Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2182 Wątki)

najlepszy czas na drugie dziecko?

Data utworzenia : 2019-03-28 09:49 | Ostatni komentarz 2019-05-25 12:41

Judyta-1989

1676 Odsłony
47 Komentarze

Witajcie drogie mamy, zastanawiam się jaka jest najlepsza różnica miedzy dzieciakami, mój pierwszy bąbel ma niecałe dwa lata i zastanawiam się czy to odpowiednia pora na drugie dziecko? Myślę, że różnica byłaby fajna, dzieciaki by się razem bawiły, starszy mógłby się opiekować tylko nie wiem czy dla organizmu to odpowiednia pora? Jakie są różnice między waszymi dziecmi?

2019-03-28 13:11

Tak, rozmawialiśmy . Mój mąż jest bardzo za tym, żebyśmy mieli drugie dziecko. Jest dla mnie dużym wsparciem. Stwierdził, że im mniejsza różnica miedzy dziecmi tym lepiej, ja zastanawiam się zaś czy nie dać małemu nacieszyć się jeszcze tym, że jest jedynamkiem. Nie wiem skąd we mnie takie dylematy, może hormony. Ale dziękuje Wam za wszystkie odpowiedzi, czytam je sobie na spokojnie, staram się dokładnie przemyśleć odpowiedz na każde pytanie :)

2019-03-28 11:43

My planujemy taka różnice 2-3 lata :)

2019-03-28 11:35

Myślę że to powinna być wasza decyzja przedewszsytkim.musisz wiedzieć czy jesteś gotowa bo więcej obowiązków przy 2 dzieci bo wiadomo więcej trzeba ogarniać organizować wszystko itd ale myślę że skoro sama czujesz się gotowa to warto porozmawiać na ten temat z mężem czy on też czuje się gotowy i na konoec pojsc do ginekologa porobic badania no i mozna sie zacząć starać jeśli wszystko ok będzie i mąż będzie za :)

2019-03-28 11:31

A rozmawiałaś z mężem na ten temat? Uważam, że jego wsparcie wówczas będzie kluczowe. Każda z nas napewno przy pierwszej ciąży ma pewne obawy jak to będzie i czy sobie poradzimy z nowymi obowiązkami, zadaniami i jest to całkiem zrozumiałe. Skoro Ty sobie dałaś radę i rozmyślasz nas kolejnym dzieckiem, myślę, że z kolejnym również sobie poradzisz, ale pewne jest, że będziesz potrzebowała choćby oparcia w mężu :) Myślę, że to powinna być świadoma i przemyślana decyzja Was obojgu.

2019-03-28 11:08

Rodziłam siłami natury, wszystko przebiegło prawidłowo, ale był to też ciężki czas związany ze stresem czy sobie porzadzę, kryzys w małżeństwie. Dziś jest już w porządku, mam nadzieję i coraz czesciej myślę o drugim dziecku, czuje wtedy radość, ale jednak pewne obawy i lęki wracają

2019-03-28 10:35

Myślę, że 2 lata różnicy jest okej, natomiast to głównie od Was będzie zależeć podjęcie decyzji kiedy będziecie chcieli sprowadzić na świat kolejnego potomka oraz czy czujecie się do tego "na siłach" :) Jeżeli czujecie się gotowi na kolejne dziecko to myślę, że nie ma żadnych ku temu przeciwskazań. A pierwszego bobasa rodziłaś siłami natury czy cesarskim cięciem? Jeżeli rodziłaś przez cc to właśnie głównie zalecane pierwsze 2 lata po porodzie aby rana miała czas spokojnie dojść do właściwego stanu i przez ten czas najlepiej, żeby nie była w żaden sposób "ruszana". Ja osobiście jestem dopiero 7 miesięcy po pierwszej cc, więc na razie się nie staram o kolejnego bobasa. W przyszłości myślę, że to się zmieni :)

2019-03-28 10:12

Judyta-1989 planując drugie dziecko musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów: - czy starsze rodzeństwo jest już choć troszkę samodzielne, - stan zdrowia obojga rodziców, ale zwłaszcza Twój (czy w pierwszej ciąży musiałaś dużo odpoczywać, czy ciąża była zagrożona co po części uniemożliwiałby Ci opiekę nad starszym dzieckiem, gdyby w drugiej również wystąpiła taka potrzeba) - gotowość obojga rodziców, dwoje dzieci z taką różnicą wieku wymaga dobrej logistyki i wsparcia partnera - sytuację finansową (wiadomo, że odpada sporo wydatków związanych z zakupem wózka, łóżeczka, ale środki higieniczne i do pielęgnacji są dość sporym obciążeniem budżetu) - warunki mieszkaniowe (czy starszak będzie miał swój pokój i czy będzie mógł spokojnie spać kiedy Maluszek będzie miał np. kolki lub będzie marudny) Czy dla organizmu to odpowiednia pora to wypowiedzieć się powinien lekarz, udaj się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa, być może zleci badania hormonalne, lub zaleci witaminy, które powinnaś przyjmować już w czasie starań o dziecko. Jeżeli jesteś po cięciu cesarskim to sprawdzi również stan blizny. Powiem Ci jak jest u mnie. Starszy syn ma 11 lat, jestem obecnie w 23tc, i mimo sporej różnicy wieku uważam, że będzie miała swoje plusy i minusy. W ciąży muszę dużo odpoczywać, początek ciąży praktycznie przeleżałam bo miałam plamienia od 6tc, brałam wiele leków na podtrzymanie ciąży. Kiedy męża nie było syn wyniósł śmieci, czy zrobił nawet drobne zakupy. Więc mając na tyle duże dziecko mogłam sobie na to pozwolić. Minus jest taki, że rodzeństwo nie będzie się już bawiło razem, nie wiem jaki będą mieli ze sobą kontakt w dzieciństwie, bo w dorosłym życiu ta różnica stopniowo będzie się zacierać i nie będzie tak bardzo odczuwalna. Moim zdaniem decyzja o kolejnym dziecku powinna być równie dobrze przemyślana jak o pierwszym. Przy drugim dziecku dochodzi sporo obowiązków, na które oboje z partnerem musicie być przygotowani. Trzymam kciuki za dobre decyzje!