Narzędzia| Kontakt| Gdzie kupić| FAQ
Ciąża i poród(503 wątki)

Kamila.Kotowicz

Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla dziecka choroba wątroby

wątek utworzony: 2013-03-18 12:06
ostatni komentarz: 2014-07-17 22:20

Cholestaza ciążowa (pełna nazwa: wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) jest rzadką chorobą. W Polsce dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży

Przyczyny cholestazy ciążowej:
- rodzinna skłonność do jej występowania,
- działanie hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu (stężenie jest największe w III trymestrze ciąży ok. 30. tygodnia)
W tym czasie może się okazać, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów. Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Objawy:
- świąd skóry, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży
. Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności.
- mdłości,
- wymioty
- utratę łaknienia.
Nie każde swędzenie jest niepokojące, ale gdy utrzymuje się przez kilka dni i jest uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza. Dopiero po badaniach krwi oraz wykluczeniu innych przyczyn świądu może on stwierdzić wystąpienie choroby.

Badania:
Wykonuje się próby wątrobowe.
ASPAT, norma: 5–38 U/L
ALAT, norma: 5–40 U/L
Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Ciężarna musi dużo wypoczywać. Ważne, by była pod stałą kontrolą lekarza. Często wymagana jest hospitalizacja ciężarnej, aż do porodu. W tym czasie pacjentka otrzymuje sterydy, kroplówkę z glukozą i witaminą C. Często wykonuje się badanie krwi, by sprawdzić funkcjonowanie wątroby. Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu płodu, poprzez częste wykonywanie zapisu KTG, USG. Ciężarnej zaleca się liczenie ruchów dziecka.

Dieta :
- zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów;
- jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce;
- ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym;
- zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach.
Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty (z jabłek zmniejsza uczucie swędzenia skóry) i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.

Przy cholestazie ciążowej poród może odbyć się drogami natury. Jedynie w wyniku komplikacji lub obawy o matkę i dziecko z powodu ich stanu ciąża może zakończyć się cięciem cesarskim. O sposobie zakończenia ciąży decyduje lekarz na podstawie wyników badań oraz obserwacji ciężarnej.
Choroba ta nie niszczy wątroby kobiety i po porodzie ustępuje. Jedynie jest duże ryzyko wystąpienia cholestazy przy następnej ciąży.

Dodaj komentarz

mraczek80

2014-01-26 21:18

Ja leżałam z podejrzeniem cholestazy jednak potem się okazało że wszystko jest ok. Poziom bilirubiny utrzymywał się na wysokim poziomie przez jakiś czas, ale potem wszystko wróciło do normy. Lekarz powiedział że może synek uciskała na wątrobę .

GosiaDr

2014-06-06 09:49

Dziewczyny, bardzo bardzo ważne żeby wcześnie zwrócić uwagę na niepokojące, wymienione wyżej symptomy! U mojej siostry zostały przeoczone niestety również przez lekarzy ;( i to się skończyło cesarka w 27 tc :( na szczęście i ona i mój kochany Siostrzeniec czują się dobrze, mały goni rówieśników urodzonych w terminie, rozwija się super, ale chwilę było naprawdę groźnie :( Prawie 2 miesiące Małego w inkubstorze, jej strach... nie o takim początku macierzyństwa marzymy...

Judytka.92

2014-06-19 13:06

Moja siostra wylądowała w szpitalu w Gdańsku właśnie przez cholestaze, skora tak potwornie ja swedziala ze aż płakała... Jej gin powiedział jej ze to napewno od tego ze najadla się truskawek bo akurat był sezon na te owoce. Po czym w 36 tyg wylądowała w szpitalu a w 37 zrobili jej CC. Teraz jest w drugiej ciąży i bardzo zwraca uwagę na to czy czasami nie będzie powtórki ale jak narazie nic się nie dzieje..

GosiaDr

2014-06-19 15:43

U mojej siostry też lekarz właśnie totalnie zbagatelizował swędzenie, mówiąc że w ciąży to normalne że skóra się rozciąga, chociaż ją swędziały nawet opuszki palców u stóp i czubek głowy.

Niestety okazuje się że wiedza lakarzy na ten temat jest marginalna. Ja przez jej doświadczenia też poprosiłam tak na wszelki wypadek o skierowanie na próby wątrobowe. Co prawda dostałam je bez problemu, ale Pani doktor i tak nie mogła zrozumieć po co. ..

