Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2169 Wątki)

Żylaki warg sromowych

Data utworzenia : 2013-01-20 09:57 | Ostatni komentarz 2020-05-25 10:00

monika_b

31240 Odsłony
21 Komentarze

Kiedy wydawało mi się, że nic gorszego od hemoroidów i zgagi nie może mi się w ciązy przytrafić, okazało się, że jest jednak coś gorszego….. żylaki warg sromowych. Dużo o tym czytałam i konsultowała tą przypadłość z lekarzem, więc może Wam się przyda takie kompendium wiedzy na ten temat. Żylaki najczęściej tworzą się pod kolanami, w pachwinach, na łydkach, w okolicach odbytu ale też i na wargach sromowych. Żylaki są dość powszechną przypadłością ciężarnych, a te na wargach sromowych są chyba najbardziej kłopotliwe. Za ich powstawanie odpowiada podwyższony poziom progesteronu i estrogenu. Przez co żyły są bardziej podatne rozciąganie, nie bez znaczenia jest zwiększony przepływ krwi w obrębie miednicy. W zdrowych żyłach, występujące zastawki, które się szczelnie się domykają. Dzięki temu krew może swobodnie przepływać w kierunku serca. Gdy zastawki te nie są szczelne, pewna ilość krwi pozostaje w żyłach. Powoduje to wzrost ciśnienia w naczyniach i rozpierając ich ścianki, coraz bardziej je osłabia (robią się stopniowo coraz cieńsze), a po pewnym czasie trwale się rozszerzają. Pojawiają się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy to macica mocno uciska główną na dolny odcinek żyły głównej dolnej oraz żył biodrowych. Często te zmiany są dziedziczne, oraz ich powstawaniu sprzyjają też różne czynniki związane m.in. z trybem życia, odżywianiem się, nadwagą. Żylaki mogą pojawić się na jednej wardze jaki i na obu (jak w moim przypadku). Krocze bardzo boli, szczególnie przy jakimkolwiek dotyku. Czasem może nawet krwawić. Nie bardzo pomaga tu zmiana pozycji ze stojącej na siedzącą. Kobiety, które mają problem z żylakami nóg, są w grupie zwiększonego „ryzyka”. Co może pomóc: o leżenie w pozycji Simsa (leżenie na lewym boku z udami podciągniętymi w stronę brzucha, który jest zwrócony do dołu) z poduszką pod pośladkami, o leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami , o unikanie pozycji stojącej i zastępowanie jej siedzącą, o unikanie obcisłej (zwłaszcza w kroku) odzieży, która zaburza odpowiednie krążenie, o krótkie, ciepłe prysznice zamiast długich, gorących kąpieli, o zaleca się ruch, głównie spacery zawsze w wygodnym obuwiu. Nie wolno leczyć się na własną rękę! Generalnie jest tak, że żylaków w ciąży się nie leczy, a przypadłość ta jest lekceważona przez lekarzy. Natomiast wiem, że istnieją leki homeopatyczne działające miejscowo, w celu łagodzenia objawów ale o tym, czy to stosować powinno się skonsultować z lekarzem. Żylaki sromu nie stanowią też wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, taką opinię usłyszałam od swojej ginekolog, nawet gdy istnieje obawa, że mogą popękać. Chociaż opinie na ten temat wśród lekarzy są podzielone, bo uważa się, że zaawansowane żylaki sromu mogą być wskazaniem do wykonania ciecia. Żylaki sromu powinny samoistnie ustąpić po porodzie. Gdy to nie nastąpi podejmuje się leczenie lub zapada decyzjao ich chirurgicznym usunięciu. U mnie, żylaki minęły samoistnie. Rodziłam w sierpniu, więc chodziłam w bardzo przewiewnych rzeczach, w dom zawsze bez majtek . No i dużo bardzo dużo się ruszałam. Poród na szczęscie bez żylaków!!!!!! Jak było u Was, miała któraś z Was coś takiego?

2020-05-25 10:00

Żylaki warg sromowych i mnie dopadły.W drugiej ciąży pojawił się żylak ale na szczęście zniknął przed porodem.Natomiast w trzeciej ciąży żylaki warg się pojawiły i były aż do porodu....jednak ginekolog nie zalecił CC i rodziłam naturalnie.Bralam cyclo3forte  i smarowalam maścią z kasztana

2017-06-27 10:19

Masakra jakaś. W życiu nie słyszałam o czymś takim i na szczęście mnie ta dolegliwość nie dopadła. Tak sobie pomyślałam że my mamy tyle cierpimy żeby się te nasze pociechy urodziły a jak taki mały człowieczek odrośnie to u tak przyjdzie i w nerwach zbuntowany wykrzyczy że nas nie kocha i jesteśmy najgorszymi matkami na świecie (ciekawe czy mnie też to czeka?)

2017-06-27 08:39

To musi być straszne :/ ja miałam hemoroidy ale wtedy brałam dicopeg 10g na zaparcia I jakos dzięki temu swobodnie się wypróżniałam więc hemoroidy doskwierały mi tylko umiarkowanie a z czasem zniknęły całkiem,jednak to co Ty piszesz to musi byc bardzo nieprzyjemne I bolesne,kurczę współczuje

2017-02-10 15:42

He he oni mają katar i już umierają hihi

2017-02-10 15:02

To tak jak ja MAM pierwsze słysze o tej chorobie , jejku ile kobiety musza sie nacierpiec to szok . Faceci to powinni nas na rekach nosić ;))

2017-02-10 14:43

Nie miałam pojęcia o takiej przypadłości, aż boli na samo czytanie. Ileż my musimy znieść dla naszych skarbów

Konto usunięte

2017-02-10 12:32

Tak. Leczenie jest mniej więcej takie samo: http://procto.net.pl/hemoroidy/leczenie-hemoroidow/ Warto jest na pewno wybrać się do lekarza . Chociażby rodzinnego. Powinien przypisać dobre leki. Pamietaj równiez,że w tych chorobach bardzo ważne jest to jaką higienę trzymasz.

Konto usunięte

2017-02-09 11:22

Czy leczy się to podobnie jak hemoroidy?