Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2182 Wątki)

L4 do kiefy

Data utworzenia : 2019-03-28 11:53 | Ostatni komentarz 2019-06-23 21:59

Ania55

1890 Odsłony
72 Komentarze

Jak to jest z l4 jak jestem w ciąży? Jak np mam do 1 kwietnia a urodze dzisiaj to później opieka przez rok liczy mi sie od 1 kwietnia czy od dzisiaj? Jak sie dziecko urodzi?

2019-06-21 18:52

Ja wspomniałam o innym.miescu zamieszania i dla ginekologa i w przychidni. Więc wiedzą o tym. Więc chyba mnie na minę by nie pakowali 

2019-06-21 17:28

aneczkaa006 na pewne przypadki losowe nie mamy wpływu, jak np. wymówienie wynajmu mieszkania, co nie zmienia faktu, że prawidłowo wystawione L4 musi być pod adresem zamieszkania ciężarnej i to nie podlega żadnej dyskusji. Załóżmy, że między Twoim adresem zamieszkania a zameldowania jest około 50 km różnicy. Zwolnienie masz wystawiane na adres zameldowania. Przychodzi kontrola z ZUS-u i nie zastaje Cię pod wskazanym adresem na zwolnieniu, a różnica, to jak wspomniałam 50 km. Jak się z tego wytłumaczysz? Powiesz, że masz wystawiane zwolnienie na inny adres niż mieszkasz? To wtedy wstrzymają Ci zasiłek chorobowy. Nie zawsze na tłumaczenie, że poszłaś do apteki, ZUS przystoi ;-)

I jeszcze odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie, tak, ja bym 4 razy zmieniła informację o adresie zamieszkania na L4, czy w dokumentacji ciążowej, żeby dane były prawidłowe.

2019-06-21 16:17

No dobra to pomyśl sobie taką sytuację (z życia wzięte). Kobieta zaszła w ciążę ale w chwili obecnej mieszka z mężem i z rodzicami. Postanawiają wynająć mieszkanie. Poszli na swoje ale po 2 miesiącach muszą opuścić. Znów wracają do rodziców zanim coś znajdą nowego. I kolejny raz się wyprowadzili od rodziców. To ma 4 razy zmieniać miejsce zamieszkania? 

2019-06-21 14:00

aneczkaa006 ale to, że wynajmujesz mieszkanie nic nie zmienia naprawdę. Sama również wynajmuję mieszkanie, gdzie oczywistym jest, że zameldowania nie mam pod adresem zamieszkania ( w moim przypadku w domu rodzinnym) i od kiedy mieszkam gdzie indziej, zawsze w dokumentacji medycznej podaję adres zamieszkania (wynajmowanego mieszkania). I czemu mówisz o ciągłych zmianach? Przecież dokumentacja a medyczna w ciąży robiona jest na samym początku ciąży. Jeśli chodziłaś wcześniej do tego samego ginekologa, to po prostu przekreśla CI adres n a karcie, czy w systemie. Wielkiej filozofii w tym nie ma. Sama na początku ciąży zmieniałam adres w karcie, bo jeszcze widniał stary adres. I zwolnienie lekarskie tak, jak mówię, wystawiane powinno być na adres zamieszkania, a nie zameldowania.

2019-06-21 13:35

Jak urodzisz wcześniej, czyli przed terminem zakończenia L4, to L4 automatycznie zostaje przerwane i od dnia porodu masz już urlop macierzyński. Do tego potwierdzam, L4 musi być wystawione na adres zamieszkania. Ewentualnie, jak wiesz, że będziesz np. wyjeżdżać do rodziny na miesiąc, w czasie trwania L4, to musisz poinformować pracodawcę o tym, gdzie będziesz przebywać. 

2019-06-19 14:35

To nie jest moje mieszkanie wynajmuje tymczasowo więc nie wyobrażam zmienić non stop adres bo może będę mieszkać gdzieś indziej. 

2019-06-19 13:18

Zgadza się, zwolnienie lekarskie musi być wystawiane na adres zamieszkania, bo oni chodzą i sprawdzają czy jesteś. Oczywiście nie każde zwolnienie lekarskie warunkuje, że musisz siedzieć w domu kiedy trwa. 

 

2019-06-19 13:12

aneczkaa006 to znaczy, że miałaś/masz źle wystawiane zwolnienie lekarskie. L4 wystawia się tam, gdzie mieszka pacjentka, a nie tam, gdzie jest zameldowana. To samo z dokumentacją medyczną, gdziekolwiek pójdzie się do lekarza, powinien być wpisany adres aktualnego zamieszkania. Dlatego w razie kontroli, to jest duży problem, bo zwolnienie było wystawiane pod zły adres,a ZUS tego nie analizuje, tylko sprawdza, czy pacjenta jest pod danym adresem, który ma wpisany na zwolnieniu.