Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Kontrola zus w ciazy

Data utworzenia : 2019-03-26 01:55 | Ostatni komentarz 2022-09-20 16:35

konto usunięte

18824 Odsłony
30 Komentarze

Witam. Dziewczyny jestem w 28 tygodniu ciazy. Od 11 tygodnia przebywam na zwolnieniu lekarskim dzid dostalam wezwsnie na komisje Zus. Na poczatku zachorowalam na zapalenie nerek ktore ciagnelo sie bardzo dlugo, po 1 badaniach prenatalnych wyszly zle wyniki z krwi po ktorych musialam miec zrobiona amnipunkcje po ktorej zaleca sie odpoczynek. Bardzo podupadlam na zdrowiu psychiczmym okolo 2 miesiecy czekajac na wyniki. Lekarz prowadzacy sam zaproponowal zwolnienie i odpoczynek. Ponadto od poczatku ciazy cierpie na migrene i bole kregoslupa dodam tylko ze jestem fryzjerka i mam ciagly kontakt z chemia. W zwiazku z tym czego moze chciec ode mnie zus i czego oczekiwac po kontroli.? Bardzo sie stresuje.

2022-09-20 16:35

ZUS chce sprawdzić czy faktycznie jesteś w ciąży i dlaczego już jesteś na zwolnieniu lekarskim skontrolować co ci dolega że tak szybko jesteś na L4. Głównie najczęściej czy jesteś w ciąży bo wiele osób w ten sposób naciągalo i oszukiwało. Nie miałam kontroli z ZUS w ciąży.

2022-08-30 00:04

Będąc w ciąży na zwolnieniu nie bałam się żadnej kontroli. Jeżeli by taka się odbyła to popatrzyliby sobie jak pięknie np wymiotuje. Na pewno też nie zawahałabym się powiedzieć że w pracy przy różnych zapachach czy ciężarach jeżeli coś stanie się z moim dzieckiem to będzie ich wina bo kazali mi wrócić do pracy gdzie nieraz kobieta naprawdę fatalnie się czuje i nie jest w stanie rano wstać i jechać do pracy. Nie wiem czy taka kontrol tylko musi się poprostu odbyć czy cofają kobiecie to zwolnienie. Ja naprawdę nie byłabym dobrym pracownikiem w tamtym okresie chociażby ze względu na częstomocz oraz częste podjadanie po kęsie a w pracy ma się tylko jedną przerwę...

2022-07-21 16:21

Zus jak zus, ale u nas zatrudnili comperio i teraz każdy się pilnuje :P https://conperio.pl/

2022-07-01 09:12

Ale musisz wiedzieć, że już nie tylko ZUS kontroluje na L4, ale też firmy zewnętrzne, np. https://conperio.pl/. Polecam poczytać więcej, bo o problemy niestety łatwo. 

2022-06-30 13:23

Nie ma co się denerwować na zapas. Opinia i wyniki mówią same za siebie.

2022-05-16 17:27

Wiele osób mówi, że kobiet w ciąży nie kontrolują a to nieprawda. Ostatnio ZUS bardzo ostro wziął się za ciężarne. Szczególnie chodzi tu o przypadki gdy kobieta idzie do nowej pracy, zachodzi w ciąże i od razu na L4. Zus jest na tym sporo stratny bo prawie przez 2 lata wypłaca zasiłki, a wcześniej było bardzo mało składek płaconych. Stąd tyle kontroli.

Jeśli chodzi o sam fakt kontroli to ważne jest aby wskazać na zwolnieniu adres pod którym faktycznie się przebywa a nie adres np. zameldowania który często się nie pokrywa. Kontrole zazwyczaj przychodzą niezapowiedzianie i jeśli cię nie ma w domu musisz się wytłumaczyć gdzie byłaś. Do lekarza, czy apteki zawsze można iść, ale trzeba mieć na to dowód. 

Istotne jest to czy masz L4 chodzone czy leżące. Jeśli leżące to powinnaś być tylko w domu, a jeśli chodzone to możesz zawsze wyjść na spacer czy nawet po niezbędne zakupy.

Jeśli ZUS wysłał list to podejrzewam że chcą sprawdzić sam fakt choroby.

2022-05-08 14:08

Nie martw się na zapas, tutaj możesz poczytać o tym jak wygląda kontrola ZUS: https://kadrywpigulce.pl/zasady-przeprowadzania-kontroli-zwolnien-lekarskich/. 

2022-03-31 08:51

Podczas pandemii trochę było luzu i ZUS nie kontrolował w domu tylko telefonicznie z tego co słyszałam. Kontrole zazwyczaj zdarzają się jak np kobieta zaraz po zawarciu umowy przechodzi na L4 a do tego wysoka pensja.