Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2169 Wątki)

Higiena po porodzie

Data utworzenia : 2015-09-22 11:40 | Ostatni komentarz 2019-10-20 16:11

Marzena.Partas

3301 Odsłony
48 Komentarze

Pielęgnacja rany poporodowej u kobiet, które rodziły drogami natury jest nieco inna niż u tych, które przebyły operację cięcia cesarskiego. Dla jednych i drugich jest jednak wspólna zasada pielęgnowania – rana ma być sucha, czysta i ma mieć dostęp powietrza. Krocze po porodzie wymaga zawsze szczególnej uwagi, po operacji ważna jest także blizna po cięciu cesarskim. Odpowiednia higiena po porodzie sprawi, że rany poporodowe szybko staną się jedynie wspomnieniami. KROCZE PO PORODZIE Higiena po porodzie to jedna z kwestii, warunkujących zdrowy połóg. Szczególnie ważna jest wtedy, gdy w czasie porodu wykonano nacięcie krocza. Aby rana dobrze się goiła, niezbędne jest prawidłowe środowisko w obrębie skóry krocza. Należy regularnie zmieniać podpaski, aby utrzymać czystość, suchość i ograniczyć ilość bakterii. Częstotliwość jest bardzo indywidualna i zmienna w czasie. Im odchody połogowe są bardziej intensywne, tym należy to robić częściej – podpaska musi być zawsze zmieniona w przypadku zabrudzenia. Ta sama zasada dotyczy bielizny. Jeśli zostanie zabrudzona, trzeba ją wymienić na świeżą. Najlepiej, aby bielizna była bawełniana. Można używać także specjalnych siateczkowych majtek poporodowych. Musi to być bielizna nieuciskająca, dająca dostęp do powietrza. Zasada ta dotyczy także ubrania. Niezależnie od tego czy kobieta miała niewielkie pęknięcie krocza czy też rozległe nacięcie, krocze należy pielęgnować z równą starannością i systematycznością. Po każdym skorzystaniu z toalety, krocze trzeba umyć ciepłą wodą z mydłem (hipoalergicznym, świetnie sprawdza się „Biały Jeleń”), następnie osuszyć czystym suchym ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. W przypadku korzystania z ręcznika materiałowego należy przeznaczyć go tylko w celu osuszania krocza i często zmieniać. Aby nie doprowadzić do zakażenia cewki moczowej i pochwy bakteriami bytującymi w odbycie, krocze należy osuszać w kierunku odbytu, a więc od cewki moczowej, poprzez pochwę, do odbytu. Dobrze jest nie siadać na toaletę bezpośrednio, najlepiej podłożyć pod ranę czystą podpaskę, ligninę itp. (dotyczy to głównie bocznego nacięcia krocza). Rzeczą oczywistą jest, aby myć ręce przed i po każdym skorzystaniu z toalety. Możesz także dezynfekować krocze preparatem Octenisept, w celu zabicia drobnoustrojów. Jest to szczególne miejsce, narażone na wiele bakterii, wirusów, grzybów, w związku z tym dezynfekcja jest zalecana. Istotne, choć często lekceważone, jest wietrzenie krocza. To nic innego jak pozostanie bez bielizny, aby umożliwić kontakt krocza z powietrzem. Leżąc w łóżku mama może zdjąć bieliznę podkładając tylko podpaskę i nakrywając się cienką powloką, robiąc tzw. „namiot”. Dzięki temu krocze goi się szybciej i lepiej. RANA PO CIĘCIU CESARSKIM Higiena po porodzie dotyczy także rany po cięciu cesarskim. Początkowo rana osłonięta jest jałowym opatrunkiem, należy dbać o jego czystość i suchość. W przypadku zamoczenia go, czy zabrudzenia, trzeba zamienić opatrunek na czysty. Zostanie on zdjęty około drugiej doby. Rana natomiast nadal musi pozostać czysta i sucha. Ranę należy myć regularnie i często ciepłą wodą z delikatnym, hipoalergicznym mydłem (Biały Jeleń). Osuszyć czystym jednorazowym ręcznikiem, bądź gazą. Do dezynfekcji rany używaj preparatu Octenisept, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Tak samo, jak w przypadku krocza, rana musi mieć dostęp do powietrza, w związku z tym bielizna powinna być na tyle luźna, aby kończyć się nad raną. Bielizna, jak i ubranie musza być przewiewne, wygodne, nieuciskające. CO MOŻE NIEPOKOIĆ Pielęgnując ranę pooperacyjna, należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące oznaki, typy zaczerwienienie, wysięk ropy, krwawienie z rany, bolesność, bądź towarzysząca im gorączka. W przypadku zauważenia, któregokolwiek z powyższych objawów, konieczne jest zwrócenie się do lekarza. Jeśli zostały założone szwy niewchłaniane, należy zwrócić się w wyznaczonym terminie w celu ich zdjęcia.

