesięcy POPRZEDZAJĄCYCH powstanie niezdolności do pracy.

2015-02-17 11:23

Wydaje mi sie, ze jesli podwyzka jest związana ze zmiana stanowiska na wyzsze to macierzynski bedzie naliczany z podwyzki. najlepiej ebdzie jak zadzwonisz do swojego pracodawcy albo kadr by sie dowiedziec. U mnie w firmie kadrowa nie do konca ejst zorientowana jesli chodzi o prawa na macierzynskim i jak jeszcze bylam w ciazy co mi przysluguje co nie itp. moze i u ciebie w firmie uznali ze podwyzka wchodzi w zycie nie zaleznie od zwolnienia:)

2015-02-16 22:37

Nie sądzę aby podwyżka była wliczana do wysokości macierzyńskiego lub L4. Może dostałaś jakieś wyrównanie? Ja kilka miesięcy przed zajściem w ciążę dostałam cały etat , wcześniej pracowałam na pół etatu i w takiej sytuacji L4 i później macierzyńskie jest naliczane od wynagrodzenia za cały etat. Ale jeżeli dostałaś podwyżkę nie związaną ze zwiększeniem etatu to nie jest wliczana szczególnie że nie pracowałaś kiedy szef przyznał Ci podwyżkę tylko byłaś już na L4.

2015-02-16 22:16

Wg moich obliczeń macierzyński 80% (deklarowałam 80% na rok) wyliczany mam z tej pensji po podwyżce..Podwyżkę otrzymałam będąc na L4, była ona związana ze zmianą stanowiska na wyższe.

2015-02-16 21:21

dokładnie tak jak annawianna napisała stawka naliczana jest z okresu 12 miesięcy poprzedzające L4 więc i macierzyński tak będzie naliczany. Dopóki nie wrócisz do pracy z podwyżki nie skorzystasz niestety.

2015-02-16 11:07

Klio nie wiem czy dobrze doczytałam, podwyżkę dostałaś będąc na l4 czy jeszcze pracowałaś a jeżeli tak to jak długo i czy podwyżka była związana ze zmianą wysokości etatu np z połowy na cały? bo to by zmieniało postać rzeczy.