Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zabawy (160 Wątki)

Nauka literek i cyferek przez zabawę i skojarzenia

Data utworzenia : 2014-03-14 19:41 | Ostatni komentarz 2021-05-05 19:16

kusia_ss

6634 Odsłony
58 Komentarze

Drogie mamy, jakie macie sposoby na naukę cyferek i literek? Ja na początek zapoznałam córkę z "Abecadłem" J.Tuwima. Bajeczka była kolorowa, pięknie ilustrowana i w głowie zostały literki wymienione w wierszu (tym bardziej, że w wierszyku są użyte wszystkie literki potrzebne do zapisania jej imienia). Później nauka alfabetu i cyferek odbywała się na zasadzie skojarzeń i podobieństw. "C" wygląda jak rogalik, "E" jak grzebień, "8" jak bałwanek, itd. Córka ma obecnie nieco ponad 4 lata i potrafi całkiem płynnie składać literki. Potrafi też zapisać ze słuchu podyktowany i przeliterowany przeze mnie wyraz. A wy jak uczycie swoje dzieci? Co przynosi najlepszy rezultat? No i przede wszystkim, w jakim wieku jest najlepszy czas żeby zacząć takie zabawy?

2014-03-15 11:56

Ja ostatnio miałam wyzuty ze za bardzo małą edukuję i nieco odpuściłam;) Mała uwielbiała rysować i nadal to lubi;) pisałam jej wyrazy i mówiłam co jest tam napisane oczywiscie proste słowa typu mama tata ciocia... mala w wieku 1,5 potrafiła te wyrazy odczytać było ich ok 10 słów teraz trenowałyśmy z literkami, część z nich zna z wyrazów czasami pytała jaka literka jest w ksiażce poczatkująca bajkę ;) co szybko utkwiło jej w pamięci. W internecie można znaleźć sporo wydruków szlaczków jak i cyferek do nauki pisania, jednak to raczej dla starszych dzieci

2014-03-15 11:31

Ja literek staram się uczyć na zasadzie m jak mama, t jak tata, niektóre literki sa podobne do siebie dlatego na zasadzie skojarzeń może łatwiej to przychodzić. Co do Twojego Kusia sposobu tez korzystam. teraz mam z zamiarze kupić taką tablicę magnetyczną z jednej strony a z drugiej zwykła do kredy i na tej tablicy będziemy uczyć się rozpoznawania literek i cyferek (tych magnetycznych przyklejanych) mam też w domu kostki z literkami ale jakoś nie bardzo mała się przez to uczy. czasem jak się bawimy to np liczymy sobie ile koralików ma zabawka, albo ile krążków. Dla chłopców będzie fajna zabawa w liczenie wagoników (na razie nie mamy takich zabawek bo maluch jeszcze za mały na tego typu zabawki). Ja myślę, że im wcześniej tym lepiej jak dziecko zaczyna mówić coś więcej niż tylko pojedyncze słowa. Ja nawet nie pamiętam kiedy zaczęłam z córką bawić się w powtarzanie liczenia. Co do nauki pisania pomocne są takie książeczki w wykropkowanymi cyferkami czy literkami.dzieciom łatwiej się uczy danej pisowni literek czy cyferek, wyrabia sobie nawyk.