2019-10-20 16:11

Ja skupiłam się tylko na myślę szarym i Tantum Rosa. To mi wystarczyło. Nie szukałam innych produktów w ciąży i połogu. A tak na codzien mam płyn do higieny z żurawiną 

2019-10-20 15:10

Pcheła, nie poleciłam Ci go, tylko zapytałam, czy używałaś, skoro się wypowiadasz na ten temat:) Każdego indywidualny wybór co stosuje do pielęgnacji. To absolutnie nie miał być atak, tylko stwierdzam fakt, że taki składnik zawiera ten płyn. Nie podrażnia Cię, to wspaniale, ale jeśli ktoś ma wrażliwą skórę i dba o to, aby jego kosmetyki były oparte na NATURALNYCH składnikach nie powinien decydować się na takie firmy jak np Ziaja, ponieważ większość kosmetyków z tej firmy nie ma super naturalnego składu. 

2019-10-20 14:51

Zgodzę się, że każde ciało inaczej może reagować na dany produkt coś co bezie rewelacyjne i polecane przez 90 procent dla 10 może być uczulające i odwrotnie, dlatego dobrze jest sprawdzić dany produkt na sobie i dopasować indywidualnie, ciało jak każda z nas zauważa samo nam podpowie co dla nas jest dobre a co złe.

Konto usunięte

2019-10-20 14:28

to_ja_Aga_K - nie, nie próbowałam płynu, który TY polecasz. Ale nie muszę go próbować. Nigdzie nie napisałam, że on jest zły. Nie próbowałam - nie oceniam. Proste. Próbowałam Ziaji "Mamma mia" i używam go od 2 lat. Używałam przed pierwszym porodem, tuż po porodzie oraz w drugiej ciąży. I muszę Cię zmartwić: nie wysusza mi skóry i nie podrażnia. Czyli składnik, o którym piszesz i który "powinien i musi" wysuszać wcale tego nie robi... Kolejny dowód na to, że sam skład to nie wszystko, a każda skóra inaczej reaguje. 

2019-10-19 20:55

Każdy poleca produkty które u niego sie sprawdziły. Jednak jednen produkt może u jednej osoby się sprawdzić a dla drugiej okazać się może wysuszający. Każda skóra inaczej reaguje

2019-10-19 18:12

Pcheła, czy próbowałaś tego płynu o którym pisałam?

Oczywiście skóra różnie reaguje, ale to, że ten płyn z Ziaji, który "polecasz" ma bardzo wysuszający składnik, to jest po prostu fakt. 

Konto usunięte

2019-10-19 16:37

to_ja_Aga_K - dziękuję za polecenie, ale nie skorzystam. Dla mnie liczy się praktyka i własne doświadczenia, a nie teoria. Moje doświadczenia z informacjami sroki często się różnią. I niestety nie zawsze to co ona poleca jest dobre dla mnie, mojej skóry i mojego dziecka. Trzeba pamiętać, że teoria to nie wszystko, a każda skóra jest inna i inaczej reaguje. 

2019-10-17 13:35

Magicznypazur a próbowałaś Tantum Rossa?