Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Dwutygodniowe zwolnienie na żonę po porodzie

Data utworzenia : 2015-05-10 10:46 | Ostatni komentarz 2019-08-11 23:40

agi723

160949 Odsłony
107 Komentarze

Witajcie. Czy ktoś z waz korzystał z dwutygodniowego zwolnienia na żonę po porodzie, a później z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego? Zastanawiam się z mężem nad taką opcję, wtedy byłby z nami przynajmniej przez cały miesiąc. Gdzie uzyskać takie zwolnienie? Czy bezpośrednio w szpitalu po porodzie?

2019-08-11 23:40

Mój mąż też wziął na mnie dwa tygodnie opieki.  Ojcowski sobie rozbił i teraz wziął tylko tydzień, drugi tydzień weźmie na turnus. W domu był trzy tygodnie. Ojcowski jest płatny 100%. 

 

Jak się bierze opiekę na dziecko to też płacą 80%. Ale idzie się do zus i wtedy jeszcze zwracają pewną kwotę. Ale to już trzeba się w to bardziej zagłębić jak to tam działa. Moja kuzynka tak męża pokierowala i wtedy się więcej dostaję niż 80%. 

2019-07-31 22:14

Mój mąż wziął dodatkowo na mnie opiekę po porodzie.razem miał miesiąc wolnego z ojcowskim.opieka jest płacone jak l4 czyli 80 procent.

2019-04-26 22:52

Odświeżam wątek. Jeśli chodzi o 2 tygodnie zwolnienia na żonę po porodzie to sprawa jest jasna. A jak to jest jeśli kobieta urodzi drugie dziecko, to starsze potrzebuje jak wiadomo opieki (nie chodzi do przedszkola ani do szkoły), a wiadomo jak to jest z dwójką dzieci, i to jeszcze niedługo po porodzie. Czy lekarz, np pediatra może wystawić ojcu dzieci opiekę nad tym starszym dzieckiem, ponieważ matka jest niedługo po porodzie i nie jest w stanie zapewnić mu opieki? Czy miałyście taką sytuację bądź spotkałyście się z taką sytuacją? Jest coś takiego jak opieka nad zdrowym dzieckiem, też chyba 2 tygodnie, jeśli w domu nie ma nikogo innego kto może zapewnić dziecku opiekę (dziadkowie są daleko)i wystawia je lekarz pediatra. Tylko czy wówczas ojciec dziecka może skorzystać tylko z opieki nad starszym dzieckiem lub tylko nad żoną?

Konto usunięte

2018-03-22 09:25

Może być tak, że lekarz wystawi zwolnienie np. ze względu na depresję poporodową. To wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i od lekarza. Olek - idź i pogadaj z lekarzem. Powiedz, że żona kiepsko się czuje, nie może się zajmować maleństwem i potrzebna jest jej pomoc. Może uda sie dostać L4 jako opiekę na żonę. Ewentualnie pomyśl o standardowym L4. Bo rozumiem, że urlop ojcowski/tacierzyński (2 tygodnie) już wybrałeś?

2018-03-22 06:34

I pamietajcie ze w ciagu roku przysluguja nam tylko te 2tyg. Wiec wykorzystane po porodzie juz później nam nie przysluguja.

2018-03-21 18:50

Takie zwolnienie dotyczy okresu bezpośrednio po wyjściu ze szpitala po porodzie. Może lekarz wystawi zwolnienie, opiekę nad żoną, bądź maleństwem bo żona nie jest w stanie opiekować się nim, ale to już inna sytuacja niż bezpośrednio po porodzie.

2018-03-21 18:27

Uważam że takie zwolnienie po takim czasie raczej nie przejdzie.

Konto usunięte

2018-03-21 16:47

Olek - takie zwolnienie nie jest unormowane jakimiś konkretnymi wskazaniami. Decyzję podejmuje lekarz. Może być tak, że jeden lekarz odmówi, a drugi dać zwolnienie. Musisz iść do lekarza i pogadać z nim :)