Ciąża i poród (1649 Wątki)

Poród z Doulą

Data utworzenia : 2020-05-16 10:57 | Ostatni komentarz 2020-06-13 15:06

wioleczek100

476 Odsłony
114 Komentarze

Hej dziewczyny :) ja co prawda nie szykuję się do porodu ale postanowiłam wrzucić nowy temat .Powiedzcie mi czy macie jakieś doświadczenia z Doulą ?Czy któraś z Was lub znajomych korzystała z takiej pomocy przy i po porodzie?Ja osobiście znam jedną aczkolwiek nie jestem aż tak otwarta na nowości ,wolałam skorzystać z pomocy położnej.Temat może trochę kontrowersyjny,może trochę niedoceniany na polskich porodówkach ,ale myślę,że godny uwagi.Podzielcie się swoją wiedzą,może którejś mamie się przyda.Przybliże trochę temat.

 

Kim jest doula?
Doula (z greckiego) - to kobieta "która służy". Współcześnie oznacza osobę, która w profesjonalny sposób wspiera fizycznie oraz emocjonalnie kobietę rodzącą i w połogu, dostarcza jej niezbędnych informacji i udziela praktycznych wskazówek. Doula rozumie i chroni fizjologiczny przebieg porodu, odpowiada na emocjonalne potrzeby kobiety na każdym jego etapie. Pozostaje z rodzącą przez cały czas trwania porodu, towarzyszy jej w pierwszych dniach macierzyństwa.

Obecność douli jest ważna!
Badania wykazały, że dzięki obecności douli:

  • skraca się czas porodu,
  • zmniejsza się ryzyko porodu zabiegowego czy cesarskiego cięcia,
  • rodząca lepiej radzi sobie ze skurczami, ma mniejszą potrzebę sięgnięcia po środki przeciwbólowe,
  • pogłębia się więź i poprawia współpraca między rodzącą a jej partnerem,
  • rodząca ma większe poczucie kompetencji jako matki,
  • rzadziej występują problemy z karmieniem piersią.

Zadania położnej a zadania douli
Podstawową różnicą między położną a doulą jest to, że położna ma wykształcenie medyczne i w związku z tym jest uprawniona do medycznej opieki nad kobietą w czasie ciąży i porodu. To ona wykonuje wszystkie badania, obserwacje i podejmuje decyzje. Ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia swojej pacjentki.

Doula najczęściej nie ma wykształcenia medycznego. Jeśli mieszka w kraju, gdzie usługi douli są popularne ma zazwyczaj za sobą kurs przygotowujący ją do tej roli. Kształcenie douli trwa o wiele krócej niż kształcenie położnej. Tak więc, o ile położna może być jednocześnie doulą w czasie porodu, doula nie może zastąpić położnej.

Do głównych zadań douli należy zapewnienie emocjonalnego wsparcia i komfortu rodzącej. W odróżnieniu od położnej, która może być zaangażowana w opiekę nad wieloma kobietami jednocześnie, doula poświęca czas i swoją uwagę tylko jednej osobie w sposób nieprzerwany.

Doula pomaga kobiecie w radzeniu sobie ze skurczami, jest z nią w fizycznym kontakcie. Dotyka ją delikatnie, aby dodać jej otuchy, ale też masuje w zdecydowany sposób, aby przynieść ulgę w skurczu. Ociera pot z czoła i chwali rodzącą. Gdy jest taka potrzeba, oddycha razem z nią, wydaje dźwięki. Pełni też rolę łącznika między rodząca/parą a personelem medycznym. Informuje i dba o to, aby informacje przekazywane przez położną lub lekarza były zrozumiałe.

Rola douli nie kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Tuż po porodzie czuwa nad pierwszym kontaktem między matką a dzieckiem, i dba o to, aby karmienie rozpoczęło się w sposób prawidłowy. Dba o komfort matki również po porodzie - pomaga jej umyć się, pamięta o jedzeniu. Odpowiada na pytania i wątpliwości młodych rodziców.

2020-06-13 15:06

Paulinek i super najważniejsze, że się sprawdził w swojej roli :) 

2020-06-12 17:01

Miałam okazję poznać pana Krzysia, o którym wcześniej pisałam... już na izbie przyjęć powitał mnie i zaprosił na badanie KTG, potem pomógł przedostać się na oddział patologii szpitala i był bardzo miły, pomocny, żartowniś z niego... ogólnie bardzo pozytywne wrażenie na mnie wywarł... potem na oddziale położniczym był jeszcze jeden Pan, który równie profesjonalnie się nami opiekował, zawsze bardzo miły, uczynny i pomocny... faceci jednak tam też się sprawdzają, czasem ich siła i wsparcie są bardzo pożądanymi cechami, rozładowują atmosferę w świecie bab

2020-06-07 22:34

Oj tak... Kobiety kobiet nie rozumieją ... Też to zauważyłam.

Ogólnie nie ograniczam i nie wrzucam do jednego worka, dla mnie obsługa powinna być profesjonalna. Nieważne czy to facet czy babka. 

2020-06-03 11:39

Ll!a dokładnie. Ja mam takie same zdanie :) 

2020-06-02 13:30

Każdy z nas ma inne zdanie na temat tego czy położna czy poloznik najważniejsze jest to aby opieka była na dobrym poziomie i fachowa

2020-06-02 11:56

Często właśnie kobietom brakuje współczucia w stosunku do drugiej kobiety. Nie wiem skąd to się bierze. Dlatego myślę, że skoro mężczyzna sprawdza się dobrze jako ginekolog to i jako położnik się pewnie sprawdzi :) 

2020-06-01 21:18

Ja chyba bym wolała poloznika, uważam, ze faceci są bardziej delikatni jeżeli chodzi o te sprawy. Byłam badana dużo razy i przez kobiety i facetów i zdecydowanie wolę mężczyzn. 

2020-06-01 11:22

Ja nie trafiłam nigdy na mężczyznę więc pewnie dziwnie bym się poczuła bo kobieta zazwyczaj ma doświadczenie na samej sobie. No ale lekarze ginekolodzy też nie mają doświadczeń a są dobrzy więc wszystko zakexy6od wiedzy