Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (586 Wątki)

Tata w związku nieformalnym - prawa i obowiązki

Data utworzenia : 2017-03-07 17:09 | Ostatni komentarz 2018-05-09 08:53

Redakcja LOVI

3107 Odsłony
20 Komentarze

Coraz częściej na założenie rodziny decydują się pary żyjące w związku nieformalnym. Bywa, że ojcowie dzieci z takich związków mają wątpliwości co do przysługujących im praw lub ciążących na nich obowiązków. Sprawdziliśmy czym się różni ich sytuacja od sytuacji małżonków.

2017-04-08 08:58

ninka, podobnie jeśli chodzi o koszty związane z porodem, lekami, szpitalem, wyprawką dla dziecka, można wówczas pozwać ojca dziecka o udział w tych kosztach. Prawdę mówiąc mało która kobieta wie w ogóle o istnieniu takich przepisów.

2017-04-07 00:08

Szkoda, że nie wiedziałam o tym, że mojemu partnerowi też należy się opieka nade mną w czasie porodu. Tak może z innej beczki ale też przydatne, jesli kobieta jest w ciąży a z jakiegoś powodu nie jest razem z ojcem dzieckai nie są małżeństwem, ma prawo jeszcze przed porodem ubiegać się o zapłacenie przez (wtedy jeszcze domniemanego) ojca kosztów jej utrzymania na 3 miesiące przed porodem i dziecka przez 3 miesiace od porodu. I w czasie tych 3 miesiecy ma czas na wytoczenie powodztwa o uznanie ojcostwa i "prawdziwe" alimenty.

2017-03-28 20:16

Silver, jakby to jeszcze jej wina była, a to przecież przepisy i już, no ale rozumiem, że mógł czuć się źle w tej sytuacji. Nadiali, i to bardzo rozsądne właśnie posunięcie. Wiadomo, że po porodzie różnie może być, a po co dodatkowo komplikować sobie życie, skoro wystarczy tylko zadbać o pewne sprawy wcześniej.

2017-03-27 22:11

Ja takich par nie mam w otoczeniu, ale niestety rozwiedzionych znajomych jest trochę. Szkoda w tym wszystkim dzieci

2017-03-27 09:42

Zgadzam się:) Przydatny artykuł , bo faktycznie coraz więcej ludzi nie nie żyje w małżeństwie. My akurat mieliśmy jasną sytuacje , bo decydowaliśmy się na dziecko po ślubie:)

2017-03-23 15:47

Artykuł jak najbardziej pomocny.Bowiem coraz więcej takich par żyjących na "kocią łapę".

2017-03-13 11:15

Bardzo dobrg artykuł . Brakowało mi go 2 lata temu kiedy byłam w ciąży. Dodam tylko od siebie że uznanie ojcostwa najlepiej załatwić jeszcze będąc w ciąży. Pojechaliśmy oboje z partnerem i złożyliśmy oświadczenie że to on jest ojcem dziecka. Potem po narodzinach kiedy my jeszcze lezalysmy w szpitalu, partner pojechal do urzędu zgłosić narodziny, nadać numer pesel i odebrać akt urodzenia. Jeśli nie zrobilibyśmy tego wcześniej to sam nic nie mógłby załatwić. A nie byłoby mi łatwo jeździć po cesarce i z noworodkiem po urzędach.

2017-03-09 15:39

Super artykuł. Ja właśnie jestem w takiej sytuacji i dobrze poczytać i się dowiedzieć. Dziękuję