Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (720 Wątki)

Nadwrażliwość dotykowa

Data utworzenia : 2017-09-23 01:42 | Ostatni komentarz 2017-11-17 10:16

Grimper_m23

3123 Odsłony
27 Komentarze

Pytanie głównie do Eksperta, ale chętnie skorzystam z doświadczenia innych mam. Córka ma prawie 6 lat, od jakiegoś czasu mamy ogromny problem z ubieraniem. Niektóre materiały od zawsze jej przeszkadzały, ale wiele z nas tak ma, nawet dorosłych, więc niespecjalnie się tym przejmowalam. W pewnym momencie przestała nosić spódniczki, spodnie, spodenki, wszystko co było na gumce. Mówiła, że ciasno jej w brzuszek. Następnie sukienki również były ciasne, choć w jej rozmiarze, musiały być o wiele za luźne. Kolejny problem był ze skarpetkami, dopiero gdy zrobilo sie zimno jest w stanie zalozyc, ale rowniez tylko killa wybranych par. Majteczki na kilkanaście par tylko jedne jej nie przeszkadzały, musiałam kupić wszystkie takie same, bo przy kazdych innuch plakala, ze ja boli. O rajstopach nie może być mowy, próbujemy kupić kurtkę i jak narazie wszystkie są ciasne (jej rozmiar) A większe po prostu z niej spadają. Gdy zaczęłam się zastanawiać, przypomniało mi sie, że takie sytuacje pojawiały się wczesniej- każda odzież z metalowym guzikami, suwakami powoduje u niej przerażenie, również monety i kolczyki, nie usiadzie przy stole, na ktorym one leza. Nawet jako niemowlę, gdy często takie maluchy wkładają wszystko do buzi, ona nie brała nic. Podczas rozszerzania diety założenie śliniaka graniczylo z cudem, raz nawet przeciela sobie skórę na szyi próbując go zerwac. Szalik jedyny jaki toleruje, to luzny komin, ktory tak naprawde wogole nie osłania jej. Buty rowniez nosi za duze, bo inne sa ciasne. Suwak ( wyłącznie plastikowy lub pomalowany tak, że nie widać że jest metalowy) moze byc zasuniety tylko do wysokosci klatki piersiowej, bo inaczej "dusi sie". Od jakiegoś czasu nie pozwala zwiazac wlosow, poczatkowo nie moglo byc spinek, gumki zbyt blisko glowy a teraz wogole. Mam wrazenie, ze to sie nasila. Moje pytanie brzmi, czy to może być nadwrażliwość dotykowa czy tylko fanaberie? Naczytalam się w Internecie i rozważam konsultacje w poradni pedagogiczno- psychologicznej, jednak szukam wskazówki, czy to faktycznie może być to. U nas panie z poradni wychodza z założenia, że rodzice na siłę szukają problemu, wiec nie wiem, czy "zawrac im glowe ", zwlaszcza ze teraz maja duzo dzieci do konsultacji.

2017-11-17 10:16

Zaburzenia integracji sensorycznej.. Jak dla mnie... Proszę ją zbadać pod tym aspektem... Nadwrażliwość na bodźce występuje u dziej... I trzeba je odpowiednio stymulować.. W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo sal i osób zajmujących się integracja sensoryczna :)! Powodzenia :*

2017-11-14 20:29

grimper moj synek ma coa takiego ale bardzeij z metkami , ale moze przez to ze ma problemy skórne i czasem ma.podrazniona i moze dlatego, wiec pewnie to jest co innego, ale czasem nie chce skarpetek, mowi zebym sciagka.mu koszulkę bo chce chodzić bez ubranek., jak ubieram mu bluze to sie wkurza i marudzi ze nie chce bluzy. I jeśli chodzi o buty to ubierze ale dlugo marudzi i mowi ze sa za ciasne a wiem ze sa dobre a nawet za luzne, a co do wizyty u pediatry..to widzę ze masz podobnie jak u mnie...ja.zazwyczaj rzadko chodzę i jak naprawde synek raz mial zapalenie uch, raz jak mial.zapalenie oskrzeli i z skora bo jest alergikiem i raz bylam.z kaszlem to przy okazji zapytalam i jezyk bo mial takie dziwne jakby popękane a ona do synka: " chodz zobaczę co ta mama wymysla" masakra..jal mogla rak tak powedziec synek mial dop pul roczku a ze juz bylam to tylko zapytalam, a raz powiedzialam ze synek ma.strasznje podkrazone oczy i sine to czy nie ma anemi albo robaki , to powiedziała ze ona nie widzi w nim anemi ale da mi skierowanie na badanie i na kal na robaki ale wyszlo ze nie ma robakow a co do anemi to ja sie nie znam ale ze ma za.malo zelaza i przepisala zelazo, czyli jednak cos bylo na rzeczy...w tych czasach lekarzon to nic sie nie chce..masakra...jedynie prywatnje i to tez nie zawsze.

2017-11-14 13:12

A co Pani powie o masażu neurotaktylnym?

2017-11-05 20:16

Witam, U tak małych dzieci mówi się bardziej o ryzyku zaburzeń integracji sensorycznej niż o samych zaburzeniach niemniej jednak warto wybrać się na konsultacje Joanna.Korosacka. Warto wyszukać osobę, która pracuje z malutkimi dzieciaczkami. Warto też jak najwcześniej zacząć działać, bo jest duża szansa że cały proces odwrażliwiania będzie trwał krócej. Choć jest to też indywidualna kwestia bo każdy układ nerwowy jest inny i reaguje inaczej. Jednak w przypadku starszego dziecka trzeba też często uporać się też z pewnymi nawykami. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2017-11-03 23:58

Witam mamusie.U nas był od samego początku ten ,,problem,, z ubieraniem. Mała zawsze przy ubieraniu płakała. Najgorzej było po kąpieli kiedy trzeba było ubrać piżamke do spania a z rana nowe body i całą resztę.Zawsze przed każdym ubieraniem zabawialam ją różnymi zabawkami aby ubrać córkę. Teraz ma 16 m-cy i zaczęła być niezadowolona z noszenia butów a nosiła bez problemu kapcie w domku.I mamy problem ze zmianą butów gdy chcemy wyjść na dwór. ..

2017-10-30 08:28

No to powodzenia w terapii, oby szybko przyniosła poprawę. Super, że są pierwsze sukcesy.

2017-10-29 21:20

MAM narazie poza tym, że ćwiczymy same w domu m in masażem rekawica z glowkami zabek (taka niby pacynka służąca jak9 myjka) nic nie ruszylo, bo jedna wizytę odwołalam- chorujemy po kolei, aktualnie najmłodsza i nastepnej nie umowilam. Ale delikatny postęp jest- zakłada część spodni i w końcu rajtuzki (nie nosiła ich od wielu, wielu miesiecy). Ale długą drogą przed nami, zdecydowanie specjalista musi dac konkretne wskazówki, co dalej. Doczytalam tez, że nasz problem z jedzeniem prawdopodobnie rowniez z tego wynika - Julka ma problem z nowosciami, wiele rzeczy jest "łee" bo tak, bez spróbowania. Lub cos, co do tej pory lubiła jest "ohydne". Sądziłam ze to wplyw gustu innych dzieci z grupy, bo to dosc częste, ale okazuje sie, że w domu cos jej nie smakuje (choć nie probuje) a w przedszkolu je chętnie i na odwrót.

2017-10-16 19:48

Grimper co tam u Was?