Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2182 Wątki)

Żylaki warg sromowych

Data utworzenia : 2013-01-20 09:57 | Ostatni komentarz 2020-05-25 10:00

monika_b

31386 Odsłony
21 Komentarze

Kiedy wydawało mi się, że nic gorszego od hemoroidów i zgagi nie może mi się w ciązy przytrafić, okazało się, że jest jednak coś gorszego….. żylaki warg sromowych. Dużo o tym czytałam i konsultowała tą przypadłość z lekarzem, więc może Wam się przyda takie kompendium wiedzy na ten temat. Żylaki najczęściej tworzą się pod kolanami, w pachwinach, na łydkach, w okolicach odbytu ale też i na wargach sromowych. Żylaki są dość powszechną przypadłością ciężarnych, a te na wargach sromowych są chyba najbardziej kłopotliwe. Za ich powstawanie odpowiada podwyższony poziom progesteronu i estrogenu. Przez co żyły są bardziej podatne rozciąganie, nie bez znaczenia jest zwiększony przepływ krwi w obrębie miednicy. W zdrowych żyłach, występujące zastawki, które się szczelnie się domykają. Dzięki temu krew może swobodnie przepływać w kierunku serca. Gdy zastawki te nie są szczelne, pewna ilość krwi pozostaje w żyłach. Powoduje to wzrost ciśnienia w naczyniach i rozpierając ich ścianki, coraz bardziej je osłabia (robią się stopniowo coraz cieńsze), a po pewnym czasie trwale się rozszerzają. Pojawiają się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy to macica mocno uciska główną na dolny odcinek żyły głównej dolnej oraz żył biodrowych. Często te zmiany są dziedziczne, oraz ich powstawaniu sprzyjają też różne czynniki związane m.in. z trybem życia, odżywianiem się, nadwagą. Żylaki mogą pojawić się na jednej wardze jaki i na obu (jak w moim przypadku). Krocze bardzo boli, szczególnie przy jakimkolwiek dotyku. Czasem może nawet krwawić. Nie bardzo pomaga tu zmiana pozycji ze stojącej na siedzącą. Kobiety, które mają problem z żylakami nóg, są w grupie zwiększonego „ryzyka”. Co może pomóc: o leżenie w pozycji Simsa (leżenie na lewym boku z udami podciągniętymi w stronę brzucha, który jest zwrócony do dołu) z poduszką pod pośladkami, o leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami , o unikanie pozycji stojącej i zastępowanie jej siedzącą, o unikanie obcisłej (zwłaszcza w kroku) odzieży, która zaburza odpowiednie krążenie, o krótkie, ciepłe prysznice zamiast długich, gorących kąpieli, o zaleca się ruch, głównie spacery zawsze w wygodnym obuwiu. Nie wolno leczyć się na własną rękę! Generalnie jest tak, że żylaków w ciąży się nie leczy, a przypadłość ta jest lekceważona przez lekarzy. Natomiast wiem, że istnieją leki homeopatyczne działające miejscowo, w celu łagodzenia objawów ale o tym, czy to stosować powinno się skonsultować z lekarzem. Żylaki sromu nie stanowią też wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, taką opinię usłyszałam od swojej ginekolog, nawet gdy istnieje obawa, że mogą popękać. Chociaż opinie na ten temat wśród lekarzy są podzielone, bo uważa się, że zaawansowane żylaki sromu mogą być wskazaniem do wykonania ciecia. Żylaki sromu powinny samoistnie ustąpić po porodzie. Gdy to nie nastąpi podejmuje się leczenie lub zapada decyzjao ich chirurgicznym usunięciu. U mnie, żylaki minęły samoistnie. Rodziłam w sierpniu, więc chodziłam w bardzo przewiewnych rzeczach, w dom zawsze bez majtek . No i dużo bardzo dużo się ruszałam. Poród na szczęscie bez żylaków!!!!!! Jak było u Was, miała któraś z Was coś takiego?

2013-01-20 20:35

Tylko najgorzej bo jak ja chce to mąż nie chce ,a jak on chce to ja nie :>

2013-01-20 20:06

Emileczka, miejmy nadzieję, że po ciąży Ci ustąpi. Za to zazdroszczę seksu w ciąźy... my niestety mieliśmy abstynęcję do 37tc.

2013-01-20 19:37

Ja obecnie mam tą przypadłość żylaki sromu, nie mijają mi a poród się zbliża . Nie przeszkadzają mi bardzo, tylko jak spuchną mi po seksie, to wtedy czuję taki dyskomfort i taka spuchnięta. Nie boli mi to ,ale to nic fajnego. Ginekolog niestety mi niczego nie przypisywała, mówiła ,że nie stanowią kłopoty przy porodzie, co wg mnie jest bzdurą bo jeśli mi spuchną przy porodzie , a to na pewno to będzie bardzo bolało , nie daj boże będą mi musieli naciąć krocze to co wtedy po żylakach będą cieli i tym samym wiele bólu dodatkowego i dłuższe gojenie. Kto tego nie miał niech się cieszy

2013-01-20 18:47

szczerze tez pierwsze slysze, ale dobrze ze nie musialam tego doswiadczyc

2013-01-20 14:12

Nie wiedziałam nawet o takij przypadłości... Nic przyjemnego czytając opis ;/