Kinga-1981

2014-06-19 18:20

Faktycznie pierwszym objawem, gdzie zapala się czerwona lampka w głowie lekarza jest swędzenie ciała u ciężarnej. Swędzenie to powoduje duży niepokój i rozdrażnienie. To charakterystyczny objaw cholestazy ciążowej. Potwierdzą ją poziomy ALAT i ASPAT we krwi kobiety.

Judytka.92

2014-06-19 18:23

A jakie jest prawdopodobieństwo ze w drugiej ciąży również wystąpi cholestaza? Czy wystąpienie w pierwszej ciąży podnosi ryzyko zachorowanie w drugiej?

mraczek80

2014-06-19 22:48

Judytka nie jest to norma i każda ciąża jest inna to że ktoś miał w pierwszej ciąży nie oznacza ze na pewno będzie miał w drugiej , ale w takim przypadku trzeba siebie bardziej obserwować i szybciej działać jak tylko zobaczymy jakieś niepokojące objawy ze względu na dobro dziecka. U mnie utrzymywał się wysoki wynik bilirubiny ale po jakims czasie się wyrównał i mnie wypuszczono do domku.

Ewelina.P

2014-07-10 17:31

Ja miałam cholestazę w ciąży zaczęło sie ok33 tc właśnie okropnym swędzeniem, które nie dawało spać. Wybrałam sie do dermatologa który powiedział ze wszystko jest ok a następnie do ginekologa ten zalecił badania aspat i alat. Wyniki okazały siie duuzo wyższe niż norma kilka razy wyższe przy czym bilirubine miałam w normie. Dwa dni później leżałam już w szpitalu z dieta wątrobowa. urodziłam przez cc z powodu zanikającego tętna u dziecka lekarze nie wykluczają że był to wpływ cholestazy. dodam że ok 2 tyg przed rozpoczęciem swędzenia pobolewała mnie wątroba. W nastepnej ciąży wiem że bardzo będę musiała uważać jednak znam przypadki gdzie w 2 ciąży cholestaza nie powróciła gdy kobieta dużo odpoczywała i odpoczątku trzymała diete wątrobowa

Ola_007

2014-07-17 00:12

Witam. Ja też należę do tych 4% ... ale u mnie cholestaza została bardzo wcześnie wykryta (24 czy 26tc) a to dzięki moje pani ginekolog. Nie należę do osób mówiących o swoich dolegliwościach i przy okazji wizyty dr "ciągnęła" mnie za język, wypytując się o wszystko. Nie zwracałam uwagi na moje swędzące stopy, bo mam tzw. syndrom niespokojnych nóg i w nocy nogi "mi chodzą", kopie, drapie się itp. Ale powiedziałam jej że ostatnio to się nasiliło i tak kopałam w nocy że porobiłam sobie rany/otarcia. Podniosła wzrok znad karty i kazała następnego dnia zrobić ASPAT i ALAT i przyjść jak najszybciej z wynikami. No przyszłam i dostałam od razu skierowanie do szpitala bo normy były strasznie przekroczone. W szczycie przyjmowałam 24,5 tabletki dziennie (po 8 tego ursopolu), Ale dzięki temu do porodu wyniki wątrobowe spadły do normy a ja urodziłam śliczną i zdrową córeczkę. Przy drugiej ciąży co chwila monitorowałam próby wątrobowe i na szczęście były w normie.

Anna.Dajtrowska-Nowak

2014-07-17 22:20

Cholestaza ciężarnych lub świąd ciężarnych rozpoczyna się świądem od dłoni i stóp, który nasila się zwłaszcza nocą. Choroba ta pojawia się zwykle dopiero w trzecim trymestrze ciąży na wskutek hormonów zaburzających pracę wątroby. Choroba wymaga konsultacji lekarza i leczenia a ustępuje po porodzie.

Dodaj komentarz
© by Lovi . Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń do nas:
tel. 46 858 00 28
(infolinia czynna w godzinach od 8 do 15)
Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail, a co miesiąc
otrzymasz newsletter wypełniony nowościami.
W ramach naszej witryny wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.
AKCEPTUJĘ
';